18.10.2019
5 plaanitavat muudatust välismaalaste seaduses
Siseministeerium on pakkunud välja mitmeid ettepanekuid, mis aitavad vähendada välistöötajatega seotud halduskoormust ning tõhustada järelevalvet Eestis elavate ja töötavate välismaalaste üle. Anna teada, mida arvad nendest muudatustest.
Keda mõjutab?
Muudatused puudutavad kõiki tööandjaid, kes kasutavad välistööjõudu.
Mis on olulisemad muudatused?
- Riik plaanib politsei- ja piirivalveameti juurde luua ühtse iseteeninduskeskkonna, mille kaudu on võimalik välismaalastel ja nende tööandjatel esitada riigile (politsei- ja piirivalveamet, maksu- ja tolliamet, tööinspektsioon, töötukassa) välismaalase Eestis elamise ja töötamisega seotud andmeid ja dokumente. Andmed ja dokumendid liiguvad riigiasutuste vahel automaatse andmevahetuste tulemusena. Tööandjatel säilib seejuures ka valikuvõimalus, millises vormis (elektrooniliselt, posti teel või kohapeal) ta välismaalase Eestis töötamisega seotud andmeid riigile edastada soovib.
- Muudatuse kohaselt liidetakse pikaajalise viisa taotlus ja lühiajalise töötamise registreerimise taotlus üheks menetluseks. See võimaldab välismaalasel, kellele laieneb Eestis viibimisel viisanõue, kiiremini Eestisse tööle asuda, sest puudub vajadus kaks korda reisida Eesti välisesindusse (taotluse esitamine, viisakleebise väljastamine).
- Siseministeerium plaanib kaotada piirangu, mille kohaselt võib välismaalane Eestis lühiajaliselt töötada 365 päeva 455 päeva jooksul. Muudatuste tulemusena võib edaspidi lühiajaliselt Eestis töötada välismaalane, kelle töötamine on enne tööle asumist registreeritud politsei- ja piirivalveametis ja kuni tal on seaduslik alus Eestis ajutiseks viibimiseks.
- Politsei- ja piirivalveamet saab õiguse küsida pankadelt pangasaladust sisaldavaid andmeid, et kontrollida, kas välismaalaste palgakriteeriumi nõue on täidetud.
- Maksu- ja Tolliamet saab õiguse teostada riiklikku järelevalvet välismaalasele makstud töötasu osas. Täna on järelevalve tegemise õigus vaid politsei- ja piirivalveametil.
Millal jõustuvad muudatused?
Muudatuste täpne jõustumisaeg määratakse kindlaks eelnõus, mis valmib eeldatavasti 2020. aasta kevadel. Jõustumisaeg sõltub ka infotehnoloogiliste arenduste valmimise tähtajast.
Anna teada, mida arvad välismaalaste seaduse plaanitavatest muudatustest. Arvamusi ootan hiljemalt 6. novembriks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Seejärel saadan ettevõtete tagasiside siseministeeriumile.