20.03.2024
Mida arvad 10%-lise maamaksu kasvu piirangu kaotamisest?
Regionaal- ja põllumajandusministeerium on koostanud eelnõu, millega muudetakse maamaksu määramise põhimõtteid. Näiteks võib eelnõu kohaselt kohalik omavalitsus tõsta maamaksu aastas rohkem kui 10%. Anna hiljemalt 25. märtsiks teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärk on suurendada kohalike omavalitsuste otsustamisvõimalust maamaksu määramisel, mis suurendab eelduslikult kohalike omavalitsuste makstutulu ja finantsautonoomiat.
Keda mõjutab?
- Ettevõtjaid, kellel on seos maaga Eestis (näiteks kaevandamisettevõtted, taristuettevõtted, kinnisvaraga tegelevad ettevõtted, mäetööstusettevõtteid jt)
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Plaanitavate muudatustega muudetakse maamaksu aastase kasvu piirangut. Muudatuste kohaselt suurendatakse maamaksu aastase kasvu piirangut 10%-lt ja vähemalt 5 euro pealt 2025. aastal 50%-le ja vähemalt 20 euro peale (eelnõu § 1 p 6 ja 8). 2022. aastal toimus maa korraline hindamine ning 2022. aasta maade hindamise tulemused võeti kasutusse 2024. aasta maamaksu arvutamisel. Maade hindamisest või maksumäärade tõusust põhjustatud maamaksu hüppelise suurenemise vältimiseks kehtestati alaliselt maamaksu aastaseks lubatud kasvuks 10 protsenti eelmise aasta maamaksusummast. See tähendab, et ükskõik kui suur on arvestuslik maamaks uue maa maksustamishinna ja maksumääraga, siis üle 10 protsendi ei tohi maamaks aastas kasvada. Kui 10 protsenti on väiksem kui 5 eurot, suurendatakse maamaksu summat 5 euro võrra kuni maksimaalse maamaksu summa saavutamiseni. Maamaksu aastase kasvu piirang tagas, et järgnevatel aastatel suureneb maamaks järk-järgult kuni jõuab maa maksustamishinnast ja maamaksumäärast lähtuva maamaksusummani. Plaanitavate muudatuste kohaselt alates 2025. aastast on aastane maamaksu kasvu piirang 50 protsenti ning kui 50% kasv on väiksem kui 20 eurot, siis võetakse maamaksu aastaseks kasvuks 20 eurot.
- Eelnõu kohaselt saavad kohalikud omavalitsused alates 2026. aastast ise otsustada maamaksu aastase kasvu piirangu üle. Seega võib näiteks mõni kohalik omavalitsus määrata aastase maamaksu kasvu piiranguks 10%, mõni teine jätkata 50%-ga ja mõni kohalik omavalitsus võib kasvuprotsendi panna nii kõrge, et maamaks jõuab kohe tegeliku suuruseni (eelnõu § 1 p 7).
- Eelnõuga kehtestatakse põhimõte, et üleriigiliselt kehtib 20 eurone maamaksu aastase kasvu suurus, kui kohaliku omavalitsuse kehtestatud piirmäära järgi jääks maamaksu tõus alla 20 euro (eelnõu § 1 p 9). Seega kui kohaliku omavalitsuse kehtestatud kasvu piiranguga oleks maamaksu tõus väiksem kui 20 eurot või võrdne sellega, kasvab maamaks üleriigiliselt ühetaoliselt 20 eurot ning kui kehtestatud maamaksu määra ja aastase kasvu piirangu protsendi koosmõjus on maamaksu kasv üle 20 euro, rakendub kohaliku omavalitsuse kehtestatud kasvu piirmäär.
- Eelnõuga suurendatakse äri- ja tootmismaa maksimaalset maamaksu määra 1,0%-lt 2,0%-le alates 2025. aastast (eelnõu § 1 p 3).
- Eelnõus nähakse ette, et üleriigiline pindalapõhine kodualuse maa maksusoodustus kaob ning iga kohalik omavalitsus saab ise otsustada summapõhiselt kodualuse maa maksusoodustuse suuruse üle. Hiljemalt 2025. aasta 1. oktoobriks peab kohalik omavalitsus määrama summa, mis ulatuses on kodualune maa maamaksust vabastatud (eelnõu § 1 p 13).
- Eelnõuga säilib võimalus, et kohalik omavalitsus võib soovi korral suurendada riikliku pensionikindlustuse seaduse alusel pensioni saaja või isiku, kellel on töövõimetoetuse seaduse alusel tuvastatud osaline või puuduv töövõime, kodualuse maa maksusoodustuse suurust. See tähendab, et pensionärile määrab omavalitsus täiendava maksusoodustuse (eelnõu § 1 p 15).
- Eelnõuga pikendatakse kohalikele omavalitsustele määratud maamaksu määrade kehtestamise tähtaega 1. juulilt 1. oktoobriks. 1. oktoober on hiliseim lubatud kuupäev maamaksu muudatuste tegemiseks, et need rakenduksid järgneval aastal (eelnõu § 1 p 2).
Millal jõustuvad muudatused?
Plaanitavad muudatused jõustuvad järgmiselt:
- Eelnõu § 1 p 3 ehk äri- ja tootmismaa maksimaalse maksumäära tõus 2,0%-le jõustub 1. juunil 2024 ja rakendub alates 2025. aastat.
- Eelnõu § 1 p 2 ehk kohaliku omavalitsuse maksumäärade hiliseim kinnitamise tähtaeg on edaspidi 1. oktoober ja jõustub 1. juunil 2024.
- Eelnõu § 1 p 6 ja 8 ehk maamaksu aastase kasvu piirmäära suurendamine 50%-le jõustub 1. jaanuaril 2025.
- Eelnõu § 1 p 7, 9 ja 10 ehk kohaliku omavalitsuse õigus otsustada maamaksu aastase kasvu piirangu protsendi üle jõustub 1. märtsil 2025.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 25. märtsiks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille edastan regionaal- ja põllumajandusministeeriumile.