Mida arvad neist Euroopa Liidu grupieranditest, mida hakatakse rakendama ka riigisiseses konkurentsiõiguses?
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärk on vähendada haldus- ja bürokraatlikku koormust ning hoida kokku ettevõtjate õigusnõustamisega seotud kulusid.
Keda mõjutab?
Kõiki Eesti ettevõtjaid
Mis on grupierand?
Grupierandid on üldised load konkurentsi kahjustavate või kahjustada võivate kokkulepete sõlmimiseks või kooskõlastatud tegevuseks. Grupieranditega on hõlmatud suur hulk kaubandustegevuses laialt levinud lepingutüüpe, millel hooli
mata konkurentsi kahjustavate sätete olemasolust on positiivne mõju tarbijatele ja majandusele.
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
Plaanitava eelnõu kohaselt üldreeglina kohaldatakse ELi grupierandeid riigisiseses konkurentsiõiguses täies ulatuses ilma riigisiseste erisuste ja lisatingimusteta. Eelnõu §-s 1 on loetletud need ELi grupierandid, mida rakendatakse konkurentsiseaduse § 6 lõike 1 kohaldamisel täies ulatuses, ilma riigisiseste erisuste ja lisatingimusteta:
Transpordi grupierand
Grupierand kohaldub teatavat liiki transpordialastele kokkulepetele, mille ainsaks eesmärgiks või tagajärjeks on saavutada areng ja koostöö tehnika alal või parandada tootlikkust. Grupierandiga on kehtestatud loetelu kokkulepetest, mille puhul see kehtib.
Mootorsõidukite grupierand
Grupierand kohaldub alates 1. juunist 2010 kuni 31. maini 2013 sõlmitud vertikaalsete kokkulepete suhtes, mis käsitlevad tingimusi, mille alusel kokkuleppeosalised võivad uusi mootorsõidukeid osta, müüa või edasi müüa. Hetkel on mootorsõidukite grupierand jätkuvalt asjakohane mootorsõidukite järelturul.
Tehnosiirde grupierand
Tehnosiirde kokkulepped on kokkulepped, millega üks pool annab teisele poolele loa kasutada kaupade või teenuste tootmiseks teatavaid tööstusomandiõigusi (nt patendid, disainilahenduse õigused, tarkvara autoriõigused ja oskusteave).
Grupierand kohaldub tingimusel, et kokkuleppeosaliste ühine turuosa asjaomasel turul ei ole suurem kui 20% konkurentide puhul ning 30% mittekonkurentide puhul ning et kokkulepe ei sisalda grupierandis täpsustatud konkurentsi kahjustavaid piiranguid.
Teadus- ja arendustegevuse grupierand
Grupierandi eesmärk on soodustada teadus- ja arendustegevust ning kaitsta samal ajal tõhusalt konkurentsi.
Grupierand kohaldub tingimusel, et kokkuleppeosaliste ühine turuosa ei moodusta üle 25% asjaomasest turust ning et kokkulepe ei sisalda grupierandis täpsustatud konkurentsi kahjustavaid piiranguid.
Spetsialiseerumise grupierand
See grupierand võib kohalduda kokkulepetele, mille alusel üks pool loobub täielikult või osaliselt teatavate toodete valmistamisest või teatavate teenuste ettevalmistamisest teise poole kasuks, kokkulepetele, mille alusel kõik pooled loobuvad täielikult või osaliselt teatavate toodete valmistamisest või teatavate teenuste ettevalmistamisest teise poole kasuks, või ka kokkulepetele, mille alusel pooled kohustuvad valmistama teatavaid tooteid või ette valmistama teatavaid teenuseid ühiselt.
Grupierand kohaldub tingimusel, et kokkuleppeosaliste ühine turuosa ei moodusta üle 20% asjaomasest turust ning et kokkulepe ei sisalda grupierandis täpsustatud konkurentsi kahjustavaid piiranguid
Eelnõu §-s 2 on sätestatud Euroopa Liidu grupierand, mida rakendatakse ühe riigisisese erisusega:
Vertikaalsete kokkulepete grupierand
Vertikaalsete kokkulepete grupierand puudutab kokkuleppeid ettevõtjate vahel, kes tegutsevad tootmise või turustamise eri tasanditel (nt tootja ja edasimüüja) ehk kokkuleppeid mittekonkurentide vahel.
Grupierand kohaldub tingimusel, et iga kokkuleppeosalise osa asjaomasel turul ei ole suurem kui 30% ning et kokkulepe ei sisalda grupierandis täpsustatud konkurentsi kahjustavaid piiranguid.
Eestis on vaja muuta vertikaalsete kokkulepete grupierandi määruse artikli 2 lõikes 2 sätestatud ettevõtja aastase kogukäibe suurust ning kehtestada määruses riigisisese konkurentsiõiguse jaoks madalam käibe künnis. ELi vertikaalsete kokkulepete grupierandi järgi on asjaomane käibe künnis 50 miljonit eurot, kuid plaanitava eelnõu kohaselt hakkab see künnis olema Eestis 10 miljonit eurot. Varasemalt on ELi grupierandist madalam riigisisene käibe künnis olnud Eestis 3,2 miljonit eurot.
Millal jõustuvad muudatused?
Määrus jõustub üldises korras ehk määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.Hetkel ei ole teada, millal muudatused jõustuvad.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 19. detsembriks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan justiitsministeeriumile.