Avalda arvamust Euroopa Komisjoni ettepanekute kohta seoses toidujäätmete ja tekstiilijäätmetega
Mis on eesmärk?
Plaanitavate muudatuste peamine eesmärk on vähendada toidujäätmete teket ning kiirendada tekstiilijäätmete kogumist, sortimist, korduskasutust ja ringlussevõttu.
Keda mõjutab?
- põllumajandusettevõtteid, toiduainetööstust, toidu jae- ja hulgimüüjaid, toitlustussektorit
- tekstiilitoodete ja jalanõude tootjaid ja turustajaid
Millised on olulisemad plaanitavad muudatused?
Toidujäätmed
- Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku panna aastaks 2030 konkreetne eesmärk, kui palju tuleb selleks ajaks vähendada toidujäätmete teket võrreldes 2020. aastaga. Toidujäätmeid tuleb vähendada töötlemises ja tootmises 10% ning jaemüügis ja tarbimises, st restoranides, toitlustusasutustes ja kodumajapidamistes kokku vähemalt 30% inimese kohta (vt ettepaneku art 9a lg 4).
Tekstiilijäätmed
- Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku kehtestada tekstiilitoodete ja jalanõude tootjatele laiendatud tootjavastutuse süsteem (vt art 22a lg 1). Täna kehtib sarnane süsteem näiteks pakendite, patareide ja akude ning elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmete osas.
- Tootjate all peetakse ettepaneku kohaselt silmas nii tekstiilitoodete ja jalanõude tootjaid kui ka nende toodete turustajaid (vt art 3 p 4b). Samas ei lähe tootja mõiste alla tekstiilitoodete ja jalanõude tootja või turustaja, kes on mikroettevõte ehk ettevõte, kus on vähem kui 10 töötajat ning käive või bilansimaht ei ületa 2 miljonit eurot (vt art 3 p 4b). Seega on mikroettevõtted vabastatud plaanitavatest uutest nõuetest.
- Laiendatud tootjavastutuse süsteemi loomine tähendab seda, et tekstiilitoodete ja jalanõude tootjad peavad edaspidi kandma tekstiilijäätmete käitlemisega seotud kulud (vt art 22a lg 4). Nende kulude hulka kuuluvad muu hulgas kasutatud tekstiilitoodete ja tekstiilijäätmete kogumisega ja sellele järgneva jäätmekäitusega seotud kulud ning kulud teavitusele seoses tekstiilitoodete säästva tarbimisega, jäätmetekke vältimisega, korduskasutamisega ja ringlussevõtuga.
- Kulude kandmise kohustus on sellel tootjal, kes teeb tekstiilitooted või jalanõud esmakordselt konkreetse liikmesriigi turul kättesaadavaks (vt art 22a lg 1).
- Komisjoni ettepaneku kohaselt peab tekstiilitoodete ja jalanõude tootjad andma oma laiendatud tootjavastutusega seotud kohustused üle tootjavastutusorganisatsioonile, kes teatud teenustasu eest täidab tootjale pandavad kohustused (vt art 3 p 4d ja art 22c lg 1).
- Teenustasu suurus peab ettepaneku kohaselt sõltuma tekstiilijäätmete kogusest ning teatud jäätmete puhul tuleb arvesse võtta ka ökodisaini nõudeid (vt art 22c lg 3a). Tootjavastutusorganisatsioon peab ka tagama, et teenustasu määramisel võetakse arvesse ka seda, kui palju on taaskasutusorganisatsioon teeninud tulu tekstiilijäätmete teisese tooraine müügist (vt art 22c lg 3b). Ettepaneku kohaselt ei tohi tootjavastutusorganisatsioon kehtestada erinevat tasu sõltuvalt tootja suurusest (vt art 22c lg 3c).
- Ettepaneku kohaselt peab tootjavastutusorganisatsioon looma eraldi kogumissüsteemid kasutatud tekstiilitoodetele ja tekstiilijäätmetele (vt art 22c lg 5). Eraldi kogumissüsteemid tuleb ettepaneku kohaselt luua 2025. aasta 1. jaanuariks (vt art 22d lg 1).
- Tootjavastutusorganisatsioonid peavad andma eelkõige tarbijatele teavet selle kohta, kuidas kasutada tekstiilitooteid säästlikult (vt art 22c lg 13).
- Lisaks näeb komisjoni ettepanek ette, et tekstiilitoodete ja jalanõude tootja peab end registreerima iga liikmesriigi vastavas registris, enne kui ta teeb vastava liikmesriigi turul esmakordselt kättesaadavaks tekstiilitooted ja jalanõud (vt art 22b lg 2).
- Direktiivi ettepaneku kohaselt võib registreerimiskohustuse täita tootja asemel ka tootjavastutusorganisatsioon (vt art 22b lg 5).
Millal jõustuvad plaanitavad muudatused?
Hetkel ei ole teada, kas, millisel kujul ja millal võetakse direktiivi muudatused vastu ning mis ajaks peab Eesti need muudatused siseriiklikusse õigusesse üle võtma.
Anna teada, mida arvad Euroopa Komisjoni jäätmete raamdirektiivi plaanitavatest muudatustest seoses toidujäätmete ja tekstiilijäätmetega. Ettevõtete tagasiside on oodatud hiljemalt 13. septembriks e-posti aadressile marko@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan kliimaministeeriumile.