Mida arvad Euroopa Komisjoni plaanist lihtsustada süsiniku piirimeetmete määrust?
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Süsiniku piirimeetme (SPIM/ inglise keeles CBAM) määruse muudatuste eesmärk on tagada ELi parem konkurentsivõime ning vähendada ettevõtete halduskoormust.
Keda mõjutab?
- ettevõtteid, kes tegutsevad tööstusharudes, mis toodavad kõrge süsinikuheitega kaupu nagu: raud ja teras, alumiinium, tsement, väetised, vesinik ja elekter.
Mis on süsiniku piirmeede (SPIM/CBAM)?
Süsiniku piirimeede (SPIM), tuntud ka kui CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism), on Euroopa Liidu algatus, mille eesmärk on piirata süsiniku lekkimist (carbon leakage) ning tagada, et Euroopa Liidu kliimapoliitika ei viiks tootmise ja tööstuse kolimisele madalama keskkonnanõudlusega riikidesse. SPIM korrigeerib mõjutatud ettevõtete kaupade hinda, tagades, et EL-i imporditavad tooted oleksid hinnastatud sarnaselt EL-is toodetud kaupadega. Nii kaasatakse süsteemi ka tootjad väljastpoolt ELi.
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Muudatustega soovitake vabastatakse väikesed importijad CBAM-i kohustustest, eelkõige VKEd ja eraisikud. Need on importijad, kes toovad väikestes kogustes CBAM-i hõlmatud kaupu, mis sisaldavad väga väikest osa kolmandatest riikidest Liitu sisenevatest heitkogustest. Selleks kehtestatakse CBAM-i kumulatiivne aastane lävi – 50 tonni ühe importija kohta. Varasemalt selline künnis puudus.See vabastab CBAM-i kohustustest ligikaudu 182 000 ehk 90% importijatest (peamiselt VKEd), säilitades samal ajal CBAM-i hõlmatud heitkogustest üle 99% (artikkel 1 p 1)
- Lisaks lihtsustatakse CBAM-i alla jäävate ettevõtete reegleid. Näiteks muudatuste kohaselt peab edaspidi CBAM-deklarantidel olema võimalik delegeerida CBAM-deklaratsiooni esitamine kolmandale isikule. Volitatud CBAM-deklarant peaks jääma vastutavaks CBAM-deklaratsiooni esitamise eest (artikkel 1 p 3 ja 4)
- Kehtiva regulatsiooni kohaselt volitatud CBAM-deklarandid peavad esitama oma iga-aastase CBAM-deklaratsiooni. ja loovutama vastava arvu sertifikaate aasta 31. maiks. Plaanitavate muudatustega soovitakse seda tähtaega pikendada 31. augustini (artikkel 1 p 4).
- Muudatuste kohaselt lisatakse elektrienergia nende CBAM-kaupade loetellu, mille puhul tuleb ainult otsene heide arvesse võtta varjatud heitkoguste arvutamisel (artikkel 1 p 26).
- Ettepanekuga nähakse ette võimalus, et volitatud CBAM-deklarandid võivad nõuda kolmandas riigis makstud süsinikdioksiidi hinda, mitte ainult päritoluriigis, nagu varem nõuti (artikkel 1 p 7).
Millal jõustuvad muudatused?
Muudatused jõustuvad kolmandal päeval pärast nende avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Hetkel ei ole teada, millal muudatused jõustuvad
Anna teada, kas plaanitavat muudatused muudavad Teie hinnangul ettevõtete elu lihtsamaks ning kas ja milliseid muudatusi tuleks veel teha süsiniku piirimeetmete määruses? Tagasisidet ootan hiljemalt 3. aprilliks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille edastan kliimaministeeriumile.