Mida arvad maa korralise hindamise ja maksustamise muudatustest?
Mis on muudatuste eesmärk?
Eesmärk on uuendada maa korralise hindamise ning maksustamise senist korda, sest hetkel kehtiv kord on vananenud ja ei vasta tänapäevastele ootustele. Viimati toimus maa korraline hindamine 2001. aastal, mis ei kajasta enam maa tegelikku väärtust. Seega on eelkõige eesmärgiks taastada õiglane maa maksustamine, mis vastaks maatüki turuväärtusele.
Keda mõjutab?
- Ettevõtjaid, kellel on seos maaga Eestis (näiteks kaevandamisettevõtted, taristuettevõtted, kinnisvaraga tegelevad ettevõtted jt)
Mis on olulisemad muudatused?
- Eelnõu kohaselt korraldab järgmise maa hindamise Maa-amet 2022. aastal ja edaspidi hakatakse maad hindama iga nelja aasta järel (hetkel kehtivas regulatsioonis kehtib perioodilise hindamise põhimõte, mille aluseks on Vabariigi Valitsuse otsus ministri ettepanekul). Maa hindamisel võetakse arvesse erinevaid tegureid: asukohta, taristut, pindala, ehitusõigust, tehingute ning maa omadusi, kinnisvaraturu kirjeldust jms. Maa maksustamishinna arvutuskäiguga on võimalik tutvuda ja arvamust avaldada kõigil isikutel.
- Eelnõu näeb ette, et maamaks ei tohi tõusta enam kui 10% võrreldes eelmise aastaga, mis kaitseb maksumaksjaid maamaksu järsu tõusu eest.
- Eelnõu seletuskirja kohaselt peavad maamaksumäärade muutused olema kehtestatud vähemalt kuus kuud enne maksustamisaasta algust.
- Üheks kavandatavaks muudatuseks on vähendada lubatud maksimaalset maamaksumäära elamumaal ja maatulundusmaal 0,5%-le ning ülejäänud sihtotstarvetega maadel 1%-le maa maksustamishinnast. Maksumäärade sihtotstarvete kolm gruppi on järgmised: elamumaa ja maatulundusmaa õuemaa kõlvik, ülejäänud maatulundusmaa sihtotstarbega maa ning teiste sihtotstarvetega maad.
- Uue võimaliku muudatusena muudetakse maa maksustamishinnaga seotud kasutuslepingute aastast tasumäärade vahemikku kahelt-seitsmelt protsendilt kolme protsendini maa maksustamishinnast. Näiteks kehtib hetkel maa maksustamishinnaga seotult ärimaale 5-protsendine tasumäär, kuid eelnõu kohaselt langeb see 3 protsendini.
- Maaomanikel tekib võimalus saada ajakohaste hindamiste tulemuste korral ülevaade oma maa hetkeväärtustest.
- Eelnõu seletuskirja kohaselt on üheks eesmärgiks rakendada kodualuse maamaksu vabastust ka liitsihtotstarbega (elamu- ja ärimaa kooslus) maadel elavatele koduomanikele. Hetkel on nad ebasoodsamas olukorras võrreldes nendega, kelle eluruum asub täielikult elamumaal.
- Riik soovib luua laiema võimaluse isikutele õigustatud huvi korral saada tehingute andmebaasist väljavõtteid, hetkel on see õigus väga piiratud ringil.
Millal muudatused jõustuvad?
Eelnõu kohaselt jõustuvad osad muudatused üldises korras ehk 10. päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. Maa hindamisega seotud uuendused jõustuvad eelnõu kohaselt 2022. aasta 1. jaanuaril ning maamaksu muudatused jõustuvad 2024. aasta alguses (v.a mõned muudatused, mis jõustuvad 2023. aasta 1. juunil).
Anna teada, mida arvad maa hindamise ning maksustamisega seotud muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 6. jaanuariks e-posti aadressile mari-lii[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan keskkonnaministeeriumile.