07.11.2024
Avalda arvamust patareisid ja akusid puudutavate plaanitavate muudatuste kohta
Kliimaministeeriumis on valminud jäätmeseaduse muutmise seaduse eelnõu, mis teeb seaduses mitmeid muudatusi, et see vastaks ELi akude ja patareide määrusele. Tutvu plaanitavate muudatustega ning anna meile hiljemalt 26. novembriks teada, mida arvad nendest.
Mis on eesmärk?
Eelnõu eesmärk on viia jäätmeseadus kooskõlla Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2023/1542, mis käsitleb patareisid ja akusid ning patarei- ja akujäätmeid.
Keda mõjutab?
Muudatused mõjutavad peamiselt patareide ja akude maaletoojaid.
Millised on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Eelnõu kohaselt kuuluvad edaspidi nende tootjate hulka, kes on kohustatud sõlmima kirjaliku lepingu tootjate ühendusega probleemtoodetest tekkinud jäätmete kogumise, taaskasutamise või kõrvaldamise korraldamiseks, ka patareide ja akude, välja arvatud mootorsõidukitesse paigaldatud süüte- valgustus- ja käivitusakud, tootjad (eelnõu § 1 punkt 3). Kehtiva sätte järgi on tootjate ühendusega kohustatud liituma vaid kantavate patareide ja akude tootjad. Muudatus jõustub 2026. aasta 1. jaanuaril, et anda patareide ja akude tootjatele aega teha ettevalmistusi tootjate ühendusega liitumiseks (eelnõu § 2 lõige 2).
- Eelnõu tunnistab jäätmeseadusest kehtetuks punkti, mille kohaselt ei või tootjad näidata patareide või akude müügil jäätmekäitluskulusid eraldi patarei või aku hinna osana (eelnõu § 1 punkt 6). Muudatus on tingitud ELi määruse artikli 74 lõikest 5 , mille kohaselt tuleb lõppkasutajale uue patarei või aku müügikohas näidata eraldi tootja kaetavaid kulusid patarei- ja akujäätmete liigiti kogumisest ja nende transpordi ja töötlemise korral, samuti kogutud segaolmejäätmete koostise uuringu korraldamisega, teabe esitamisega patarei- ja akujäätmete vältimise ja käitlemise kohta ning andmete kogumise ja pädevatele asutustele esitamisega. Seega tootjad või tootjate ühendused peavad koostöös patareide ja akude turustajatega töötama välja ühtse lahenduse, kuidas loetletud kulusid tarbijale nähtavaks teha.
- Eelnõu muudab jäätmeseaduse § 25 lõikes 3 selgitatud patarei ja aku mõistet, viidates ELi määruse artikli 3 lõikele 1, mille kohaselt on „patarei või aku“ seade, mis annab keemilise energia muundamisest vahetult saadavat elektrienergiat, mis on sisemise või välise salvestusega ja mis koosneb ühest või mitmest mittelaetavast või laetavast elemendist, moodulist või nende pakist, ning sisaldab patareid või akut, mis on korduskasutamiseks ette valmistatud, kasutusotstarbe muutmiseks ette valmistatud või mille kasutusotstarvet on muudetud või mis on taastatud (eelnõu § 1 punkt 2).
- Eelnõu tunnistab alates 18. veebruarist 2027 a. kehtetuks jäätmeseaduse § 241, millega seatakse patareisid ja akusid sisaldavate elektri- ja elektroonikaseadmete valmistajale kohustus kavandada seadmed selliselt, et neis sisalduvad patareid ja akud oleksid hõlpsasti eemaldatavad (eelnõu § 1 punkt 1, § 2 lõige 3). Patareide ja akude eemaldatavuse nõuded tulevad edaspidi määruse artiklist 11.
- Eelnõu lisab jäätmeseadusesse selgituse, et patareidest ja akudest tekkinud jäätmete kogumise, tootjale tagastamise ning taaskasutamise ja kõrvaldamise nõuded ning patarei- ja akujäätmete kogumise ja taaskasutamise sihtmäärad on reguleeritud ELi otsekohalduva määrusega (eelnõu § 1 punkt 4).
- Eelnõu kohaselt ei puuduta jäätmeseaduse § 265 enam kasutatud akusid ja patareisid (eelnõu § 1 punkt 5). Viidatud paragrahv reguleerib edaspidi vaid elektroonikaromude käitluskulude kohta esitatavat infot. Nõudmised patareide ja akude kasutajatele esitatavate käitluskulude kohta tulevad otse ELi määruse artikli 74 lõikest 5.
- Eelnõu tunnistab kehtetuks jäätmeseaduse § 266, mille kohaselt võib mootorsõidukites ja tööstuses kasutatavate patareide ja akude tootja kasutatud patareide ja akude tasuta vastuvõtmise asemel sõlmida juriidilisest või füüsilisest isikust ettevõtjast kasutajaga ka muu kokkuleppe akudest ja patareidest tekkinud jäätmete käitlemise kulude katmise kohta (eelnõu § 1 punkt 7). Sellist erandit ei luba enam ELi määrus.
- Edaspidi ei puuduta jäätmeseaduse 267 enam patareisid ja akusid (eelnõu § 1 punkt 8). Viidatud paragrahv reguleerib edaspidi vaid elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete tagasivõtmise kohustust tootja ja turustaja müügikohas. Patareide ja akude tootjate ja turustajate kohustused tekkinud jäätmete müügikohas vastuvõtmisega tulenevad otse ELi määruse artiklist 62, millega seatakse tagasivõtmise kohustused ka tarnimisega müügi ehk kaugmüügi teel ostetud seadmete turustajatele.
- Eelnõu tunnistab kehtetuks jäätmeseaduse § 267 lõiked 3 ja 4, millest esimene kohustab patarei ja aku turustajat oma müügikohas tasuta tagasi võtma turustatava patarei või akuga sama liiki patareist või akust tekkinud jäätmed ja teine patarei või aku tootjat varustama turustajat patarei- või akujäätmete kogumiseks vajaliku kogumismahutiga (eelnõu § 1 punkt 9). Alates 2025. a 18. augustist tulevad nõuded turustajatele müügikohas patarei- ja akujäätmete tasuta vastuvõtmiseks ja kogumismahutitega varustamise kohta otse ELi määruse artiklist 62.
- Eelnõu lisab jäätmeseadusesse selgituse, et patarei ja aku kasutajale kättesaadavaks tehtava teabe loetelu on esitatud ELi määruse III peatükis (eelnõu § 1 punkt 10). ELi määruse artiklis 14 on esitatud nõuded patarei või aku ostnud kasutajale, jäätmekäitlejale või kolmandale isikule esitatava teabe kohta, mis esitatakse akude seisukorra ja eeldatava kasutusea kohta. Artiklis 74 on kirjas nõuded teabele, mis esitatakse patarei- ja akujäätmete vältimise ja käitlemise kohta.
- Eelnõu tunnistab jäätmeseaduses kehtetuks erandi, mille kohaselt on üleriigilise teabekampaania korraldamisest vabastatud patarei ja aku tootjad, kes lasevad turule üksnes tööstuslikuks või professionaalseks kasutamiseks patareisid või akusid, mida kasutatakse mis tahes tüüpi elektrisõidukites, ning patarei ja aku tootjad, kes lasevad turule patareisid ja akusid üksnes koos mootorsõidukite või maastikusõidukitega (eelnõu § 1 punkt 11). ELi määruse artikli 74 kohaselt peavad kõigi patareide ja akude tootjad või tootjavastutusorganisatsioonid korraldama teadlikkuse suurendamise kampaaniaid.
- Eelnõu tunnistab kehtetuks punkti, mille kohaselt on Euroopa Majanduspiirkonnas keelatud turule lasta elavhõbedat või kaadmiumi sisaldavaid patareisid ja akusid (eelnõu § 1 punkt 12). ELi määruse kohaselt on lubatud turule lasta kantavaid patareisid ja akusid, mis sisaldavad kaadmiumi kuni 0,002% massist. Patareid ja akud, olenemata sellest, kas need on seadmetesse, kergtranspordivahenditesse või muudesse sõidukitesse paigaldatud või mitte, ei tohi sisaldada elavhõbedat (väljendatuna metallilise elavhõbedana) üle 0,0005% massist.
- Eelnõu tunnistab kehtetuks punkti, millega antakse valdkonna eest vastutavale ministrile õigus anda välja määruseid kasutatud patareide ja akude käitlusnõuete kehtestamiseks (eelnõu § 1 punkt 13). Kasutatud patareide ja akude käitlusnõuded sätestatakse alates 18.08.2025 ELi määruse artiklis 70 ja XII lisas.
Millal jõustuvad plaanitavad muudatused?
- Muudatused jõustuvad eelnõu kohaselt 2025. aasta 18. augustil (eelnõu § 2 lõige 1).
- Ühe erandina jõustub eelnõu § 1 punkt 1 2027. aasta 18. veebruaril.
- Teise erandina jõustub eelnõu § 1 punkt 3 2026. aasta 1. jaanuaril.
Anna teada, kas ja milliseid muudatusi tuleks teha jäätmeseaduse plaanitavates muudatustes. Vastust ootan hiljemalt 26. novembriks e-posti aadressile marko@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan kliimaministeeriumile.