Mida arvad Euroopa majandusjulgeoleku strateegiast?
Mis on plaanitava strateegia eesmärk?
Strateegia eesmärk on analüüsida majandusjulgeoleku hetkeolukorda, koondada seniseid ning tulevasi tegevusi majandusjulgeoleku tagamisel ning kirjeldada erinevaid jätkutegevusi.
Keda mõjutab?
- Kõiki Euroopa Liidus tegutsevaid ettevõtteid
Millistele põhimõtetele tugineb majandusjulgeoleku strateegia?
- Majandusjulgeolekut ähvardavate ohtude maandamiseks tugineb ELi majandusjulgeoleku strateegia järgmistele põhimõtetele:
1) EL peab edendama omaenda konkurentsivõimet ja majanduskasvu, tugevdama ühtset turgu, toetama tugevat ja vastupanuvõimelist majandust ning edendama teadusuuringuid ja laiendama oma tehnoloogia- ja tööstusbaasi;
2) EL peab kaitsma oma majandusjulgeolekut, kasutades selleks mitmesuguseid meetmeid ja vahendeid ja võttes vajaduse korral kasutusele uusi sihtvahendeid;
3) EL peab edendama partnerlussuhteid ja tugevdama koostööd kõikjal maailmas.
Milliste meetmete abil plaanib EL edendada majandusbaasi, konkurentsivõimet ja majanduskasvu
- Ühtse turu vastupanuvõime tugevdamiseks on tehtud olulisi algatusi ELi tööstusstrateegia raames. Selleks, et vähendada sõltuvusi ja hõlbustada kriitiliste toorainete jõudmist ja töötlemist on välja töötatud kriitiliste toorainete määrus.
- Euroopa kiibimäärusega kindlustatakse pooljuhtide tarned, samal ajal kui kavandatud nullnetotööstuse määrusega plaanitakse suurendada tootmist, mis läheks üle puhtale energiale ning mis eraldaks äärmiselt madalaid või null kasvuhoonegaase.
- Kriitilise tähtsusega toodete kättesaadavust hädaolukorras aitab tagada ühtse turu hädaolukorra mehhanism.
- Lisaks luuakse Euroopa strateegilise tehnoloogia platvorm (STEP), mille abil plaanitakse toetada rohe- ja digipöörde eesmärkide saavutamist.
Milliste meetmete abil plaanib EL kaitsta majandusjulgeolekut ähvardavate ohtude eest
- Majandusjulgeolekut ähvardavate ohtude kaitseks on EL võtnud vastu survestamisvastase määruse.
- Julgeoleku ja avaliku korra kaitseks on loodud välismaiste otseinvesteeringute taustauuringute määrus, mille kaudu tõstatada julgeolekuga seotud küsimusi ja leida lahendusi välismaiste otseinvesteeringutega seotud probleemidele.
- Suurendamaks teadusuuringute turvalisust, on Komisjon töötanud välja teadusuuringute ja innovatsioonialase välissekkumise tõrjumise töövahendi, mis aitab edendada riiklikul ja valdkondlikul tasandil teadus- ja innovatsioonisektori vastupanuvõimet.
- Tehisintellektimääruse, andmemääruse ja küberkerksuse määruse ettepanekutega töötab EL välja Euroopa standardid, et saavutada nende rahvusvaheline ühtlustamine.
- Olemas on ka küberkerksuse määrus, mille eesmärk on parandada ELis müüdava riist- ja tarkvara küberturvalisust avalikus ja erasektoris
- EL on vastu võtnud ka direktiivi elutähtsa teenuse osutajate toimepidevuse kohta ning muutnud direktiivi võrgu- ja infosüsteemide turvalisuse kohta.
- 5G-võrkude turvalisuse suurendamiseks on olemas 5G meetmepakett, mida peavad kohaldama kõik liikmesriigid.
- Elektroonilise side taristu ja energiasektori jaoks töötatakse välja eraldi küberriskide hinnangud ja stsenaariumid, millest juhinduda kübersolidaarsuse määruse alusel ette nähtud meetmete kavandamisel, eelkõige kriitilise tähtsusega üksuste koordineeritud testimise läbiviimisel.
- Ekspordikontrolli valdkonnas on Komisjonil kavas hiljemalt 2023. aasta lõpuks teha ettepanek muuta ELi kahesuguse kasutusega kaupade ekspordikontrolli määruse raamistikku tulemuslikumaks ja tõhusamaks.
- Välisinvesteeringute valdkonnas plaanib Komisjon koostöös liikmesriikidega selgitada, mil viisil võivad välisinvesteeringud majandusjulgeolekut ohustada. Selleks moodustab Komisjon liikmesriikide ekspertidest koosneva uue töörühma ja loob uue struktureeritud ja konfidentsiaalse koostöömehhanismi.
Milliste meetmete abil plaanitakse edendada partnerlussuhteid?
- Strateegias hinnatakse, et majandusjulgeoleku saavutamiseks tuleb koostööd teha võimalikult laia ringi partneritega, sealhulgas pikaaegsete sarnaselt meelestatud partneritega, kellega ELil on ühised huvid.
- Oluline on tugevdada partnerlusi arenguriikidega, kellel võiks olla ülemaailmsetes väärtusahelates senisest suurem roll. Sellega seoses on keskse tähtsusega strateegia „Global Gateway“ ja ülemaailmsete taristuinvesteeringute partnerlus, sest need aitavad mitmekesistada ELi tarneahelaid ja integreerida kesksete sektorite väärtusahelaid partneritega.
- ELi huvides on ka tugevdada mitmepoolset koostööd rahvusvahelistel foorumitel ja organisatsioonidest, nagu G20 ja ÜRO.
Millised on edasised tegevused?
- Euroopa Komisjon töötab koos liikmesriikidega välja raamistiku ELi majandusjulgeolekut mõjutavate riskide hindamiseks.
- Euroopa Komisjon peab erasektoriga struktureeritud dialoogi, et arendada välja ühine arusaam majandusjulgeolekust ning julgustada erasektorit täitma nõuetekohaselt hoolsuskohustust ja viima läbi riskijuhtimist, pidades silmas majandusjulgeolekuga seotud probleeme.
- Euroopa Komisjon vaatab läbi välismaiste otseinvesteeringute taustauuringute määruse.
- Euroopa Komisjon teeb algatuse välisinvesteeringutega seotud ohtude maandamiseks.
Anna teada, mida arvad Euroopa majandusjulgeoleku strateegiast. Tagasisidet ootan hiljemalt 27. septembriks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille edastan Välisministeeriumile.