11.10.2023
Jaga oma mõtteid Euroopa Komisjoni ettepaneku osas, mis hõlbustab piiriüleste mittetulundusühingute tegevust EL-is
Euroopa Komisjon on koostanud direktiiv ettepaneku, millega soovib luua uut mittetulundusühingu liiki Euroopa Liidu tasandil ja ühtlustada mittetulundusühingutele kehtivaid siseriiklike norme. Tutvu plaanitavate muudatustega ja anna hiljemalt 17. oktoobriks teada oma arvamus.
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Eesmärk on hõlbustada mittetulundusühingute piiriülest tegevust Euroopa Liidus, millega parandatakse siseturu toimimist ning kõrvaldatakse õiguslikud ja haldustõkked mittetulundusühingutelt, mis tegutsevad või soovivad tegutseda piiriüleselt.
Keda mõjutab?
Plaanitavad muudatused mõjutavad mittetulundusühinguid.
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Ettepaneku kohaselt plaanib Euroopa Komisjon luua igas Euroopa Liidu liikmesriigis lisaks olemasolevatele riiklikele õiguslikele vormidele uue õigusliku vormi mittetulundusühingu jaoks, mis on asutatud spetsiaalselt piiriüleseks otstarbeks. Sellist uut vormi nimetatakse Euroopa piiriüleseks assotsiatsiooniks (vt lähemalt ettepaneku art 3).
- Euroopa piirülese ühingu nimele peab eelnema või järgnema Euroopa piirülest ühingut tähistav lühend „ECBA“(vt lähemalt ettepaneku art 3).
- Euroopa piiriülene ühing peab tegutsema vähemalt kahes liikmesriigis ja ühingu asutajaliikmetel peavad olema sidemed vähemalt kahe liikmesriigiga, milleks võib olla füüsilise isiku puhul kodakondsus või seaduslik elukoht, juriidiliste isikute puhul registrijärgne asukoht (vt lähemalt ettepaneku art 3).
- Ühtlasi liikmesriigid peavad tagama, et Euroopa piirülesel ühingul on vähemalt kolm asutajaliiget (vt lähemalt ettepaneku art 16).
- Plaanitav muudatus võimaldab uue õigusliku vormi automaatse tunnustamise kogu Euroopa Liidus pärast piirülese ühingu registreerimist ühes liikmesriigis. Registreerida tuleb ainult üks kord. Seda tänu Euroopa piirülese ühingu tunnistusele (vt lähemalt ettepaneku art 5 ja art 12).
- Euroopa piiriülesel ühingul on õigus sõlmida lepinguid ja teha õigustoiminguid, olla kohtus menetlusosaliseks, omada vallas- ja kinnisvara, tegeleda majandustegevusega, värvata töötajaid, võtta vastu, hankida ja käsutada mis tahes liiki annetusi ja muid rahalisi vahendeid mis tahes seaduslikust allikast, osaleda avalikes hangetes ning taotleda avaliku sektori poolset rahastamist (vt lähemalt ettepaneku art 5).
- Direktiivi ettepanek näeb ette võimalused olemasoleva mittetulundusühingu ümber kujundamiseks Euroopa piiriüleseks ühinguks. Ümberkujundamine ei too endaga kaasa ümberkujundatava mittetulundusühingu tegevuse lõpetamist ega selle juriidilise isiku staatuse kadumist või katkemist. Samuti see ei mõjuta ühingu varasid, kohustusi, mis lasusid enne üleviimist ühingul, sealhulgas lepingutes sisalduvaid tingimusi või laenusid, õigusi ja kohustusi (vt lähemalt art 17).
- Direktiivi ettepaneku kohaselt on Euroopa piirülesel ühingul õigus viia oma registrijärgne asukoht ühest liikmesriigist teise. Üleviimine ei too endaga kaasa Euroopa piiriülese ühingu tegevuse lõpetamist ega uue juriidilise isiku loomist liikmesriigis, kuhu selle asukoht üle viiakse. Samuti see ei mõjuta ühingu varasid, kohustusi, mis lasusid enne üleviimist ühingul, sealhulgas lepingutes sisalduvaid tingimusi või laenusid, õigusi ja kohustusi (vt lähemalt ettepaneku art 22).
- Direktiivi ettepaneku kohaselt peavad liikmesriigid tagama, et Euroopa piiriülesel ühingul on olenemata registreerimisliikmesriigist ELi õiguse üldpõhimõtete kohane vaba ja mittediskrimineeriv juurdepääs rahastamisele avaliku sektori vahenditest (vt lähemalt ettepaneku art 13).
Millal jõustuvad muudatused?
Plaanitavad muudatused jõustuvad ettepaneku kohaselt 2024. aastal, kuid need kohalduvad alates 2026. aastast.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 17. oktoobriks e-posti aadressile martin@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan Justiitsministeeriumile.