EL plaanib keelata teatud ühekordsed plasttooted
Mis on direktiivi eesmärk?
Direktiivi eesmärk on ära hoida ja vähendada teatud ühekordselt kasutatavate plasttoodete ja plasti sisaldavate kalapüügivahendite mõju veekeskkonnale ja inimeste tervisele ning edendada üleminekut ringmajandusele.
Keda mõjutab?
Ühekordselt kasutatavate plasttoodete ja plasti sisaldavate kalapüügivahendite tootjaid ja plastitöötlemisettevõtjaid ning käitlejaid. Laiemalt kõiki ettevõtjaid, kes puutuvad kokku ühekordselt kasutatavate plasttoodetega (nt toiduainetööstuses, toitlustuskohtades jne).
Mis on olulisemad muudatused?
- Keelatakse teatavad plasttooted. Kui alternatiivid on kergesti kättesaadavad ja taskukohased, keelustatakse plastist vatitikud, söögiriistad, taldrikud, kõrred, joogisegamispulgad ja õhupallide vardad, sest need tuleb valmistada edaspidi kestlikumatest materjalidest. Ühekordselt kasutatavaid plastist joogipakendeid lastakse turule üksnes juhul, kui nende korgid ja kaaned jäävad külge kinnitatuks (tootedisaini meetmed).
- Tarbimise vähendamise eesmärgid. Liikmesriigid peavad vähendama plastist toidupakendite ja joogitopside kasutamist. Selleks tuleb kehtestada riiklikud vähendamiseesmärgid, tehes seejuures müügikohtades kättesaadavaks alternatiivsed tooted või tagades selle, et ühekordselt kasutatavaid plasttooteid ei jagataks tasuta.
- Teadlikkuse suurendamise meetmed ja laiendatud tootjavastutus, et panustada jäätmetekke vältimise, jäätmekäitluse, sh prügikoristusega seotud kulude kandmisse, mis on seotud toidupakenditega (nagu nt krõpsude ja maiustuste pakendid), alkohoolsete jookide pakenditega ja filtriga tubakatoodetega (nt konid), niiskete pühkepaberitega, õhupallidega ja õhukeste plastkottidega. Samuti innustatakse tööstust arendama selliste toodete vähemsaastavaid alternatiive.
- Nõuded märgistamisele. Teatavad tooted on vaja selgelt ja ühtlustatult märgistada teabega, et tarbija oleks teadlik jäätmete sobiva kõrvaldamise viisidest või sellistest sobimatu kõrvaldamise viisidest, mida tuleb vältida. See kehtib hügieenisidemete, niiske pühkepaberi ja õhupallide kohta.
- Kogumise sihtarvud Liikmesriigid on kohustatud 2025. aastaks koguma 90 % ühekordselt kasutatavatest plastjoogipudelitest, nt tagatisraha süsteemi kaudu.
- Teavitusmeetmed Liikmesriigid peavad tõstma tarbijate teadlikkust ja selgitama tarbijatele, millist kahjulikku mõju avaldavad ühekordselt kasutatavad plasttooted ja püügivahendid ning milliseid selliste toodete korduskasutusviise ja jäätmekäitlusvõimalusi on.
Millal direktiiv jõustub?
Direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Hetkel ei ole teada täpset jõustamise kuupäeva. Lisaks jääb pärast direktiivi jõustumist Eestile aega 2-3 aastat, et muudatused meie seadusandlusesse üle võtta. Seega võib muudatuste jõustumisega Eestis minna veel mitu aastat.
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 22.juuniks e-posti aadressile merike.koppel@[at]koda.ee
Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame Keskkonnaministeeriumile.