Maksukohuslaste registris hakkab nägema maksukäitumise hinnanguid
Mis on muudatuste eesmärk?
Eelnõu eesmärgiks on tõsta maksukuulekust ja suurendada selleläbi maksude laekumist, samuti muuta konkurentsikeskkond läbipaistvamaks ning aidata ettevõtjatel kiirelt ja mugavalt leida sobivaid äripartnereid, kellega tehinguid sõlmida.
Samuti ajakohastatakse eelnõuga kütuse käitlemise andmekogu (edaspidi KKS) andmekoosseis.
Keda mõjutab?
Muudatus mõjutab kõiki äriühinguid ning käibemaksukohustuslasena registreeritud füüsilisest isikust ettevõtjaid.
Mis on olulisemad muudatused ettevõtjatele?
- Maksukäitumise hinnangute rakendus (HINNANG) on automatiseeritud andmetöötlusel põhinev rakendus, mis hakkab selle kasutajatele genereerima kahte tüüpi hinnangut – maksukuulekuse hinnangut ja maksuasjade korrasoleku hinnangut. HINNANG kujutab endast üksnes abivahendit ettevõtjale, millega kontrollida oma maksuasju ning mida soovi korral kasutada oma usaldusväärsuse tõendamiseks tehingupartneritele. Ettevõtja saab e-maksuameti (eeldab autentimist) kui ka maksuhalduri kodulehe kaudu rakendusse sisenemisel koheselt teada, kas tema ja MTA vahel on kõik korras ning kuivõrd usaldusväärseks MTA teda hindab.
- Kuvatavad hinnangud on nähtavad vaid ettevõtjale endale. Ettevõtjal on ainupädevus otsustada oma hinnangute avaldamine kolmandatele isikutele. Rakendus on kavandatud töötama selliselt, et ettevõtja saab soovi korral talle omistatud hinnangud kiirelt ja mugavalt muuta nähtavaks kolmandatele isikutele – kas tema poolt valitud konkreetsetele adressaatidele või avalikkusele tervikuna. Ettevõtja saab niiviisi signaliseerida oma usaldusväärsust potentsiaalsetele äripartneritele ning näidata, et tal ei ole probleeme oma võlgade maksmise ja aruandluskohustuste nõuetekohase täitmisega.
- Maksukuulekuse hinnang põhineb kindlaksmääratavatel faktilistel asjaoludel. Rakenduse raames arvestab maksuhaldur muuhulgas seda, kas deklaratsioonid on tähtpäevaks esitatud, kas maksud on õigeaegselt tasutud, kas isikut on karistatud maksuseaduste rikkumise eest, kas maksukohustuslase suhtes on välja kuulutatud pankrot jne. Vastavalt loetelus toodud asjaolude esinemisele (või mitte esinemisele) kujuneb ka pallisüsteemis kuvatav hinne.
- Maksuasjade korrasoleku hinnang juhib maksumaksja tähelepanu kohustuste täitmises esinevatele võimalikele puudustele ja ebakõladele ning võimaldab maksumaksjatel seeläbi varakult parandada vead oma maksukäitumises. Näiteks saab maksuhaldur maksuasjade korrasoleku raames hinnata, kas ettevõte on deklareerinud nii õige maksustamisperioodi kui ka kõik tehtud väljamaksed deklaratsioonil korrektselt, seda kas ettevõtlusega mitteseotud kulud ja erisoodustused on õigesti deklareeritud jne. Kui esineb kahtlusi puuduste osas, siis palutakse maksukohustuslasel võimalikud küsitavused ise üle kontrollida ja parandada.
- Lisaks äriühingutele ja käibemaksukohustuslasena registreeritud füüsilisest isikust ettevõtjatele, töödeldakse ka äriühingutega seotud füüsiliste isikute andmeid – eelkõige juhtorgani liikme ja muu äriühingu esindamisõigust omava isiku (näiteks prokuristi) andmeid. Seda põhjusel, et äriühingu maksuprobleemid on reeglina tingitud just nimelt tema esindajate käitumisest.
- Samuti ajakohastatakse kütuse käitlemise andmekogu (edaspidi KKS) andmekoosseis (vt eelnõu lisa 2). Eelnõuga täpsustatakse muuhulgas terminoloogiat ja ühtlustatakse andmekoosseisu erinevate osade detailsust. Näiteks kaovad andmekoosseisust ära biokütuse päritolu ja toorainega seotud andmed. KKS-i lisanduvad uued andmeartiklid, mis on seotud biokütuse tarbimisse lubamise kohustuse täitmise- ja kasvuhoonegaaside mahu aruandluse deklareerimiskohustusega. Seni on vastavasisuline aruandlus toimunud osaliselt Exceli vormingus tabelina, mis on esitatud otse Keskkonnaametile, ning osaliselt maksuhalduri poolt hallatava KKS-i kaudu. Topelt aruandlus sellisel kujul on aga otsustatud kaotada ning nüüd toimub see ühendatud kujul vaid KKS-i kaudu.
Millal jõustub?
Määrus jõustub 3.päeval peale Riigi Teatajas avaldamist. Veel pole teada eeldatavat jõustumise aega.
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 07. oktoobriks e-posti aadressile merike.koppel[at]koda.ee. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame Rahandusministeeriumile.