26.04.2024
Jaga oma mõtteid ringmajanduse tootmis- ja tarbimismudelite plaanitava toetuse kohta
Kliimaministeeriumis valmis esmane versioon toetusmeetme eelnõust, mis annab äriühingutele võimaluse taotleda toetust tööstussümbioosi lahenduste rakendamiseks, ringmajanduse ärimudelite rakendamiseks ning vabatahtlike keskkonnameetmete kasutuselevõtuks. Anna hiljemalt 9. maiks teada, mida arvad plaanitavast toetusmeetmest.
Mis on plaanitava toetuse eesmärk?
Toetuse andmise eesmärk on ettevõtete ringmajanduse tootmis- ja tarbimismudelite rakendamine ning tööstussümbioosi lahenduste kasutamine (vt eelnõu § 4 lg 1).
Kes saavad toetust taotleda?
Toetust saavad taotleda kõik äriühingud (vt eelnõu § 10 lg 1 p 5).
Milline on plaanitava toetusmeetme sisu?
- Eelnõu võimaldab toetust taotleda ringmajanduse tootmis- ja tarbimismudelite rakendamiseks vajalike tegevuste elluviimiseks (vt eelnõu § 6 lg 2). Toetust saab taotleda järgmiste tegevuste jaoks.
- Tööstussümbioosi lahenduste rakendamine. Tööstussümbioos kujutab endast kohalikku partnerlust, kus partnerid jagavad ja korduskasutavad ressursse, et luua väärtust ning pikendada ressursside eluiga. Tööstussümbioosi eesmärk on kinnise tootmistsükli saavutamine, kus ühe ettevõtte või tootmisüksuse ülejäägid, heitsoojuse ja muud ülejäägid tasakaalustab ära teine ettevõte või ettevõtte mõni teine tootmisüksus.
- Ringmajanduse ärimudelite rakendamine. Selle alla kuulub jagamismajanduse lahenduste kasutuselevõtt ja arendamine, toodete tootmiselt teenuse pakkumisele üleminek, biomajanduse lahenduste rakendamine ning parandustöökodade loomine ja arendamine.
- Vabatahtlike keskkonnameetmete kasutuselevõtt. Selle alla läheb keskkonnajuhtimissüsteemide rakendamine, ökomärgiste taotlemine ning toote olelusringi hindamine.
- Abikõlbulikud on peamiselt materiaalsesse ja immateriaalsesse varasse tehtavate investeeringute kulud, investeeringutega seotud seadistamise kulud ning taristu objekti kliimakindluse tagamise hindamise kulud (vt eelnõu § 7 lg 2).
- Eelnõu kohaselt võib ühe projekti maksimaalne kogumaksumus olla kuni 200 000 eurot ja minimaalne kogumaksumus 10 000 eurot (vt eelnõu § 9 lg 2).
- Toetuse osakaal on eelnõu kohaselt maksimaalselt 47,93% (vt eelnõu § 9).
- Projekti abikõlblikkuse perioodi algus ei või olla varasem kui vooru väljakuulutamise päev ning lõpp ei või olla hilisem kui 2029. aasta lõpp. Projekti abikõlblikkuse perioodi kestus on maksimaalselt 24 kuud (vt eelnõu § 8 lg-d 1 ja 2).
- Toetuse taotlemine hakkab toimuma läbi Keskkonnainvesteeringute Keskuse (vt eelnõu § 5 lg 2).
- Tööstussümbioosi lahenduste ja ringmajanduse ärimudelite rakendamise osas teeb Keskkonnainvesteeringute Keskus tähtajalised taotlusvoorud. Vabatahtlike keskkonnameetmete kasutuselevõtu osas toimub jooksev taotlusvoor (vt eelnõu § 12 lg 1).
- Eelnõus on kirjas, et vähemalt 40% taotlusvooru eelarvest tuleb suunata toetusteks tootmisüksustesse väljaspoole Tallinna ja Tartu regioone (vt eelnõu § 12 lg 3).
- Toetuse eelarve maht on kokku 4,5 miljonit eurot.
Millal saab hakata toetust taotlema?
- Toetusmeetme eelnõu jõustub üldises korras, kuid täpne jõustumise aeg ei ole hetkel teada. Eeldatavasti jõustub määrus selle aasta juunis.
- Pärast toetusmeetme jõustumist kuulutab Keskkonnainvesteeringute Keskus taotlusvooru välja oma kodulehel ja avalikus kanalis (vt eelnõu 12 lg 4). Praeguse plaani kohaselt avaneb vabatahtlike keskkonnameetmete kasutuselevõtu toetusmeede selle aasta augustis ning tööstussümbioosi lahenduste ja ringmajanduse ärimudelite rakendamise meede detsembris.
Anna teada, mida arvad plaanitavast toetusmeetmest. Eelkõige ootan mõtteid selle kohta, kas ja milliseid muudatusi tuleb teha toetatavate tegevuste loetelus ning toetuse määrade osas. Vastust ootan hiljemalt 9. maiks e-posti aadressile marko@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan kliimaministeeriumile.