Mida arvad Euroopa Liidu üks aine, üks hindamine paketist?
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Algatuse üldine eesmärk on rakendada kemikaalide hindamisel "üks aine, üks hindamine" põhimõtet ehk muuta kemikaalide ohutuse hindamist erinevates valdkondlikes EL õigusaktides efektiivsemaks, mõjusamaks, koherentsemaks ja läbipaistvamaks.
Keda mõjutab?
- Ettevõtjad, kelle jaoks on oluline kemikaale käsitlev teave
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
Määruse eelnõu 2023/0453, millega luuakse kemikaalide ühine andmeplatvorm
- Määruse eelnõu kohaselt loob Euroopa Kemikaaliamet (ECHA) ühise kemikaalide andmeplatvormi, mis annab juurdepääsu kemikaalidega seotud andmetele. Sellised kemikaalidega seotud andmed hõlmavad näiteks (määruse artikkel 3):
- füüsikalis-keemilised, ohtude, kasutamise, kokkupuute ohutuse, riskide, esinemise, heite ja tootmisprotsessiga seotud andmeid ja teavet keemiliste ainete kohta nii üksikainena kui ka segudes või toodetes;
- keskkonnasäästlikkusega seotud andmed ja teave, sealhulgas kliimamuutustega seotud teave;
- teave õiguslike kohustuste, akadeemiliste uuringute ja kemikaalidega seotud andmete kohta, mis ei ole loodud ELi õiguskontekstis, vaid ELi, riiklike või rahvusvaheliste programmide või teadusuuringute raames.
Määruse eelnõu 2023/0455, milles käsitletakse teaduslike ja tehniliste ülesannete ümberjaotamist ning liidu ametite vahelise koostöö parandamist kemikaalide valdkonnas
- Plaanitavate muudatuste kohaselt täiendatakse määrust (EÜ) nr 178/2002 nii, et edaspidi on Euroopa Toiduohutusameti ülesanne ka teha koostööd liikmesriikide pädevate asutustega, kes täidavad ametiga sarnaseid ülesandeid, ning muude liidu õiguse alusel loodud teadusasutustega, nimelt Euroopa Kemikaaliameti, Euroopa Ravimiameti ja Euroopa Keskkonnaametiga asjakohaste teaduslike arvamuste esitamisel, andmete ja teabe vahetamisel, sealhulgas sellist vahetamist hõlbustavate asjakohaste andmevormingute ja kontrollitud sõnaloendite kehtestamisel, ning kemikaalide hindamise teaduslike meetodite väljatöötamisel (direktiivi artikkel 1).
- Euroopa Toiduohutusamet võtab vajalikud ja asjakohased meetmed, et varakult märgata ja kindlaks teha võimalikke allikaid, millest võivad tekkida lahknevused ameti teaduslike arvamuste ja muude samalaadseid ülesandeid täitvate asutuste teaduslike arvamuste vahel (direktiivi artikkel 1).
- Muudatuste kohaselt täiendatakse määruse (EL) 2017/745 lisa I punkti 10.4.3. selliselt, et kui seda peetakse uusimate teaduslike tõendite põhjal asjakohaseks, kuid kõige rohkem iga viie aasta möödudes taotleb komisjon, et Euroopa Kemikaaliamet (ECHA) ajakohastaks nende ftalaatide esinemisega seotud kasu ja riski hinnangut. Kasu ja riski hindamisel võetakse arvesse meditsiiniseadme sihtotstarvet, kasutuskonteksti, samuti kättesaadavaid alternatiivseid aineid ning alternatiivseid materjale, konstruktsioone või raviviise (määruse artikkel 3).
Direktiivi eelnõu 2023/0454 teaduslike ja tehniliste ülesannete Euroopa Kemikaaliametile ümberjaotamise kohta
- Direktiivi ettepanekus keskendutakse direktiivi 2011/65/EL (teatavate ohtlike ainete kasutamise piiramise kohta elektri- ja elektroonikaseadmetes, edaspidi „RoHS direktiiv“) muutmisele.
- Nähakse ette, et tuleks ühtlustada elektri- ja elektroonikaseadmetes ohtlike ainete kasutamise piirangute menetlused teiste kemikaalide hindamist puudutavate õigusaktide nõuetega ja saavutada parem seostatavus kemikaaliregulatsiooniga.
- Muudatustega antakse Euroopa Kemikaaliametile ja selle teaduskomiteedele kohustused ja konkreetsed ülesanded ainete kasutuse piiramise menetlustes ja piirangutele vastavate eranditaotluste hindamisel (artikkel 1).
Millal jõustuvad muudatused?
Määrused ja direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Hetkel ei ole teada, millal määrused ja direktiiv jõustuvad. Direktiivi nõudeid tuleb kohaldada 12 kuud pärast direktiivi avaldamist.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 14. veebruariks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan keskkonnaministeeriumile.