30.10.2023
Mida arvad 1- ja 2-sendiste euromüntide ümardamisreeglitest?
Rahandusministeerium on koostanud 1- ja 2-sendiste euromüntide ümardamisreeglite väljatöötamiskavatsuse (edaspidi VTK), mille kohaselt tekib sularahas maksmisel kaupmeeste jaoks kohustus ümardada ostukorvi maksumus lähima viie sendini. Anna hiljemalt 17. novembriks teada, mida arvad plaanitavast muudatusest.
Mis on plaanitava muudatuse eesmärk?
Muudatuse eesmärk on vähendada 1- ja 2-sendiste välja laskmisega kaasnevat keskkonnajälge ning vähendada sularahaga arveldavate ettevõtjate halduskoormust, kuna muudatuse tulemusel väheneb vajadus käidelda münte, mille makseväärtus on väga väike.
Keda mõjutab?
- Ettevõtjaid (nt turumüüjad, väikekauplused, erinevad teenusepakkujad, toitlustuskohad), kes annavad tarbijaile vahetusrahana tagasi 1- ja 2- sendiseid
- Krediidiasutusi
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Sularahaga maksmisel ümardatakse kassas ostukorvi maksumus lähima viie sendini, seega poodides enam 1- ja 2- sendiseid vahetusrahana tagasi ei saa.
- 1- ja 2-sendised mündid jäävad ka edaspidi Eestis aktsepteeritud maksevahendiks.
- Ümardamine rakendub vaid kassas sularahaga maksmisel ostukorvi lõpphinnale.
- Sularahas tasutava ostu hind väheneb või kasvab ümardamisreegli tulemusel kuni kaks senti.
- Üksiku toote või teenuse hinda ei ümardata, vaid ümardatakse ainult ostu lõpphind kassas sularahaga makstes.
- Näiteks kui ostukorvis on neli toodet hinnaga 2,28 eurot, 15,32 eurot, 11,99 eurot ja 1,17 eurot, siis ühegi üksiku toote hinda ei ümardata, küll aga ümardatakse ostukorvi maksumus 30,76 eurot kassas sularahaga maksmise korral 30,75 eurole. Kaardiga makstes tasutakse ostu eest 30,76 eurot.
Milline on edasine ajakava?
- VTK avalikustamine – 2023. a. oktoober
- Eelnõu esitamine kooskõlastusringidele – 2023. a. sügis – 2024. a. kevad
- Eelnõu esitamine Vabariigi Valitsusele/Riigikogule – 2024. a. märts/aprill
Millal jõustuvad muudatused?
VTK kohaselt muutub ümardamisreegli rakendamine kohustuslikuks 1. jaanuaril 2025
Anna teada, mida arvad plaanitavatest ümardamisreeglitest? Tagasisidet ootan hiljemalt 17. novembriks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille edastan Rahandusministeeriumile.