04.08.2023
Mida arvad ettevõtete ressursiauditite toetusmeetme plaanitavatest tingimustest?
Kliimaministeerium on töötanud välja toetusmeetme eelnõu, mille kaudu on ettevõtetel peagi võimalik taotleda toetust ressursiauditite tegemiseks. Anna hiljemalt 16. augustiks teada, kas ja milliseid muudatusi tuleks teha plaanitavas toetusmeetmes.
Mis on eesmärk?
Toetuse andmise eesmärk on parandada ettevõtete teadlikkust oma ressursikasutusest ning luua eeldused ettevõtete ressursikasutuse tõhusamaks muutmiseks (vt eelnõu § 3 lg 1).
Keda mõjutab?
- ettevõtteid, kes tegelevad töötleva tööstuse või mäetööstuse valdkonnas
- ettevõtteid, kes pakuvad ressursiauditi tegemise teenust
Millised on plaanitava toetusmeetme olulisemad tingimused?
- Eelnõu kohaselt võib toetuse taotlejaks olla äriühing, kelle müügitulust vähemalt 20% tuleneb töötlevast tööstusest või mäetööstusest (vt eelnõu § 10 lg 1).
- Ettevõtetel on võimalik taotleda toetust kahe ressursiauditi (ülevaatlik audit ja detailne audit) tegemiseks (vt eelnõu § 5 lg 3).
- Ülevaatlik audit on suunatud ettevõtetele, millel puuduvad eelnevad analüüsid ja/või piisav kindlus ressursisäästuprojektide tulususes. Auditi eesmärk on saada ülevaade ettevõtte üldisest ressursikasutusest, kaardistada peamised tootmisprotsessid või tootmisprotsessi osad ning hinnata ressursisäästu võimalusi eri valdkondades, mida detailses auditis täpsemalt hinnatakse (vt eelnõu § 2 lg 1 p 6).
- Detailne audit keskendub eelnevate analüüside põhjal valitud konkreetsele valdkonnale või valdkondadele eesmärgiga kirjeldada erinevaid ressursisäästu võimalusi koos maksumuse, tasuvusaja ja kaasnevate riskidega. Selle tulemusel kirjeldatakse ressursisäästuprojekt või mitu projekti koos hinnangulise säästupotentsiaali ja tasuvushinnanguga ning võimaliku tegevuskava ja seireplaaniga (vt eelnõu § 2 lg 1 p 7).
- Eelnõu kohaselt on toetuse suurus ülevaatliku auditi tegemiseks 4265,70 eurot (vt eelnõu § 9 lg 2 p 1).
- Toetuse suurus väikeettevõtte detailse auditi tegemiseks on 7045,60 eurot (vt eelnõu § 9 lg 2 p 2). Keskmise suurusega ja suurettevõtete puhul on detailse auditi tegemise toetus 8675,20 eurot. Kui eelnevalt on ettevõtte saanud toetust ülevaatliku auditi tegemiseks ja seejärel taotleb toetust detailse auditi tegemiseks, siis on toetus väikeettevõtte jaoks 2779,90 ning keskmise suurusega ja suurettevõtte jaoks 4409,49 eurot (vt eelnõu § 9 lg 2 punktid 4 ja 5).
- Toetuse osakaal on eelnõu kohaselt 47,93% standardiseeritud ühikuhinnast (vt eelnõu § 9 lg 4).
- Toetuse taotlemine toimub Keskkonnainvesteeringute Keskus kaudu (vt eelnõu § 4 lg 2).
- Taotlemine toimub toetuse taotlusvooru eelarve ammendumiseni (vt eelnõu § 14 lg 1).
Millal jõustub plaanitav toetusmeede?
- Toetusmeede jõustub üldises korras ehk kolmandal päeval pärast selle Riigi Teatajas avaldamist. Täpne jõustumise aeg ei ole hetkel teada.
- Keskkonnainvesteeringute Keskus teavitab taotluste vastuvõtmise alustamisest ja taotlusvooru eelarvest avalikkust ja sihtrühmasid oma kodulehel ja üleriigilise levikuga päevalehes vähemalt kümme tööpäeva enne taotluste vastuvõtu algust (vt eelnõu § 13 lg 2).
Anna teada, kas ja milliseid muudatusi tuleks teha ettevõtete ressursiauditite toetusmeetme eelnõus. Vastuseid ootan hiljemalt 16. augustiks e-posti aadressile marko@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan kliimaministeeriumile.