Anna teada, kas Sinu ettevõte saab edaspidi tarbida soodusaktsiisiga elektrit
Mis on muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärk on parandada Eesti töötleva tööstuse ja infoalase tegevuse sektori ettevõtete konkurentsivõimet.
Keda mõjutab?
Muudatused mõjutavad töötleva tööstuse või infoalase tegevuse sektori ettevõtjaid, kes kasutavad oma tegevusvaldkonnas suures mahus elektrienergiat.
Mis on olulisemad muudatused?
- Soodusaktsiisiga elektri tarbimiseks tuleb ettevõtjal taotleda riigilt luba. Ettevõtjale väljastatakse luba, kui täidetud on järgmised tingimused:
- Ettevõtja põhitegevusala Eesti majanduse tegevusalade klassifikaatori 2008. aasta versiooni kohaselt on töötlev tööstus (jagu C) või infoalane tegevus (jao J alajaotis 63).
- Ettevõtja energiajuhtimissüsteem vastab standardile ISO 50001.
- Ettevõtja elektrointensiivsus oli energia aktsiisivabastuse loa taotlemisele vahetult eelnenud majandusaastal keskmiselt 20% või rohkem või prognoositud elektrointensiivsus on järgneval 12 kalendrikuul keskmiselt 20% või rohkem. Lihtsustatult näitab elektrointensiivsus ettevõtja Eestis asuvate ettevõtete tarbitud või tarbitava elektrienergia kogumaksumuse osakaalu protsentides ettevõtja loodud või loodavast lisandväärtusest. Lisandväärtuseks loetakse ettevõtja Eestis asuvate ettevõtete ärikasum raamatupidamise seaduse lisas 2 esitatud kasumiaruande 1 või 2 kohaselt, mida on suurendatud tööjõu kulude, põhivara müügist saadud kahjumi ja põhivara väärtuse langusest tekkinud kulu võrra ning vähendatud põhivara müügist saadud kasumi võrra.
- Ettevõtja ei ole sellistes raskustes, mis välistaks riigiabi andmise (käimasolev maksejõuetusmenetlus, kahjumi kandmine ja suur kapitalikadu jms).
- Ettevõtja raamatupidamise sise-eeskiri vastab raamatupidamise seaduses sätestatud nõuetele.
- Elektrointensiivsele ettevõtjale kehtestatakse elektrienergia aktsiisimääraks praeguse 4,47 euro asemel 0,5 eurot megavatt-tunni kohta.
- Elektrointensiivsuse miinimumtaseme arvutamist ja saavutamist kontrollib vandeaudiitor. Kui vajalik tase jääb saavutamata, tuleb tarbitud soodusaktsiisimääraga elektri pealt tasuda täismääraga aktsiisi.
- Ettevõte peab soodusmääraga elektrienergia kasutamise aluseid ning sihipärast kasutamist dokumenteerima ja tõendama. Vastav aruandlus tuleb igal aastal esitada maksuhaldurile, kes kontrollib vajalike tingimuste täitmist.
Millal plaanitakse muudatused jõustada?
Muudatused plaanitakse jõustada 1. jaanuarist 2019. Ettevõtjad, kellele väljastatakse soodusaktsiisimäära luba 2019. aasta jooksul, saavad taotleda 2018. aasta tarbimise eest osalist aktsiisitagastust.
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 22. aprilliks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Eelkõige ootame vastuseid järgmistele küsimustele:
- Kas teie ettevõte vastab eelnevalt välja toodud tingimustele, mis annab õiguse tarbida elektrit soodusaktsiisi määraga.
- Kui teie ettevõte ei vasta ühele või mitmele tingimusele, siis andke teada, millisele tingimus(t)ele teie ettevõte ei vasta.
- Kui teie ettevõte ei täida 20-protsendilist elektrointensiivsuse nõuet, siis andke teada, mitu protsenti peaks see nõue olema, et teie ettevõte täidaks seda tingimust.
Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame riigikogu rahanduskomisjonile.