Kuidas reguleerida tehisintellekti?
Koda tunnustab ministeeriumit teema fookusesse võtmise eest, sest laiema tehisintellekti kasutamisega tekib ka aina rohkem regulatiivseid küsimusi ning nende varajane lahendamine aitab vähendada hilisemaid probleeme.
Ettevõtjate seisukoht on, et tehisintellektiga seotud teemad peaksid olema võimalikult selgelt ja läbipaistvalt reguleeritud ning vältima sama lajal üleliigset rangust ning bürokraatiat, sest nii võib loodav regulatsioon takistada tehisintellekti kasutamist ning võimalik positiivne mõju ühiskonnale jääb tulemata.
Oluline on, et regulatsiooniga tagatakse isikute põhiõigused ning võimaldatakse ka tehisintellekti poolt tehtavate otsuste vaidlustamine. Samuti on tähtis, et riigil on riskipõhine järelvalve tehisintellektide üle ning suurema riskiga valkondade puhul reguleeritakse neid ka vajadusel detailsemalt, et kaitsta põhiõigusi.
Tehisintellekti reguleerimine ei ole lihtne
Tehisintellektidega võivad kaasneda mitmed riskid ning selle reguleerimine võib osutuda problemaatiliseks. Koda leiab ka, et kui hetkel ei ole veel sobiv aeg eraldi seaduse loomiseks algoritmiliste süsteemide mõjude reguleerimiseks, siis soovitame juhtumipõhiselt teha asjakohaseid muudatusi olemasolevates seadustes, et lubada ühes või teises valdkonnas tehisintellekt kasutusele võtta.
Koja liikmed on toonud välja, et erinevates seadustes võiks lubada inimese vanuse tuvastamise läbi vastava tarkvara. Näiteks kui pood soovib müüa toodet, millele kehtib vanusepiirang, siis sellisel juhusel kontrollib tarkvara inimese vanuse, mitte inimene. Sellist lahendust saaks kasutada näiteks alkoholi ja tubakatoodete ostmisel, kuid sama tehnoloogiat saab rakendada veel teisteski valdkondades. Praegune seadusandlus ei luba igas olukorras inimese vanust tuvastada tarkvara abil, vaid vajalik on inimese poolne vanuse tuvastamine.