02.10.2018
4 küsimust kellakeeramise lõpetamise kohta
Euroopa komisjon on teinud ettepaneku lõpetada märtsis ja oktoobris toimuv aastaaegadega seonduv kellakeeramine. Ettepaneku kohaselt jääb igale liikmesriigile õigus otsustada, kas jääda suveajale või talveajale. Viimast korda toimub kellakeeramine 31. märtsil 2019.
Kellakeeramise lõpetamise ettepanek
- Täna on kõik liikmesriigid tulenevalt ELi direktiivist kohustatud minema suveajale üle märtsi viimasel pühapäeval ja tagasi talveajale oktoobri viimasel pühapäeval. EL soovib kellakeeramise lõpetada ning tunnistada kellekeeramise direktiivi kehtetuks.
- Ettepaneku kohaselt toimub aastaaegadega seonduv kellakeeramine viimast korda 31. märtsil 2019.
- Seejärel saab iga liikmesriik ise otsustada, millise vööndiaja ta valib ning kas ta eelistab alalist suve- või alalist talveaega. Kui liikmesriik eelistab alalist talveaega, siis tuleb suveajalt talveajale üle minna viimast korda 27. oktoobril 2019. Liikmesriik peab hiljemalt 27. aprilliks 2019 Euroopa komisjonile teada andma, kui ta kavatseb 2019. aasta oktoobris üle minna talveajale. Pärast talveajale üleminekut ei ole liikmesriigil lubatud enam kella keerata seoses aastaaegadega.
- Liikmesriikidele jääb õigus teha oma vööndiajas muudatusi, mis ei sõltu aastaaegadest. Sellest tuleb Euroopa komisjonile vähemalt 6 kuud enne muudatuse jõustumist ette teada anda.
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 8. oktoobriks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Eelkõige ootame vastuseid järgmistele küsimustele:
- Kas Eesti peaks pärast kellakeeramise lõpetamist jääma suveajale, talveajale või muule ajale?
- Milliste riikidega on Eestil eriti oluline olla ühes ajavööndis?
- Kas kellakeeramine tuleks lõpetada alates 1. aprillist 2019 või tuleks seda tähtaega edasi lükata?
- Kas 6 kuud on piisavalt pikk aeg ajavööndi muudatusest ette teatamiseks?
Kellakeeramise lõpetamise kohta on võimalik anda tagasisidet ka läbi veebiküsitlusele, millele saab vastata SIIN.
Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.