Mida arvad Balti töögrupi koostatud väikesemahuliste väärtpaberite teabedokumendist?
Keda mõjutab?
- Ettevõtteid, kes pakuvad väärtpabereid, mille koguväärtus väärtpaberite pakkumise üheaastase ajavahemiku jooksul on 1 kuni 8 miljonit eurot.
Millised nõuded kehtivad praegu väiksemahuliste väärtpaberite pakkumise teabedokumendile?
2022. aasta veebruaris jõustus rahandusministri teabedokumendi määrus, mida kohaldatakse väiksemahuliste väärtpaberite pakkumiste puhul ehk väärtpaberite pakkumistele koguväärtuses 1-5 miljonit eurot. Määruse kohaselt peab väikesemahuliste väärtpaberite pakkumise korral emitent koostama teabedokumendi. Balti riikide vahel moodustatud töögrupp on koostanud määruse lisa 1 kavandi, milles sisaldub teabedokumendis kajastatav teave ning mille sisu on ühtlustatud kõikides baltiriikides. Suures ulatuses jäävad kehtivad nõuded samaks.
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Kavandi kohaselt on teabedokumendi sisu jagatud üheksaks osaks, mille kohta tuleb teavet anda:
- Lühikokkuvõte
- Teave emitendi kohta
- Emitendiga ja emiteeritavate väärtpaberitega seotud riskid.
- Vahendite kaasamise eesmärk
- Emiteeritavate väärtpaberite kirjeldus ja emiteerimise tingimused
- Emitendi tegevuste ja tulevikuväljavaadete kirjeldus
- Finantsteave ja raamatupidamise aruannete auditeerimine
- Emitendi juhatuse ja nõukogu liikmed, nõustajad ja audiitorettevõtjad
- Lisateave
- Loodud kavandi kohaselt tuleb edaspidi teabedokumendi lühikokkuvõttes anda teada, et teabedokument ei ole prospekt ning teabedokumendis sisalduvat teabe õigsust ei ole kontrollinud ega heaks kiitnud ühegi riigi pädev järelevalveasutuse poolt (punkt 1).
- Emiteeritavate väärtpaberite kirjelduses tuleb edaspidi märkida ka väärtpaberite liik, väärtpaberite nominaalväärtus, eeldatav pakkumise periood ja pakkumises osalemiseks vajalikud tegevused ning väärtpaberite pakkumise ebaõnnestumise tagajärjed (punkt 5.1.).
- Edaspidi tuleb omakapitaliväärtpaberite emiteerimise korral esitada teave omakapitaliväärtpaberite omamisega kaasnevate õiguste kohta sh dividendi saamise õigus, hääleõigus, õigus osaleda kasumi jaotamises, investori õigused seoses emitendi vara jaotamisega sellisel juhul, kui emitent likvideeritakse, kõik piirangud seoses õiguste teostamisega ning eelisaktsiate puhul õigused dividendi saamisel (punkt 5.1.)
- Võlaväärtpaberite emiteerimise korral tuleb kavandi kohaselt edaspidi esitada teave pandi, võlakirjaomanike usaldusisiku või muude tingimuste kohta, mis väärtpaberite pakkumisele kohalduvad, kui see on asjakohane ning võlaväärtpaberite nõudeõiguse järk emitendi kapitalistruktuuris ja asjakohasel juhul võlaväärtpaberite allutamisjärgud (punkt 5.3.)
- Teabedokumendi sisu peab kavandi kohaselt sisaldama infot möödunud või käimasolevate emitendi suhtes algatatud menetluste kohta ning ülevaadet Ülevaade emitendi ja tema tütarettevõtjate olulistest lepingutest, patentidest, ja muust sarnasest (punkt 6.4. ja 6.5.)
- Teabedokumenti lisandub punkt, kus tuleb kajastada finantsteave ja raamatupidamise aruannete auditeerimine. Näiteks tuleb esitada teave emitendi raamatupidamise aruannetele kohaldatavate standardite ning raamatupidamise aruannete avalikustamise perioodilisuse kohta (punkt 7).
Millal jõustuvad muudatused?
Hetkel ei ole teada, millal muudatused jõustuvad.
Anna teada, mida arvad plaanitavast teabedokumendi sisust ning teabedokumendi sisu eestikeelsest tõlkest. Tagasisidet ootan hiljemalt 20. oktoobriks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille edastan Rahandusministeeriumile.