10.03.2024
Anna tagasisidet väljaminevate investeeringute valge raamatu kohta
Euroopa Komisjon on koostanud valge raamatu väljaminevate investeeringute, mille abil soovib mõista, milliseid investeeringuid tehakse EList teatavatesse elutähtsatesse tehnoloogiatesse ja kas sellised investeeringud võivad reaalselt ohustada ELi või liikmesriikide julgeolekut. Anna hiljemalt 12. märtsiks teada, mida arvad väljaminevate investeeringute valgest raamatust.
Mis on valge raamatu eesmärk?
Valge raamatu eesmärk on koguda märkusi ja teavet, et aidata komisjonil koostöös liikmesriikidega kindlaks määrata kohaldamisala tulevasele komisjoni soovitusele väljaminevate investeeringute kohta.
Mis on valge raamatu olulisemad punktid?
- Komisjon on moodustanud väljaminevate investeeringute eksperdirühma, mille eesmärk on koguda liikmesriikidelt teadmisi ja kogemusi, et uurida võimalikke julgeolekuriske, puudujääke ja vajaduse korral poliitikameetmeid (valge raamat lk 4).
- Ekspertrühma töö tulemusel on komisjon jõudnud järgmistele järeldustele, et teadmised ELi investorite tehtud väljaminevatest investeeringutest on väga lünklikud ja üldpilt on piiratud ning liikmesriigid ei vaata väljaminevaid investeeringuid julgeoleku huvides süstemaatiliselt läbi ega hinda neid (valge raamat lk 5).
- Komisjon plaanib koostada liikmesriikidele soovituse jälgida või uurida teatava aja jooksul teatavaid väljaminevaid investeerimistehinguid, mis hõlmavad tundlikke tehnoloogiaid. Seejärel saavad komisjon ja liikmeriigid teha järeldusi riskide kohta, mida väljaminevad investeeringud Euroopa Liidu julgeolekule põhjustavad.
- Valge raamatu kohaselt peaks liikmesriikide jälgimine hõlmama mitmesuguseid tehinguid, sealhulgas kõiki aktiivseid investeeringuid, jättes välja portfelliinvesteeringud, st muud välisinvesteeringud peale otseinvesteeringute, mille eesmärk on teha finantsinvesteering ilma kavatsuseta mõjutada ettevõtja juhtimist ja kontrolli (valge raamat lk 6).
- Komisjon leiab kavandatud seire tulemustest lähtuvalt, et liikmesriigid peaksid tegema järgmise esialgse riskihindamise, et teha kindlaks julgeolekuriskide olemasolu või puudumine. Riskihindamine peaks põhinema väljaminevate investeeringute jälgimise käigus kogutud teabel ja võimalike täiendavate tegevuste jälgimisel (valge raamat lk 10).
Anna teada, mida arvad väljaminevate investeeringute valgest raamatust hiljemalt 12. märtsiks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille edastan Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile.