Mida arvad gaasi hoiustamist käsitleva määruse eelnõust?
Mis on muudatuste eesmärk?
Muudatuste tegemiseks on põhjuseid eelkõige kaks – esiteks energiakriis, mis tõstis läinud talvel energiahinnad rekordkõrgele, ent nüüd on sellele murele lisandunud ka muutunud julgeolekuolukorrast tingitud riskid. Selleks, et tagada praegusel ebastabiilsel energiaturul piisavate gaasivarude olemasolu järgnevateks küttehooaegadeks, on liikmesriikidel edaspidi kohustus tagada kütteperioodi alguseks gaasiga varustatus ette nähtud määral.
Millised on peamised muudatused?
-
Liikmesriikidele, mille territooriumil on gaasihoidlad, tekib kohustus selle aasta 1. novembriks täita oma gaasihoidlad vähemalt 80 protsendi ulatuses (vt eelnõu lisa). Järgnevate aastate 1. novembriks tõuseb see määr 90 protsendini.
-
Lisaks seab komisjon eesmärgi täitmisele vaheetapid, mille täitmine on liikmesriikidele samuti kohustuslik. Kuna erinevate riikide gaasihoidlate täituvus on käesoleval hetkel erinev, on ka vaheetappideks saavutatavad eesmärgid erinevad, kuid näiteks liikmesriikide keskmist seisu arvesse võttes on sel aastal eesmärk jõuda 1. augustiks 63 protsendise, 1. septembriks 68 protsendise ja 1. oktoobriks 74 protsendise täituvuseni.
-
Tekib koormuse jagamise mehhanism – liikmesriigid, kes oma territooriumil gaasihoidlat ei oma, peavad tagama, et nende naaberriigis asuvas gaasihoidlas on tagatud vähemalt 15 protsenti selles riigis aasta jooksul tarbitava gaasi kogusest. Liikmesriigid võivad omavahel kokku leppida ka teistsuguses koormuse jagamises, kuid kokkulepped peavad tagama igale liikmesriigile vajaliku gaasikoguse.
Keda muudatused puudutavad?
Muudatused puudutavad peamiselt gaasihoidlate operaatoreid.
Millal muudatused jõustuvad?
Täpne muudatuste jõustumisaeg ei ole hetkel veel teada.
Anna teada, mida arvad gaasihoidlaid puudutavate nõuete muudatustest. Vastuseid ootan hiljemalt 7. aprillini aadressil kaspar@koda.ee. Saabunud vastuste põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille edastan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.