08.10.2024
Jaga oma mõtteid jäätmete ringlussevõtu võimekuse suurendamise toetuse plaani kohta
Kliimaministeerium on välja tulnud jäätmete ringlussevõtu võimekuse suurendamise toetusmeetme eelnõuga, millega võimaldatakse ettevõtetel taotleda toetust jäätmete ringlussevõtu ettevalmistamise, ja liigiti kogutud jäätmete ringlussevõtu võimekuse suurendamiseks ning jäätmeandmetega seotud digilahenduste loomiseks. Anna hiljemalt 15. oktoobriks meile teada, mida arvad plaanitavast toetusmeetmest.
Mis on toetuse eesmärk?
Eelnõu järgi on toetuse andmise eesmärk suurendada jäätmete ringlussevõtu võimekust, et Eestis rohkem jäätmeid ringlusse võtta ning jäätmeandmete edastamist muuta efektiivsemaks (vt eelnõu § 3 lõiked 1 ja 2).
Kes saavad taotlust taotleda?
Eelnõu kohaselt saavad toetust taotleda kõik äriühingud (vt eelnõu § 10).
Millistele tegevustele saab toetust küsida?
- Eelnõu näeb ette, et toetust antakse järgmistele tegevustele (vt eelnõu § 5 lõige 1 ja § 2, seletuskiri lk 8-9):
- jäätmete ringlussevõtuks ettevalmistamine, kui edasine ringlussevõtt on tõendatud – näiteks liigiti kogutud materjalide pesemine ja purustamine. Eelnõu seletuskirja kohaselt tähendab jäätmete ringlussevõtuks ettevalmistamine vahetult ringlussevõtule eelnevat jäätmete töötlust selleks, et jäätmed saaks lõplikult ringlusse suunata. Toetust saab taotleda vaid juhul, kui ringlussevõtt on tõendatud;
- liigiti kogutud jäätmete ringlussevõtt – näiteks riidejääkide kasutamine uute riiete tegemiseks. Eelnõu järgi tähendab ringlussevõtt jäätmete taaskasutamistoimingut, mille käigus jäätmematerjalid töödeldakse toodeteks, materjalideks või aineteks, et neid kasutada nende esialgsel või muul eesmärgil;
- jäätmeandmete loomise, haldamise, kasutamise ja riigile esitamisega seotud digilahenduste väljatöötamine - näiteks majandustarkvara arendamine või soetamine, mis võimaldab jäätmete üle arvestuse pidamist. Projekti elluviimise tingimuseks on, et andmed liiguvad läbi masinliidese Keskkonnaagentuuri.
Millised on toetusmeetme tingimused?
- Ühe jäätmete ringlussevõtuks ettevalmistamise või liigiti kogutud jäätmete ringlussevõtu projekti maksimaalne kogumaksumus võib olla kuni 3 000 000 eurot ja minimaalne maksumus 200 000 eurot. Ühe jäätmeandmete loomise, haldamise, kasutamise ja riigile esitamisega seotud digilahenduste väljatöötamise projekti kogumaksumus võib olla kuni 150 000 eurot ja minimaalne kogumaksumus 10 000 eurot (vt eelnõu § 9).
- Toetuse osakaal on maksimaalselt 47,93%. Seejuures näeb eelnõu olenevalt äriühingu asukohast suurele, keskmise suurusega ja väikesele ettevõtjale ette erinevad toetuse osakaalud (näiteks Harju ja Saare maakonnas suurettevõtjale kuni 15 protsenti, keskmise suurusega ettevõtjale kuni 25 protsenti ja väikeettevõtjale kuni 35 protsenti abikõlblikest kuludest) (vt eelnõu § 9).
- Eelnõu järgi on abikõlbulikud muuhulgas materiaalsesse ja immateriaalsesse varasse tehtavate investeeringute kulud, investeeringutega seotud seadistamise kulud, taristu objekti kliimakindluse tagamise hindamise kulud, seadmete liisimise kulud ning digitaliseerimise kulud (vt eelnõu § 7 lg 2).
- Projekti abikõlblikkuse perioodi algus ei või olla varasem kui taotlusvooru taotluse rakendusüksus Keskkonnainvesteeringute Keskusele esitamise päev ning lõpp ei või olla hilisem kui 2029. aasta 31. detsember. Samuti on eelnõuga ette nähtud, et projekti abikõlblikkuse perioodi kestus on maksimaalselt 24 kuud. Mõjuval põhjusel võib toetuse saaja taotluse alusel rakendusüksus abikõlblikkuse perioodi pikendada kuni 18 kuu, aga ei või ületada abikõlbulikkuse perioodi lõppkuupäeva 31.12.2029 (vt eelnõu § 8).
- Eelnõus on sätestatud, et toetust antakse jooksva taotlusvooru kaudu eelarve ammendumiseni (vt eelnõu § 12 lg 1).
- Plaani kohaselt hakkab toetuse taotlemine toimuma läbi Keskkonnainvesteeringute Keskuse, kes kuulutab taotlusvooru välja oma kodulehel ja avalikus kanalis. Taotlus tuleb esitada e-toetuse keskkonna kaudu (vt eelnõu § 5 lg 2 ja § 12 lg 4-6).
- Lisaks näeb eelnõu ette, et vähemalt 40% taotlusvooru eelarvest tuleb suunata toetusteks tootmisüksustesse väljaspoole Tallinna ja Tartu regioone (vt eelnõu § 12 lg 3).
Millal saab hakata taotlusi esitama?
- Eelnõu kohaselt jõustub määrus üldises korras ehk kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist, seega hetkel ei ole jõustumise aeg teada.
- Kui määrus jõustub, siis kuulutab Keskkonnainvesteeringute Keskus taotlusvooru välja oma veebilehel ja avalikes kanalites.
Anna teada, mida arvad plaanitavast toetusmeetmest ja selle taotlemise tingimustes. Tagasisidet ootan hiljemalt 15. oktoobriks e-posti aadressile ann[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan kliimaministeeriumile.