Kuidas tagada parem sotsiaalkaitse ebatüüpilises töösuhtes olevatele töötajatele
Mis on muudatuste eesmärk?
Euroopa Komisjoni algatuse eesmärgiks on toetada kõiki ebatüüpilist tööhõivevormi kasutavaid töötajaid ja endale tööandjaks olev isikuid, kes ei ole tulenevalt oma lepingu tüübist või tööturustaatusest sotsiaalkaitseskeemidega piisavalt kaitstud töötuse, haiguse, raseduse ja sünnituse või isaduse, tööõnnetuste ja kutsehaiguste, invaliidsuse ja vanaduse korral.
Keda mõjutab?
Käesolevat soovitust kohaldatakse töötajate ja endale tööandjaks olevate isikute suhtes, sh selliste isikute suhtes, kes on ühest staatusest teise üle minemas või kes on mõlemas staatuses, samuti nende suhtes, kelle töö on katkenud mõne sotsiaalkaitsega hõlmatud riski ilmnemise tõttu.
Seega mõjutab algatus kõiki tööandjaid. Eriti tööandjaid, kellel on ebatüüpilise lepinguga töötajaid.
Mis on olulisemad soovitused?
Kehtestada töötajate ja endale tööandjaks olevate isikute sotsiaalkaitse valdkonnas miinimumnõuded, arvestades, et töötajate ja endale tööandjaks olevate isikute puhul võivad kehtida erinevad eeskirjad.
- Töötajatele peab olema tagatud juurdepääs sotsiaalkaitsele nii, et hõlmatud on kõik töötajad olenemata nende töösuhte liigist.
- Endale tööandjaks olevate isikutele peab olema tagatud juurdepääs sotsiaalkaitsele, laiendades nende ametlikku kaetust kohustuslikus korras haigus ja ravikindlustushüvitistele, rasedus- ja sünnitus- / isadushüvitistele, vanadus- ja invaliidsushüvitistele ning tööõnnetus- ja kutsehaigushüvitistele ning vabatahtlikus korras töötushüvitistele.
Riik peaks tagama, et
- kui teostub risk, mille vastu töötajad ja endale tööandjaks olevad isikud on sotsiaalkaitsekava alusel kaitstud, pakutakse kavadega nende liikmetele piisavat kaitset, et säilitada isiku elatustase, tagada asjakohane asendussissetulek ning alati vältida kava liikmete sattumist vaesusse.
- sotsiaalkaitsemaksed on proportsionaalsed töötajate ja endale tööandjaks olevate isikute maksesuutlikkusega.
- kohaldatakse kõiki väikese sissetulekuga rühmadele tehtavaid sotsiaalmaksete erandeid ja vähendusi, olenemata töösuhte liigist ja tööturustaatusest.
- endale tööandjaks olevate isikute sotsiaalkaitsemakseid ja -õigusi käsitlevad arvutused põhinevad nende ettevõtjate sissetulekubaasi objektiivsel ja läbipaistval hindamisel, võttes seejuures arvesse nende sissetuleku kõikumisi, ning kajastavad nende tegelikku sissetulekut.
- kõigi sotsiaalkavade tingimused ja eeskirjad on läbipaistvad ning et isikutele antakse korrapäraselt ajakohastatud, põhjalikku, juurdepääsetavat, kasutajasõbralikku ja hästi arusaadavat tasuta teavet nende õiguste ja kohustuste kohta.
Liikmesriigid peaksid rakendama käesolevas soovituses esitatud põhimõtteid esimesel võimalusel ja esitama riigi tasandil võetud vastavaid meetmeid sisaldavad tegevuskavad.
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 18. aprilliks e-posti aadressile merike.koppel[at]koda.ee.
Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame sotsiaalministeeriumile.