Juhatuse liikmele antakse võimalus end töötuna arvele võtta
Mis on muudatuse eesmärk?
30.04.2014 jõutus tööturuteenuste ja –toetuste seaduse muudatus, mille järgi ei või enam töötuna arvel olla juhatuse liige, kes ei saa juhatuse liikme ülesannete täitmise eest tasu. See tähendab, et kui töötaja, kes on ka juhatuse liige ja ei saa selle eest tasu, tööleping lõpeb näiteks koondamise tõttu, ei saa töötaja end töötuna arvele võtta, sest ta on juhatuse liige. Õiguskantsleri hinnangul on selline keeld vastuolus põhiseadusega. Samale seisukohale jõudis selle aasta kevadel ka Riigikohus.
Muudatuste eesmärk on viia tööturuteenuste ja –toetuste seadus kooskõlla põhiseadusega ehk tagada sotsiaalne kaitse töö kaotamise korral neile juhatuse liikmetele, kes lisaks äriühingu juhtimisele tegid muud tööd, kuid on selle töö kaotanud.
Mis on olulisemad muudatused?
- Juhatuse liikmel tekib õigus end töötuna arvele võtta ning saada töötuskindlustushüvitist, kui ta täidab kolme tingimust:
- juhatuse liige ei saa oma ülesannete täitmise eest tasu;
- tal on vähemalt 12 kuud töötuskindlustusstaaži töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
- ta ei ole lahkunud viimasest töö- või teenistuskohast omal algatusel ega poolte kokkuleppel ega ole ise põhjustanud töö kaotust.
- Eelnõuga võimaldatakse töötuna arvele võtta ka füüsilisest isikust ettevõtjal ning füüsilisest isiku ettevõtja ettevõtte tegevuses osaleval abikaasal, kui FIE ettevõtte tegevus on peatatud või hooajaline tegevus on lõppenud ning ta vastab töötuskindlustushüvitise saamise tingimustele.
Millal muudatused jõustuvad?
Muudatused plaanitakse jõustada 1. jaanuaril 2018.
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 2. novembriks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame Riigikogu sotsiaalkomisjonile.