Mida arvad muudatustest kolmes Ida-Virumaale suunatud toetusmeetmes?
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärk on võimaldada suuremat taotluste hulka ning seeläbi suurendada investeeringute mahu kasvu Ida-Virumaal.
Keda mõjutab?
- Ida-Virumaa ettevõtteid
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
Ida-Viru ettevõtluse investeeringute toetuse määruse muudatused
- Muudatused võimaldavad toetada ka investeeringuid päikese ja tuuleparkide rajamiseks, kui need on vajalikud projekti enda elektrivarustatuse tagamiseks (eelnõu § 1 p 1).
- Plaanitavate muudatuste kohaselt saavad ettevõtjad toetust projektide kvaliteetsemaks ettevalmistamiseks näiteks läbi konsulteerimise, tasuvusuuringute tegemise, tehnoloogiate võrdlemise, hinnangute koostamise, projekteerimise, ehitusprojekti koostamise ja ülevaate ehitusloa taotlemiseks koostamise (eelnõu § 1 p 2).
- Eelnõu kohaselt pikeneb abikõlblikkuse perioodi lõpptähtaeg 31. augustile 2026. aastal (eelnõu § 1 p 6).
- Muudatuste kohaselt leevendatakse maksimaalset toetussummat projektidele kogumahus kuni 55 miljonit eurot. Muudatuse tulemusena on võimalik taotleda sellises kogumahus projektidel edaspidiselt kuni 13 miljonit eurot toetust varasema 10 miljoni euro asemel (eelnõu § 1 p 8).
- Kui seni oli taotlemine võimalik vaid teatud valdkondade projektidele, siis nüüd on see avatud kõigile, välja arvatud projektidele järgmistes valdkondades: tuumajaamade tegevuse lõpetamine või nende rajamine; tubaka ja tubakatoodete valmistamine, töötlemine ja turustamine; raskustes olevad ettevõtjad, välja arvatud juhul, kui see on lubatud ajutiste riigiabi reeglite kohaselt, mis on kehtestatud erandlike olukordade käsitlemiseks, või vähese tähtsusega abi kontekstis, et toetada energiasüsteemi ümberkujundamise protsessi raames energiakulusid vähendavaid investeeringuid; fossiilkütuste tootmine, töötlemine, transport, jaotus, ladustamine või põletamine; põllumajandus, metsamajandus ja kalapüük; hulgi- ja jaekaubandus, välja arvatud mootorsõidukite ja mootorrataste hooldus ja remont; kinnisvaraalane tegevus; hasartmängude ja kihlvedude korraldamine; finants- ja kindlustustegevus; programmeerimine, konsultatsioonid jms tegevused; juriidilised toimingud ja arvepidamine; peakontorite tegevus ja juhtimisalane nõustamine; reklaamindus ja turu-uuringud; rentimine ja kasutusrent; ajutise tööjõu rent (eelnõu § 1 p 13).
Ida-Virumaa väike- ja keskmise suurusega ettevõtjate investeeringute toetamise tingimused ja kord määruse muudatused
- Eelnõuga lisandub toetava tegevusena kinnisasja ostmine ning hoonete ja rajatiste ehitamine, mis hõlbustab taotlejal alusinvesteeringu tegemist. Ehitamise all mõeldakse ka renoveerimist ja rekonstrueerimist (eelnõu § 2 p 6):
- Plaanitavate muudatustega laieneb toetatavate tegevuste loetelu uute tegevustega, mis hõlbustavad taotleja alginvesteeringu tegemist. Näiteks võimaldatakse toetada kliimakindluse hinnangu koostamist, investeeringut ettevalmistavaid tegevusi, nagu konsulteerimine, tasuvusuuringute läbiviimine ja tehnoloogiate võrdlemine (eelnõu § 2 p 8,9).
- Eelnõu võimaldab käsitada abikõlblikuna kuni 12 kuud enne projekti algust koostatud kliimakindluse tagamise hinnangu koostamisega, konsulteerimisega või ehitiste ja rajatiste projekteerimisega seotud kulusid (eelnõu § 2 p 18).
- Plaanitavad muudatused loovad võimaluse taotlejal küsida toetust mitmele projektile korraga (eelnõu § 1 p 25).
Ida-Viru ettevõtjate teadmusmahukate tegevuste toetuse määruse muudatused
- Muudatustega võimaldatakse toetust anda edaspidi ettevõtjatele, kelle tegevus ei olnud seni nimetatud Eesti majanduse tegevusalade klassifikaatori (EMTAK) koodide loetelus. Kui seni oli taotlemine võimalik vaid teatud valdkondade projektidele, siis nüüd on see avatud kõigile (eelnõu § 3 p 1).
- Eelnõuga täpsustatakse, et toetatavad on tugitegevused, nagu näiteks projekteerimine, infrastruktuuri arendamine ja võrkudega liitumine, mis on seotud uue toote, teenuse või tehnoloogia esmakordseks tööstuslikuks kasutuselevõtuks vajamineva teadmusmahuka piloottaristu rajamisega (eelnõu § 3 p 4).
- Muudatuste kohaselt peab maa ja hoonete rentimise puhul rendileping kestma suurettevõtjate puhul vähemalt viis aastat ning väike- ja keskmise suurusega ettevõtja (edaspidi VKE) puhul vähemalt kolm aastat pärast investeerimisprojekti eeldatavat lõpuleviimise kuupäeva (eelnõu § 3 p 9).
Millal jõustuvad muudatused?
Määrus jõustub üldises korras. Hetkel ei ole teada, millal määrus jõustub.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 28. novembriks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan ministeeriumile.