Avalik konsultatsioon ELi kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise kohta
Mis on avaliku konsultatsiooni eesmärk?
• Arvamuste kogumine selle kohta, missuguseid tehnoloogilisi ja sotsiaalmajanduslikke võimalusi tuleb kajastada pikaajalises ELi kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise strateegias;
• Faktide, andmete ja teadmiste kogumine, sealhulgas kliimamuutuste põhjustajate kohta.
Lisaks on plaanis kaardistada võimalused ja probleemid, mis on seotud pikaajalise strateegiaga ja üleminekuga vähese süsinikuheitega majandusmudelile.
Keda mõjutab?
Eestis mõjutab see strateegia kõiki majandusvaldkondi, peamiselt aga energeetikasektorit.
Avalik konsultatsioon
ELi pikaajaline strateegia peaks sisaldama visiooni 2050 aastani ning võimalusi, kuidas Euroopa Liit saaks aidata kaitsta planeeti ja oma inimesi ning sealjuures võimendada majandust. Strateegias soovib komisjon kajastada peamisi võimalusi ja väljakutseid, mis on seotud CO₂-heite pikaajalise vähendamise ja puhtale energeetikale üleminekuga:
• majanduse moderniseerimine;
• kodanike elukvaliteedi paranemine;
• õiglase ülemineku tagamine ja sotsiaalsete probleemide lahendamine;
• Euroopa reindustrialiseerimine digitaalse, ringluspõhise ja vähese CO₂-heitega innovatsiooni ja keskkonnahoidliku liikuvuse kaudu;
• vaba, õiglase ja kestliku ülemaailmse konkurentsi edendamine turgude, kaubanduse ja investeeringute tarvis; ning
• ELi juhtiva positsiooni säilitamine peamistes geostrateegiliste ja julgeolekuga seotud küsimustes.
Eesti pikaajaline eesmärk on minna üle vähese süsinikuheitega majandusele, mis tähendab järk-järgult eesmärgipärast majandus- ja energiasüsteemi ümberkujundamist ressursitõhusamaks, tootlikumaks ja keskkonnahoidlikumaks. Aastaks 2050 on Eesti eesmärgiks kasvuhoonegaaside heidet vähendada ligi 80 protsenti võrreldes 1990. aasta tasemega.
Kliimapoliitika põhialused sätestavad, et liikumaks vähese süsinikuheitega majandusele, tuleb teha eesmärgipäraseid valikuid, suurendada tarbijate teadlikkust ja viia ellu süsinikuheite vähendamisele suunatud poliitikavalikuid ning programme erinevates sektoritest.
Avaliku konsultatsiooni tulemustel koostab Euroopa Komisjon 2018. aasta novembri lõpuks ettepaneku ELi kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise pikaajalise strateegiaks.
Konsultatsioonile saavad kõik huvitatud isikud ja organisatsioonid vastata kuni 9.10.2018 siin.
Kui teil tekib küsimusi, soovite kommenteerida või esitada täiendavaid ettepanekuid kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise pikaajalise strateegia kohta, siis ootan teie tagasisidet hiljemalt 03. septembriks e-posti aadressile merike.koppel[at]koda.ee. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame Keskkonnaministeeriumile.