Avalda arvamust ettevõtete ressursitõhususe investeeringute plaanitava toetusmeetme kohta
Mis on eesmärk?
Toetuse andmise eesmärk on suurendada ettevõtete ressursi- ja energiatõhusust ning ressursitootlikkust tööstusettevõtetes innovaatiliste rohetehnoloogiate ja lahenduste kasutuselevõtu kaudu, et aidata kaasa kliimaneutraalsele majandusele ja kliimamuutustega kohanemisele (vt eelnõu § 3 lg 1).
Keda mõjutab?
Toetusmeede mõjutab peamiselt töötlevat tööstust ja mäetööstust.
Millised on plaanitava toetusmeetme olulisemad tingimused?
- Eelnõu kohaselt võib toetuse taotlejaks olla äriühing, kelle müügitulust vähemalt 20% tuleneb töötlevast tööstusest või mäetööstusest (vt eelnõu § 10 lg 1).
- Taotletava toetuse maksimaalne summa on eelnõu kohaselt 1 000 000 eurot ja toetuse minimaalne summa 50 000 eurot projekti kohta (vt eelnõu § 9 lg 1).
- Eelnõus on kirjas, et kui toetust antakse vähese tähtsusega abina, on toetuse osakaal kuni 47,93% (vt eelnõu § 9 lg 2).
- Kui toetust antakse regionaalabina üldise grupierandi määruse artikli 14 alusel, on toetuse osakaal suurettevõtjale kuni 20%, keskmise suurusega ettevõtjale kuni 30% ja väikeettevõtjale kuni 40% (vt eelnõu § 9 l g 3).
- Kui toetust antakse regionaalabina üldise grupierandi määruse artikli 14 alusel Ida-Virumaa maakonnas, on toetuse osakaal suurettevõtjale kuni 25%, keskmise suurusega ettevõtjale kuni 35% ja väikeettevõtjale kuni 45% (vt eelnõu § 9 lg 4).
- Kui toetust antakse keskkonnakaitseks antava abina üldise grupierandi määruse artikli 36 alusel, on toetuse osakaal suurettevõtjale kuni 45% ning väike- ja keskmise suurusega ettevõtjale kuni 47,93% (vt eelnõu § 9 lg 5).
- Kui toetust antakse energiatõhususeks antava abina üldise grupierandi määruse artikli 38 alusel, on toetuse osakaal suurettevõtjale kuni 35%, keskmise suurusega ettevõtjale kuni 45% ning väikeettevõtjale kuni 47,93% (vt eelnõu § 9 lg 6).
- Kui toetust antakse ressursitõhususe tagamiseks ja ringmajandusele ülemineku toetamiseks üldise grupierandi määruse artikli 47 alusel, on toetuse osakaal suurettevõtjale kuni 45% ning väike- ja keskmise suurusega ettevõtjale kuni 47,93% (vt eelnõu § 9 lg 7).
- Eelnõu näeb ette, et taotleja viimase kolme majandusaasta keskmine müügitulu summeeritult töötlevas tööstuses või mäetööstuses peab olema vähemalt võrdne taotletava toetuse summaga (vt eelnõu § 10 lg 4).
- Toetust on võimalik eelnõu kohaselt taotleda järgmisteks tegevusteks (vt eelnõu § 5 lg 1):
1) ressursitõhusa lahenduse rakendamiseks;
2) seadmete soetamiseks või väljavahetamiseks uuenduslike ja ressurssi säästvamate vastu;
3) seadmete soetamiseks oma tootmisjääkide kasutamiseks, mis vähendab esmase ja suurendab teisese toorme kasutamist tootmisprotsessis;
4) avalikkuse teavitamiseks toetuse kasutamisest. - Toetatava tegevuse projekti abikõlblikkuse perioodi kestus on maksimaalselt 24 kuud (vt eelnõu § 8 lg 2).
- Toetuse taotlemine toimub Keskkonnainvesteeringute Keskus kaudu (vt eelnõu § 4 lg 2).
- Taotlemine toimub toetuse taotlusvooru eelarve ammendumiseni (vt eelnõu § 14 lg 1). Vähemalt 40% taotlusvooru eelarvest tuleb suunata toetusteks väljaspoole Tallinna ja Tartu regioone (vt eelnõu § 14 lg 2).
Millal jõustub plaanitav toetusmeede?
- Eelnõu kohaselt jõustub määrus riigi jäätmekava 2022–2028 kehtestamisel (vt eelnõu § 29).
- Keskkonnainvesteeringute Keskus teavitab taotluste vastuvõtmise alustamisest ja taotlusvooru eelarvest avalikkust ja sihtrühmasid oma kodulehel ja üleriigilise levikuga ajalehes vähemalt kümme tööpäeva enne taotluste vastuvõtu algust (vt eelnõu § 13 lg 3).
Anna teada, kas ja milliseid muudatusi tuleks teha ettevõtete ressursitõhususe investeeringute toetusmeetme eelnõus. Vastuseid ootan hiljemalt 14. jaanuariks e-posti aadressile marko@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan kliimaministeeriumile.