Avalda arvamust toitlustuskohtadele liha päritoluteabe esitamise nõude kehtestamise kohta
Mis on muudatuste eesmärk?
Eelnõu eesmärk on parendada toidukeskkonda, et võimaldada tarbijal teha kestlikumaid, sealhulgas tervist toetavamaid valikuid.
Keda muudatused mõjutavad?
Muudatused mõjutavad mitmeid ettevõtteid, sh
- hulgikaubandust,
- jaekaubandust,
- toitlustusettevõtteid.
Millised on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Eelnõu kohaselt tuleb toitlustusettevõtetes hakata tarbijale selgelt ja nähtavalt esitama teavet müügipakendita või tarbija soovil pakendatud toidu kohta, kui see sisaldab värsket, jahutatud või külmutatud veise-, sea-, kitse-, lamba- või kodulinnuliha, samuti nendest valmistatud hakkliha. Teave peab sisaldama riiki, kus looma kasvatatakse, kellelt liha saadakse. See nõue hakkab kehtima ka sellistes asutustes nagu lasteaiad, koolid, tervishoiu- ja hoolekandeasutused ning kinnipidamisasutused. Päritoluteabe esitamise kohustus ei laiene lihatoodetele (nt vorstid, sink, kotletid) ega lihavalmististele (nt marinaadis liha), kui need ostetakse toitlustusettevõttesse sisse ega valmistata kohapeal eespool nimetatud lihaliikidest või nende hakklihast. Teave tuleb esitada füüsilise vahendi kaudu (nt tahvel või elektrooniline tabloo) kergesti nähtaval kohal ja selgesti loetaval viisil. Seejuures ei määrata eelnõus täpset sõnastust looma kasvatamise riigi kohta esitatavale teabele, kuid see tuleb esitada tarbijale selgelt ja üheselt arusaadaval viisil. Kui teave esitada üldisel kujul, näiteks „Kasutame üksnes Eestis kasvatatud loomadelt saadud liha“, siis ei ole vajalik iga toidu puhul eraldi päritoluteavet esitada (vt eelnõu § 1 p 3-4).
- Lisaks peavad toitlustusettevõtted tulevikus tarbija parema teavitamise eesmärgil esitama teabe lahtiselt müüdava alkohoolse joogi (nt vaadiõlu ja -siider) etanoolisisalduse kohta mahuprotsentides. Etanoolisisaldust ei pea aga märkima jookide puhul, mida valmistatakse tarbija soovil kohapeal tarbimiseks, näiteks erinevad kokteilid, mis sisaldavad ühte või mitut alkohoolset jooki. Lahtiselt müüdavate jookide, nagu vaadiõlu ja -siider, etanoolisisaldus tuleb esitada mahuprotsentides, kasutades sümbolit „% vol“. Üle 1,2 mahuprotsendiga jookide puhul märkida etanoolisisaldus kuni ühe kümnendkoha täpsusega (vt eelnõu § 1 p 4).
- Eelnõu näeb ette, et leevenevad sidevahendi kaudu (nt Wolti rakendus) müüdava toidu kohustusliku toidualase teabe kättesaadavuse osas toidu kättetoimetamise ajal. Kehtiva määruse kohaselt peavad ettevõtted lisama tarbija soovil pakendatava toidu pakendile, sellele kinnitatud märgistusele või toiduga kaasasolevale teabelehele toidu nimetuse ja allergeenide teabe, et see oleks tarbijale kättetoimetamise ajal kättesaadav. Kuid seda nõuet praktikas enamasti ei täideta ja see tekitab ettevõtetele tarbetut halduskoormust. Edaspidi peavad toitlustusettevõtted tagama, et nõutud teave on kättesaadav sidevahendi, näiteks mobiilirakenduse, mille kaudu tellimus tehti, kaudu (vt eelnõu § 1 p 7-8).
- Plaani kohaselt peavad tulevikus jaekaubandusettevõtted, välja arvatud toitlustusettevõtted, lisama müügipakendisse pakendamata toidu nimetuse juurde teave, kui toit sisaldab lubatud magusainet. Praegu ei ole ettevõtetel kohustust teavitada tarbijaid magusaine sisaldusest müügipakendisse pakendamata toidus, kuid see kohustus kehtib müügipakendisse pakendatud toidu puhul, kus vastav märge on lisatud toidu nimetuse juurde. Edaspidi tuleb sama nõuet järgida ka müügipakendisse pakendamata toidu puhul, tagades, et teave on tarbijale selgelt kättesaadav. Seega tuleb toidu nimetusele lisada märge „magusainega“ ning mitme magusaine kasutamise korral märge „magusainetega“ (vt eelnõu § 1 p 10, 14).
- Eelnõu kohaselt peavad jaekaubandus- ja toitlustusettevõtted edaspidi teavitama tarbijat tarbija juuresolekuta vahetult müügiks pakendatud toidus sisalduvast magusainest lisades märke „magusainega“ või „magusainetega“. Jaekaubandusettevõtted peavad esitama toidu juures ka toidu koostisosade loetelu ja toitumisalase teabe (vt eelnõu § 1 p14).
Millal muudatused jõustuvad?
Eelpool kirjeldatud muudatused jõustuvad eelnõu järgi 1. jaanuaril 2027. aastal.
Anna teada, mida arvad müügipakendisse pakendamata toidu toidualase teabe esitamise nõudeid reguleeriva määruse muutmise plaanist. Eeskätt ootan arvamusi liha päritoluteabe esitamist puudutava muudatuse kohta. Tagasisidet ootan hiljemalt 25. veebruariks e-posti aadressile ann[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan regionaal- ja põllumajandusministeeriumile.