16.09.2024
Jaga oma mõtteid maksuvabade hüvitiste piirmäärade tõstmise kohta
Rahandusministeeriumis on valminud tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu, millega muu hulgas tõstetakse välislähetuse päevaraha maksuvaba piirmäära ja isikliku sõiduauto töösõitudeks kasutamise hüvitise piirmäära, muudetakse tervise edendamiseks tehtavate kulutuste hüvitamise reegleid ning lükatakse aasta võrra edasi nn maksuküüru kaotamine.
Anna hiljemalt 18. septembri keskpäevaks teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Mis on eesmärk?
Eelnõu peamine eesmärk on tõsta erinevaid maksuvabasid piirmäärasid ning lükata maksuküüru kaotamine 2026. aasta algusesse, et vähendada riigieelarve puudujääki.
Keda mõjutab?
Plaanitavad muudatused võivad mõjutada kõiki ettevõtteid.
Millised on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Välislähetuse päevaraha. Eelnõu kohaselt tõuseb välislähetuse päevaraha maksuvaba piirmäär praeguselt 50 eurolt 75 euroni välislähetuse esimese 15 päeva kohta ja praeguselt 32 eurolt 40 euroni iga järgneva päeva kohta (vt lähemalt eelnõu § 2 punkt 1). Koda saatis samasisulise ettepaneku rahandusministeeriumile selle aasta alguses.
- Isikliku sõiduauto kasutamine töösõitudeks. Eelnõu muudab töötajale või juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmele makstavat hüvitist seoses isikliku sõiduauto kasutamisega töösõitudeks. Kui hetkel on ühele inimesele makstava hüvitise maksuvaba piirmäär 0,30 eurot kilomeetri kohta, kuid mitte rohkem kui 335 eurot kuus, siis eelnõu kohaselt suureneb see 0,50 euroni kilomeetri kohta, kuid mitte rohkem kui 550 eurot kuus (vt eelnõu § 2 punkt 2). Koda tegi ministeeriumile sarnase ettepaneku 2024. aasta jaanuaris.
- Tervise edendamise kulutused. Eelnõu teeb kolm muudatust seoses tervise edendamiseks tehtavate kulutuste hüvitamisega. Esiteks, kui kehtiva seaduse kohaselt on piirmäär 100 eurot töötaja kohta kvartalis, siis muudatuse kohaselt on piirmäär 400 eurot aastas (vt eelnõu § 2 punkt 6). Teiseks, maksuvabade kulutuste loetellu lisanduvad massaažiga otseselt seotud kulutused (vt eelnõu § 2 punkt 7). Massaaži all käsitletakse ka seadmega või seadme abil tehtavaid massaaže, näiteks rullmassaaž või LPG massaaž. Kolmandaks, edaspidi on piirmäära ulatuses maksuvabad ka kulutused tervishoiutöötajate või kutset või erialast pädevust omava spetsialisti osutatud teenustele, näiteks erialaarsti poolt osutatud teenus (vt eelnõu § 2 punkt 8). Muudatused võtavad arvesse koja varasemat ettepanekut laiendada piirmäära alla minevate kulutuste loetelu.
- Ohutu töökeskkond. Eelnõu näeb ette, et ettevõtlusega seotud (st maksuvabad) on kõik mõistlikud ja vajalikud kulud, mida tööandja teeb tervisele ohutu töökeskkonna loomiseks ja tagamiseks ning töötervishoiu ja tööohutuse nõuete täitmiseks, sh töötervishoiu ja tööohutuse seadusest tulenevate kohustuste täitmiseks (vt eelnõu § 2 punkt 4). Kehtiva sõnastuse kohaselt on kulu ettevõtlusega seotud, kui see tuleneb töötervishoiu ja tööohutuse seaduse §13 lõikest 1.
- Töötaja majutamine. Eelnõu kohaselt ei loeta erisoodustuseks, kui kulutused majutatava töötaja kohta on kuni 500 eurot kuus majutamise korral Tallinnas või Tartus ja kuni 250 eurot muudel juhtudel (vt eelnõu § 2 punkt 9). Praegu on maksuvabad piirmäärad vastavalt 200 ja 100 eurot kuus.
- Reklaam. Kui praegu ei maksustata tulumaksuga reklaami eesmärgil üle antud kaupa ega osutatud teenust, mille väärtus ilma käibemaksuta on kuni 10 eurot, siis eelnõu kohaselt tõuseb maksuvaba piirmäära 21 euroni (vt eelnõu § 2 punkt 10).
- Koostööpartnerite kulutused. Kui praegu ei maksustata juriidilise isiku väljamakseid seoses külaliste või koostööpartnerite toitlustamise, majutamise, transpordi või meelelahutusega kuni 32 euro ulatuses kuus, siis eelnõuga tõstetakse see piirmäär 50 euroni kuus (vt eelnõu § 2 punkt 11).
- Laevapere ja õhusõiduki liikmete toitlustus. Eelnõu tõstab laevapere liikmele ja tsiviilõhusõiduki meeskonnaliikmele reisil viibimise ajal antava toitlustamise maksuvaba piirmäära. Hetkel on maksimaalne maksuvaba piirmäär 10 eurot päevas, kuid eelnõu kohaselt on uus piirmäär 20 eurot päevas (vt eelnõu § 2 punkt 3).
- Nn maksuküüru kaotamine. Eelnõu lükkab ühe aasta võrra edasi maksuküüru kaotamise ehk ühtse tulumaksuvaba tulu (700 eurot kuus ehk 8400 eurot aastas) kehtestamise. Maksuküür kaob eelnõu kohaselt 2026. aasta 1. jaanuaril.
Millal jõustuvad plaanitavad muudatused?
- Piirmäärade tõstmisega seotud muudatused jõustuvad eelnõu kohaselt 2025. aasta 1. jaanuaril (vt eelnõu § 3).
- Nn maksuküüru kaotamist edasilükkav muudatus jõustub üldises korras ehk selle aasta jooksul.
Anna teada, mida arvad tulumaksuseaduse plaanitavatest muudatustest. Vastust ootan hiljemalt 18. septembri keskpäevaks e-posti aadressile marko@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan rahandusministeeriumile.