Euroopa Komisjon küsib arvamust teemal: ohtlikud ained elektri- ja elektroonikaseadmetes – piirangute hindamine
Sihtrühm
Elektri- ja elektroonikaseadmete olelusringi mis tahes etapis osalevad ettevõtjad; asjaomaste ohtlike ainete olelusringi mis tahes etapis osalevad ettevõtjad; elektroonikaromude käitlejad.
Avalik konsultatsioon
Üha suurenev elektri- ja elektroonikatoodete (nt mobiiltelefonid, arvutid, köögiseadmed) kasutamine põhjustab elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmete koguse suurenemist. Jäätmete kogumisel, töötlemisel ja kõrvaldamisel võib toodetest eralduda kahjulikke (ohtlikke) aineid, nagu plii, elavhõbe ja kaadmium. Niisuguseid ohtlikke aineid võib eralduda ka toodete kasutamisel. Selliste probleemide lahendamiseks piiravad ELi õigusaktid teatavate ohtlike ainete kasutamist elektri- ja elektroonikaseadmetes.
Praegu piiratakse direktiiviga kümne aine kasutamist: plii, kaadmium, elavhõbe, kuuevalentne kroom, polübroomitud bifenüülid (PBB) ja polübroomitud difenüüleetrid (PBDE), bis(2‑etüülheksüül)ftalaat (DEHP), bensüülbutüülftalaat (BBP), dibutüülftalaat (DBP) ja diisobutüülftalaat (DIBP).
Kui ei ole lubatud erandit, peavad kõik elektri- ja elektroonikakomponente sisaldavad tooted vastama kõnealustele piirangutele.
Lisatud on eestikeelne küsimustik, milles toodud küsimustele tuginedes saab tagasisidet anda.
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 04.novembriks e-posti aadressile merike.koppel[at]koda.ee. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame Keskkonnaministeeriumile.
Soovi korral saate arvamust avaldada otse Euroopa Komisjoni avaldatud algatuste kodulehel ning küsimustikule vastata hiljemalt 06.detsembril 2019 SIIN