Mida arvad muutuvtundidega töölepingute võimaldamisest?
Keda puudutab?
Jaekaubandussektori tööandjaid (EMTAK kood G 47)
Mis on eesmärk?
Eelnõu eesmärk on piloteerida jaekaubandussektoris muutuvtunni kokkulepete kasutamist. See peaks võimaldama kasutada tööaega paindlikult ning vähendama võlaõiguslike lepingute sõlmimist, mis ei taga tööd tegevatele isikutele piisavat kaitset.
Mis on muutuvtund?
Muutuvtundideks nimetatakse paindlikku tööajavahemikku kuni 0,2 täistööajast ehk kuni kaheksa tundi seitsmepäevase ajavahemiku kohta, mida osalise tööajaga töötaja võib lisaks töölepingus kokkulepitud tööajale teha.
Mis tingimustel saab eelnõu jõustumisel muutuvtundide tegemises kokku leppida?
- muutuvtunni kokkuleppe võib sõlmida jaekaubanduse tegevusalal tegutsev tööandja;
- muutuvtunni kokkuleppe võib sõlmida töötajaga, kes töötab osalise tööajaga seitsmepäevase ajavahemiku jooksul 12 tundi või enam ja kelle tunnitasu on vähemalt 1,2-kordne tunnitasu alammäär (2021. aastal peaks see olema vähemalt 4,18 eurot);
- muutuvtunni kokkulepe tuleb sõlmida kirjalikus vormis ehk allkirjastatult;
- kõik muutuvtunnid, mida tööandja võib uue kokkuleppe raames pakkuda, on vabatahtlikud ja eraldi kokkulepitavad. Töötaja peab kinnitama pakutavate muutuvtundide vastuvõtmist kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (nt e-kirja teel);
- tööandjal tuleb muutuvtunde pakkuda vähemalt 24 tundi ette;
- tööandja peab töötaja muutuvtundide üle eraldi arvestust;
- muutuvtunde võib summeerida;
- tööandja võib muutuvtunni kokkuleppe sõlmida kuni 17,5%-ga oma töötajatest ja kuni kaheksa töötajaga tööandja puhul kõige rohkem ühe töötajaga.
Millal muudatus jõustub?
Plaani kohaselt 1. juulil 2021. a.
Kaua kehtib?
Muutuvtunnikokkuleppeid saab sõlmida kahe ja poole aasta jooksul alates muudatuse jõustumisest.
Mis edasi saab?
Sotsiaalministeerium ja teised pilootprojekti kokkuleppega seotud osapooled hindavad muutuvtunni kokkulepete mõju ja seejärel otsustavad, kas teha valitsusele ja riigikogule ettepanek pikendada, muuta või laiendada muutuvtunni kokkulepete sõlmimist teistele sektoritele ja kehtestada see tähtajatuna.
Anna teada, mida arvad plaanitavtest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 29. aprilliks e-postiaadressile kristina@koda.ee. Ettevõtjatelt saadud tagaiside põhjal koostan kaubanduskoja siesukohad ja saadan sotsiaalministeeriumile.