Komisjoni plaan kasvuhoonegaaside piiramisest võib ettevõtjate jaoks osutuda liiga ambitsioonikaks
Koda avaldas läinud nädalal keskkonnaministeeriumile arvamust Euroopa komisjoni plaani osas fluoritud kasvuhoonegaaside ja osoonikihti kahandavate ainete piiramise kohta. Sisendit selleks saime kaubanduskoja liikmetelt, kes oma seisukohti meiega jagasid.
Komisjoni plaanide täitmine käib väiksematele ettevõtetele selgelt üle jõu
Vastavalt komisjoni plaanile tuleb kasutuselt kõrvaldada kõik fluoritud kasvuhoonegaase kasutavad seadmed, mille globaalse soojendamise potentsiaal on üle 150. Selliste seadmete hulka kuuluvad eelkõige erinevad jahutusseadmed.
Meie toiduainetetööstuses tegutsevad liikmed väljendasid muret, et antud sektoris on endiselt väga palju kasutuses seadmeid, mille globaalse soojendamise potentsiaal ületab tunduvalt komisjoni ettepanekus sisalduvaid norme. Nende väljavahetamine oleks aga väga kulukas ning arvestades keerulist olukorda nii praegu kui ka lähiminevikus eriti just selle sektori jaoks (tulenevalt COVID-19 pandeemiast, aga ka kõrgetest energiahindadest), ei saa kaubanduskoja hinnangul pidada mõistlikuks nendele ettevõtetele kulukate seadmete soetamise kohustuse seadmist.
Kasvuhoonegaaside kvoodid muutuvad tasuliseks
Komisjoni plaan näeb ette ka fluoritud kasvuhoonegaasidele hinna kehtestamist. Kui seni on fluoritud kasvuhoonegaaside kvoodid olnud tasuta kättesaadavad, siis komisjoni plaanide kohaselt saaks neile kehtestada hinna summas kuni 3 eurot ekvivalenttonni kohta.
Kaubanduskoda avaldas seisukohta, et viimastel kuudel aset leidnud ja jätkuvat hinnatõusu arvestades ei ole sellise tasu kehtestamine mõistlik, kuna suure tõenäosusega tõstaks see toiduainete hindu veelgi ning samuti tekitaks see probleeme mitmetele valdkonnas tegutsevatele väikeettevõtjatele. Seetõttu tegi koda ettepaneku mitte muuta fluoritud kasvuhoonegaaside kvootide eraldamist tasuliseks.
Komisjoni mõjuhinnang ei võta arvesse kõiki olulisi aspekte
Lisaks ettepanekule endale on komisjon koostanud mõjuhinnangu muudatuste elluviimisele kaasnevate võimalike tagajärgede osas. Paraku tuleb tõdeda, et komisjoni koostatud mõjuhinnang ei arvesta piisavalt praegusest geopoliitilisest olukorrast tulenevate majanduslike probleemidega. Mõjuhinnang võtab küll arvesse COVID-19 pandeemia mõjusid, kuid mitte kõrgeid energiahindu ja üleüldist hinnatõusu. Sellest tulenevalt tegi kaubanduskoda ettepaneku täiendada mõjuhinnangut teguritega, mis on tulenenud energiahindade tõusust ja geopoliitilise olukorra muutumisest viimastel kuudel.
Muudatuste jõustumine on planeeritud 2024. aastasse.