12.07.2019
4 plaanitavat muudatust toiduseaduses
Maaeluministeerium soovib toiduseaduses teha mitmeid olulisi muudatusi. Muu hulgas plaanib riik lihtsustada tegevusloa taotlemist, teatud käitlemisvaldkondades asendada tegevusloakohustus teatamiskohustusega ning võimaldada hügieeninõudeid rakendada paindlikumalt. Anna teada, mida arvad toiduseaduse plaanitavatest muudatustest.
Keda mõjutab?
toidu käitlejaid
Mis on muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärk on vähendada toidu käitlejate halduskoormust ning muuta toidu käitlemisega alustamine lihtsamaks.
Mis on olulisemad muudatused?
- Tegevusloakohustuse asendamine teatamiskohustusega.
- Eelnõu kohaselt asendub loakohustus teatamiskohustusega järgmistes käitlemisvaldkondades:
- mitteloomsete esmatoodete käitlemisel;
- mitteloomse ja liittoidu töötlemisel;
- loomse toidu töötlemisel eramus, kui tegevus on väikesemahuline ja vastab jaekaubanduse mõistele;
- toatemperatuurist erineval temperatuuril hoitava toidu ladustamisel jae- või hulgikaubandusettevõttes, kui ladustamine on ainus tegevus;
- toatemperatuurist erineval temperatuuril hoitava toidu käitlemisel jaekaubanduses, kui tegevus on väikesemahuline (sh loomse toidu käitlemine eramus, kui see turustatakse jaekaubandusettevõttesse).
- Juba tegutsevatele tegevusloaga käitlejatele ei kaasne muudatusega lisategevusi ega –kohustusi, sest teatamiskohustus loetakse täidetuks muudatuse jõustumisel.
- Loakohustuse asendumisel teatamiskohustusega ei muutu ettevõttele kehtivad hügieeninõuded, mis peavad olema täidetud enne majandustegevusteate esitamist.
- Loakohustus jääb alles toitlustamisele koolieelses lasteasutuses, põhikoolis, gümnaasiumis, tervishoiu- ja hoolekandeasutuses, kinnipidamisasutuses ning kaitseväe territooriumil (nn väljaõppekeskused). Loakohustus kehtib nii loetletud asutustes kohapeal tegutsevale ettevõtjale kui teenust pakkuvale ettevõtjale.
- Eelnõuga ei muudeta loomse toidu käitlemise tegevusloakohustust.
- Eelnõu kohaselt asendub loakohustus teatamiskohustusega järgmistes käitlemisvaldkondades:
- Väikeettevõtte hügieeninõuded.
- Eelnõu loob võimaluse kehtestada väikesemahulisele ettevõttele erisusi ehituse, projektlahenduse ja seadmete hügieeninõuetest ning jaekaubanduse hügieeninõuetest.
- Erisust saab kasutada mikroettevõtja.
- Loomade tapmisega tegelev käitleja saab erisust kasutada juhul, kui ettevõttes toimub loomade tapmine või uluki käitlemine üksnes osa tööpäeva jooksul või kogu tööpäeva jooksul, aga mitte igal tööpäeval nädalas, ja kus tapetakse alla teatud piirnormi loomi aastas.
- Jaekaubandusettevõttel on lubatud leebemaid hügieeninõudeid kasutada juhul, kui ta tegutseb teisaldatavas või ajutises käitlemiskohas ja sellises käitlemiskohas, mida põhiliselt kasutatakse eramuna, kuid kus toimub regulaarne toidu valmistamine turuleviimiseks. Käitleja käive ei tohi ületada 40 000 eurot aastas.
- Juba tegutsev toidu käitleja saab rakendada kohandatud hügieeninõudeid, kui tal on kavas muuta toidu käitlemist oma ettevõttes, st kas laiendada või hakata tegelema uue toidukäitlemisvaldkonnaga.
- Toidu säilitamisnõuete määruse ja kestvuskatsete tegemise korra määruse kehtetuks tunnistamine.
- Toiduseadusesse jääb alles toidu käitleja kohustus määrata ja järgida toidu säilitamisnõudeid, kuid kaob toidu säilitamisnõuete määrus, kus on kirjas toidu säilitamisnõuded toidugruppide kaupa. Määruse kaotamise põhjuseks on asjaolu, et erinevate toodete retsepte on tuhandeid ning seega on võimatu ja ebamõistlik kehtestada õigusaktidega kõikidele erinevatele toitudele konkreetseid toiduohutuse ja kvaliteedi kriteeriume.
- Eelnõu kaotab toiduseadusest kestvuskatsete tegemise korra määrus.
- Tegevusloa taotlusele lisatavate andmete ja dokumentide muutmine.
- Edaspidi ei ole vaja tegevusloale lisada dokumente, mis käsitlevad ettevõtte asendiplaani koos vee ja kanalisatsiooni välisvõrkude plaaniga ning andmeid käitlemisruumides kasutatud viimistlusmaterjalide kohta. Alles jääb aga kohustus edastada ruumide plaan, kus on näha ka veevõtu kohad.
- Tegevusloa taotlemisel tehakse erand esitatavatest andmetest ja dokumentidest ettevõtjatele, kelle ettevõttes tegeletakse väljaspool ELi territoriaalvett rahvusvahelisi vedusid teostava laeva mittenõuetekohase loomse toidu varustamisega ja kelle ettevõttes tegeletakse mittenõuetekohase loomse toidu ladustamisega vabatsoonis või tollilaos.
Millal plaanitakse muudatused jõustada?
- Muudatused soovitakse jõustada 2020. aasta 1. juulil.
- Tegevusloakohustuse asendamine teatud käitlemisvaldkondades teatamiskohustustega plaanitakse jõustada alates 2021. aasta 1. jaanuarist.
Anna teada, mida arvad toiduseaduse plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 25. juuliks e-posti aadressile merike.koppel[at]koda.ee. Seejärel saadame ettevõtjate tagasiside maaeluministeeriumile.