Avalda arvamust jäätmetekke ja pakendamise vältimise ja vähendamise ning korduskasutuse edendamiseks plaanitava toetuse kohta
Mis on eesmärk?
Toetuse andmise eesmärk on vähendada Eestis toidujäätmete teket, edendada ringset pakendidisaini ja laiendada korduskasutuspakendite kasutamisvõimalusi (vaata lähemalt eelnõu § 3 lg 1).
Kes saab toetust taotleda?
Toetust võib taotleda äriühing, aga ka mittetulundusühing, sihtasutus, kohalik omavalitsus või omavalitsusliit ning kohaliku omavalitsuse asutus või selle hallatav asutus (eelnõu § 10 lg 1). Toetust ei anta suurettevõtjale (eelnõu § 10 lg 3). Kui taotlejaks on töötlevas tööstuses tegutsev ettevõtja, siis ei anta toetust tegevustele, mis vähendavad või väldivad toidujäätmete teket Eestis (eelnõu § 10 lg 2).
Millised on olulisemad plaanitava toetuse tingimused?
- Eelnõu kohaselt on võimalik taotleda toetust tegevustele, mis vähendavad või väldivad toidujäätmete teket Eestis; parandavad pakendi ringlussevõetavust pakendidisaini rakendamise kaudu Eestis; loovad või laiendavad korduskasutuspakendite kasutamise võimalusi Eestis (eelnõu § 5 lg 2).
- Toetatavad projektid ei tohi piirduda üksnes analüüside, disaini, teavitamise või IT-lahendustega, vaid projekti tulem peab sisaldama kasutatavaid materiaalseid tulemusi või reaalseid käegakatsutavaid väljundeid (eelnõu § 5 lg 4).
- Toetatavate kulude hulka lähevad eelnõu kohaselt näiteks materiaalsesse ja immateriaalsesse varasse tehtavate investeeringute kulud; investeeringutega seotud seadistamise kulud; seadmete liisimise kulud, teavitamise ja avalikustamise kulud (eelnõu § 6 lg 2).
- Kui toetust taotleda tegevustele, mis vähendavad või väldivad toidujäätmete teket Eestis, siis on toetuse minimaalne summa 10 000 eurot ja maksimaalne summa 200 000 eurot projekti kohta (eelnõu § 9 lg 1 p 1).
- Kui toetust taotleda tegevustele, mis parandavad pakendi ringlussevõetavust pakendidisaini rakendamise kaudu Eestis, siis on toetuse minimaalne summa 50 000 eurot ja maksimaalne summa 500 000 eurot projekti kohta (eelnõu § 9 lg 1 p 2).
- Kui toetust taotleda tegevustele, mis loovad või laiendavad korduskasutuspakendite kasutamise võimalusi Eestis, siis on toetuse minimaalne summa 50 000 eurot ja maksimaalne summa 2 000 000 eurot projekti kohta (eelnõu § 9 lg 1 p 3).
- Toetuse osakaal on kuni 47,93 protsenti abikõlblikest kuludest (eelnõu § 9 lg-d 4-11).
- Vähemalt 40 protsenti taotlusvooru eelarvest on mõeldud projektidele, mis viiakse ellu väljaspool Tallinna ja Tartu regioone (§ 12 lg 3).
- Toetuse taotlemine hakkab toimuma Keskkonnainvesteeringute Keskuse kaudu (eelnõu § 4 lg 2).
- Projekti abikõlblikkuse perioodi kestus on maksimaalselt 24 kuud, kuid Keskkonnainvesteeringute Keskus võib mõjuval põhjusel abikõlblikkuse perioodi pikendada kuni 18 kuu võrra (eelnõu § 7 lg-d 2 ja 3).
- Toetuse jagamine toimub jooksvalt taotlusvooru kaudu eelarve ammendumiseni. Keskkonnainvesteeringute Keskus hakkab taotlusi menetlema nende taotlemise järjekorras (eelnõu § 12 lg 1).
- Toetuse eelarve suurus on 10 miljonit eurot.
Millal jõustub plaanitav toetus?
- Toetuse määrus jõustub üldises korras ehk kolmandal päeval pärast selle avaldamist Riigi Teatajas. Täpne jõustumise aeg ei ole hetkel teada,
- Pärast määruse jõustumist kuulutab Keskkonnainvesteeringute Keskus toetuse taotlusvooru välja oma kodulehel ja sihtrühmale suunatud avalikus kanalis.
Anna teada, kas ja milliseid muudatusi tuleks teha plaanitava toetuse tingimustes. Vastust ootan hiljemalt 24. jaanuariks e-posti aadressile marko@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan kliimaministeeriumile.