Akrüülamiidi kogus toidus
Mis on akrüülamiid?
Akrüülamiid on toidu saasteaine, mis tekib toidu kuumtöötlemisel (temperatuuril üle 120°C), näiteks küpsetamisel, röstimisel, grillimisel, friteerimisel või praadimisel. See aine tekib asparagiini reageerimisel redutseeriva suhkruga (nt fruktoos, glükoos). 2005. aastal läbi viidud toidu akrüülamiidi riskianalüüsi tulemusi uurides leiti, et keskmise või suure tarbimise puhul võib toidus sisalduv akrüülamiidi kogus ohustada inimeste tervist.
Keda määrus mõjutab?
Määrus mõjutab neid ettevõtjaid, kes toovad turule kartulikrõpse, näkileibu, kreekereid ja muid kartulitaignast valmistatud tooteid, friikartuleid, leiba, hommikusöögihelbeid (v.a puder), kohvi või kohviasendajat, samuti pagaritooteid nagu küpsised, kuivikud, teraviljabatoonid, piparkoogid jm.
Vastavalt toidugruppidele on eelnõus ettenähtud näiteks toote ladustamise temperatuuri- ja niiskuse nõuded, proovide võtmise ja dokumenteerimise kohustus jm.
Millal määrus jõustub?
Määrus jõustub 20. päeval pärast Euroopa Liidu Teatajas avaldamist ning määruses olevaid nõudeid tuleb ettevõtjatel hakata täitma neli kuud pärast jõustumist.
Ettevõtjate arvamused akrüülamiidi kavandatavate vältimis- ja vähendamismeetmete ning võrdlusväärtuste kohta on oodatud hiljemalt 5. juuliks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Tagasiside põhjal edastame seisukoha Maaeluministeeriumile, kes omakorda kujundab eelnõu osas Eesti seisukoha.