Eestis tegutsevate vahekohtute otsused tuleb kohtu poolt täidetavaks tunnistada
Mis on muudatuste eesmärk?
Vahekohtumenetluse regulatsiooni muutmise eesmärk on saavutada olukord, kus seadusevastase ja pahatahtliku vahekohtu lahendi tegemise võimalus oleks minimaalne ning sellise lahendi täitmise takistamine ei sõltuks üksnes selle kostja aktiivsest õiguskaitsevahendite kasutamisest, kelle suhtes vahekohtu lahend tehti.
Keda mõjutab?
Eelnõu mõjutab Eestis tegutsevaid vahekohtuid ning isikuid, kes on vahekohtumenetluses hageja või kostja rollis.
Mis on olulisemad muudatused?
- Eelnõuga sätestatakse kõigi vahekohtu otsustele ühtne kohtu poolt täidetavaks tunnistamise nõue, v.a Kaubandus-Tööstuskoja arbitraažikohtu ja Notarite Koja vahekohtu otsustele. Kehtiva tsiviilkohtumenetluse seadustiku kohaselt on Eestis alaliselt tegutsevate vahekohtute otsused sundtäidetavad ilma, et need tuleks eelnevalt kohtu poolt täidetavaks tunnistada. Samas on Riigikohus asunud seisukohale, et täidetavaks tuleb tunnistada iga Eestis tegutseva vahekohtu otsus, kuivõrd kohtutäitur ei saa hinnata seda, kas tegemist on Eestis alaliselt tegutseva vahekohtuga või mitte.
- Tarbijate kui vahekohtumenetluses nõrgema poole huvide paremaks kaitseks sätestatakse eelnõuga teatud piirangud tarbijaga sõlmitud vahekohtumenetluse kokkuleppe kehtivusele. Näiteks kehtib eelnõu kohaselt tarbijaga sõlmitud vahekohtumenetluse kokkulepe üksnes juhul, kui vahekohtumenetluse kokkulepe on sõlmitud pärast seda, kui nõue on muutunud sissenõutavaks.
- Notarite Koja vahekohtule antakse eelnõuga õigus lahendada eluruumi üürivaidlusi. Selle muudatusega tagatakse üürivaidluste kohtuvälise lahendamise võimalus kõikjal Eestis.
- Eelnõuga muudetakse Eestis tehtud vahekohtu otsuste tunnistamise ja täidetavaks tunnistamise asjade kohtualluvust. Edaspidi lahendab neid kohtuasju Pärnu Maakohus.
Millal plaanitakse muudatused jõustada?
2019. aasta 1. jaanuaril
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 23. aprilliks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame justiitsministeeriumile.