Mida arvad Euroopa Liidu digipaketist?
Mis on eesmärk?
Digitaalse strateegia eesmärk on tagada, et digiüleminekust saaksid kasu inimesed ja ettevõtjad, ning aidata Euroopal saada 2050. aastaks kliimaneutraalseks. Tehisintellekti ja andmestrateegiate eesmärk on julgustada uute tehnoloogiate arendamist, ettevõtjate kaasamist ja kodanike usalduse suurendamist nende tehnoloogiate vastu.
Digistrateegia
Sisaldab üldist ülevaadet Euroopa Komisjoni tulevikuplaanidest, sh tulevastest eelnõudest, tegevuskavadest, strateegiatest, investeeringute fookusest, ELi globaalsest rollist digivaldkonnas. Järgmise viie aasta jooksul plaanib komisjon digivaldkonnas keskenduda järgmisele kolmele põhieesmärgile:
- Inimeste heaks toimiv tehnoloogia
Selle raames plaanib EL investeerida kõigi eurooplaste digioskustesse; kaitsta inimesi küberohtude (häkkimise, lunavara ja identiteedivarguse) eest; kiirendada ülikiire internetiühenduse paigaldamist ELi kodudesse, koolidesse ja haiglatesse ning suurendada andmete supertöötluse võimsust Euroopas, et arendada uudseid lahendusi meditsiini, transpordi ja keskkonna jaoks (5G ja 6G tegevusplaan). - Õiglane ja konkurentsivõimeline digimajandus
Selle raames plaanib komisjon anda uuenduslike ja kiiresti kasvavate idufirmade ja VKEde elujõulisele kogukonnale võimaluse oma tegevusele rahastust saada ja seda laiendada; võtta vastu digiteenuste akt, et suurendada digiplatvormide vastutust ja tuua selgust digiteenustele kehtivatesse eeskirjadesse; hoolitseda selle eest, et kõik ettevõtted konkureeriksid Euroopas õiglastel tingimustel ning parandada juurdepääsu kvaliteetsetele andmetele jm. - Avatud, demokraatlik ja kestlik ühiskond
Selle raames plaanib komisjon aidata Euroopal saada tehnoloogia abil 2050. aastaks kliimaneutraalseks; vähendada digisektori süsinikuheidet; anda kodanikele parema kontrolli oma andmete üle ja aidata andmeid paremini kaitsta; luua Euroopa terviseandmete ruumi, et edendada sihtotstarbelist teadustegevust, diagnoosimist ja ravi; võidelda Internetis leviva väärinfo vastu.
Andmestrateegia
Eesmärk on tekitada Euroopa ühtne andmeruum ehk tõeline ühtne turg, et teha kasutamata andmed kättesaadavaks, võimaldades neil ELi piires ja valdkondade vahel vabalt liikuda. Ettevõtjad, teadlased ja haldusasutused peaksid saama andmetest kasu, neil peaks olema võimalus teha isikustamata andmete põhjal paremaid otsuseid. Selleks plaanib komisjon:
- luua reeglid ja standardid, mis võimaldavad Euroopa ühtsete andmeruumide haldamist andmete kasutamise ja ligipääsu tagamiseks, sh kõrgväärtusega andmete kättesaadavuse parandamine ja võimaliku Data Act’i välja töötamine, mis mh käsitleks ettevõtjate ja valitsusasutuste (B2G) ning ettevõtjatevahelist (B2B) andmete jagamist;
- luua omavahel ühendatud pilvetaristu ning reeglid pilveteenustele Euroopas;
- luua valdkondlikud andmeruumid järgmistes valdkondades: töötlev tööstus, Rohelepe, transport/liikuvus, tervishoid, rahandus, energeetika, põllumajandus, avalik haldus (riigihanked, õiguskaitse), oskused, teadus. Nt tööstuses kutsub EL kokku tootmissektori olulised osalejad, et nad lepiksid kokku tingimustes, mille alusel nad oleksid valmis oma andmeid jagama, ning viisis, kuidas edendada täiendavat andmete tootmist, eelkõige ühendatud nutitoodete abil;
- kasutada meetmeid ka rahvusvahelises suunas (andmevood kolmandate riikidega).
Tehisintellekti valge raamat
Tehisintellekti raamistik põhineb:
- Tipptaseme edendamisel
Peamised meetmed:
-luua uus avaliku ja erasektori partnerlus tehisintellekti ja robootika valdkonnas;
-tugevdada tehisintellekti alaste teadusuuringute tippkeskusi ja ühendada need omavahel;
-tagada, et VKE-del oleks juurdepääs tehisintellektile ja võimalus seda kasutada;
luua igas liikmesriigis vähemalt ühe digitaalse innovatsiooni keskuse, mis keskendub tehisintellektile;
-teha nii, et ELis saaks pakkuda maailma tipptasemel magistriõppeprogramme tehisintellekti alal;
-pakkuda tehisintellekti arendamisele ja kasutuselevõtule Euroopa Investeerimisfondi abil (InvestEU programmi raames) rohkem rahastamist omakapitali kaudu. - Usalduse loomisel, st et tehisintellekti jaoks luuakse reguleeriv õigusraamistik, mis hõlmab põhiõiguseid, ohutust ja vastutuse küsimusi, mh ettepanekut liigitada teatud tehisintellekti rakendused kõrge riskiga rakendusteks, millele oleks vaja kaaluda täiendava EL tasandi regulatsiooni loomist ning rakendustele mis ei ole kõrge riskiga kaalutakse vabatahtlikku märgistamist.
Anna teada, mida arvad Euroopa Komisjoni digipaketist. Eelkõige ootan vastuseid küsimustele: 1) Millised algatused on teie valdkonnale kõige olulisemad? 2) Milliste meetmete kujundamisel peate Eesti aktiivset osalemist eriti oluliseks? Tagasisidet palun hiljemalt 18. märtsiks e-posti aadressile kristina@koda.ee. Tagasiside põhjal edastan kaubanduskoja seisukohad paketi kohta Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile, kes omakorda koostab Eesti seisukohad Euroopa Komisjonile.