Anna teada, mida arvad digitaliseerimise toetamise eelnõust
Mis on toetusmeetme eesmärk?
Eesmärk on toetada ning kiirendada digitaliseerimise arengut erinevates ettevõtetes, et ettevõtjad oleksid edukamad ning konkurentsivõimelisemad. Toetuse tulemusena peaks suurenema digitehnoloogiatel põhinevate ärimudelitega ettevõtete arv ning üldine digitaliseerimisalane teadlikkuse kasv.
Kes saavad toetust taotleda?
Määrus kohaldub kõikidele ettevõtjatele, v.a neile, kelle põhitegevusala on järgmine:
- ajutise tööjõu rent;
- finants- ja kindlustustegevus;
- hasartmängude ja kihlvedude korraldamine;
- hulgi- ja jaekaubandus (v.a mootorsõidukite ja mootorrataste remont ja hooldus);
- juriidilised toimingud ja arvepidamine;
- kala, vähilaadsete ja muude limuste töötlemine ja säilitamine;
- kinnisvaraalane tegevus;
- peakontorite tegevus ja juhtimisalane nõustamine;
- põllumajandus, metsamajandus ja kalapüük;
- reklaamindus ja turu-uuringud;
- rentimine ja kasutusrent;
- tubakatoodete tootmine.
Mis on toetusmeetme tingimused?
- Eelnõu kohaselt annab EAS ettevõtjatele toetust digitaliseerimise teekaardi koostamiseks (eelnõu § 7), mis peab sisaldama ülevaadet ettevõtja ärimudelist, tarneahelast ning tootmise või teenuse osutamise protsessist. Samuti hinnanguid, milliseid tarneahela ning tootmise/teenuse osutamise muresid saab lahendada digitehnoloogiate abil ja mis on mõju ettevõtja ärimudelile/majandustulemustele. Digitaliseerimise teekaart peab andma hinnangu investeerimisvajadusele, ajakavale, tasuvusajale, mõjule ettevõtja ärimudelile ja majandusnäitajatele. Teekaardis tuleb kirjeldada, millise digitaalse tehnoloogia abil on võimalik muuta ettevõtte ärimudelit.
- Toetuse maksimaalne suurus ühe projekti kohta on 15 000 eurot.
- Toetuse määr abikõlbulikest kuludest on 90%, kuid Tallinna ja Tartu linnades registreeritud ettevõtjate toetuse määr on 50%.
- Abikõlblikkuse periood algab 1. juunist 2020. aastal ja lõpeb 31. oktoobril 2023. aastal. Projekti abikõlblikkuse periood algab taotluse esitamisest või taotluses märgitud hilisemast kuupäevast ning perioodi kestus on kuni 6 kuud.
- Toetust saab taotleda EAS-i e-teeninduse kaudu ning seda antakse ettevõtjale üks kord.
- Taotleja peab olema äriregistrisse kantud äriühing või FIE ning taotluse esitamisele vahetult eelneva ja avaldatud kahe majandusaasta keskmine müügitulu vastavalt majandusaasta aruannetele peab olema vähemalt 200 000 eurot. Varasemalt saanud toetuste tagasimaksed peavad olema nõutud summas tehtud ning toetust ei saa kulule, millele on juba teistest meetmetest raha eraldatud.
- Abikõlbulikud on ettevõtjavälise nõustaja osutatud nõustamisteenuste kulud ning need kulud, mille tulemit kasutatakse ettevõtja tegevuskohtades.
- EAS-le eraldatakse määruse rakendamiseks 1,5 miljonit eurot.
Millal jõustuvad muudatused?
Määrus jõustub üldises korras, see tähendab kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. Hetkel ei ole veel teada täpset avaldamise kuupäeva.
Anna teada, kas ja milliseid muudatusi tuleks teha toetusmeetme eelnõus. Tagasisidet ootan hiljemalt 13. novembriks e-posti aadressile mari-lii[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumile.