Jaga oma mõtteid maksuvõla automaatse ajatamise tingimuste muutmisest
Mis on muudatuste eesmärk?
Eelnõu eesmärk on maksuvõla ajatamise menetlust teha lihtsaks, tõhustada Maksu- ja Tolliameti (MTA) tööd ning vähendada maksukohustuslase halduskoormust.
Keda muudatused mõjutavad?
Muudatused mõjutavad kõiki ettevõtteid, kellel on tekkinud maksuvõlgnevus.
Mida plaanitakse maksuvõla automaatse ajatamisega teha?
- Kehtiva määruse järgi võib maksuhaldur lahendada ajatamise taotluse automaatse otsusega, kui ajatamist taotletakse kuni 12 kuuks ning maksuvõla ehk maksukohustuse ja intressivõla summa on kokku kuni 20 000 eurot. Eelnõu kohaselt võib edaspidi maksuhaldur lahendada maksuvõla tasumise ajatamise taotluse automaatse otsusega, kui ajatamist taotletakse kuni 18 kuuks ning maksukohustuse suurus koos intressivõlgnevusega on kokku kuni 100 000 eurot (vt eelnõu punktis 2 § 41 lõiget 1).
- Eelnõuga täienevad tingimused, millele maksuvõlgnevuse ajatamise taotluse esitaja ehk maksukohustuslane peab vastama. Muu hulgas ei tohi edaspidi maksuvõlgnevuse ajatamise taotlemise esitamisel olla tasumata MTA poolt varem väljastatud korraldus maksuvõla tasumiseks 48 tunni jooksul (vt eelnõu punktis 2 § 41 lõike 1 punkti 3).
- Lisaks ei tohi maksuvõla ajatamise taotlemisel olla pooleli maksumenetlus ning ka viimase 12 kuu jooksul ei või olla läbi viidud maksumenetlusi, mille käigus MTA leidis olulisi puuduseid ettevõtte tegevuses. Samuti ei tohi edaspidi olla ajatada soovitava maksuvõlgnevuse kohta varasemat MTA poolt tehtud ajatamisest keeldumise otsust. Ka ei või ajatatav maksuvõlg olla varasemalt üle ühe korra ajatatud ning korra automaatselt ajatatud võlgnevuse kõik osamaksed peavad olema tasutud õigeaegselt (vt eelnõu punktis 2 § 41 lõike 1 p-d 6-7, 13-14).
- Samuti näeb eelnõu ette, et maksuvõlgnevuse ajatamiseks ei tohi maksukohustuslasel olla kehtivat karistust maksu- või tollialase kuriteo eest ega enam kui ühte kehtivat karistust maksu- või tollialase väärteo eest (vt eelnõu punktis 2 § 41 lõike 1p 8).
- Eelnõuga on maksuvõla ajatamise taotlemiseks ette nähtud tingimused ka maksukohustuslase juhatuse liikmele. Nimelt ei tohi juhatuse liikme suhtes olla pooleli maksejõuetusmenetlust, talle ei tohi olla kehtestatud äri- ega ettevõtluskeeldu ning tal ei tohi olla ajatamata maksuvõlgnevust. Lisaks ei tohi juhatuse liikme juhtimisel tema teistel ettevõtetel olla tekkinud maksuvõlgnevus (vt eelnõu punktis 2 § 41 lõike 1 p-d 11-12).
- Endiselt jäävad kehtima juba jõus olevad tingimused maksuvõlgnevuse ajatamiseks, sh nõuded, et ei tohi olla solidaarset maksuvõlga ega tasumata trahve, maksudeklaratsioonid peavad olema esitatud õigeaegselt, maksuvõlgnevust ei või olla edastatud kohtutäiturile sundtäitmiseks ning ettevõtte osas ei ole alustatud pankroti- või saneerimismenetlust (vt määruse § 41).
Kuidas toimub maksuvõlgnevuse ajatamise taotlemine?
Maksuvõlgnevuse ajatamise taotlemiseks tuleb sisse logida Maksu- ja Tolliameti e-teenuste keskkonda eMTA, kus on võimalik vastav avaldus esitada. Kriteeriumid, millal ei ole võimalik maksuvõlga ajatada või ei saa seda teha automaatselt on eMTA keskkonnas välja toodud. Kui taotlus vastab määrusega kehtestatud tingimustele, siis võib maksuhaldur taotluse lahendada automaatse otsusena. Juhul, kui taotlus ei vasta määruse tingimustele, siis ei jääta taotlus automaatselt rahuldamata, vaid MTA ametnik võib selle lahendada tavapärasel viisil 20 päeva jooksul. Juhul, kui taotlus jäetakse rahuldamata, siis on taotluse esitajal võimalik esitada halduskohtule kaebus MTA otsuse tühistamiseks.
Millal muudatused jõustuvad?
Eelnõu kohaselt jõustuvad muudatused 26. juunil 2024. aastal.
Anna teada, mida arvad maksuvõla ajatamise automatiseerimisega seotud muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 25. juuniks e-posti aadressile ann[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan justiitsministeeriumile.