28.06.2024
Mida arvad plaanitavast bioressursside väärindamise investeeringutoetusest?
Regionaal- ja Põllumajandusministeerium on koostanud eelnõu, millega antakse kuni 200 000 eurot toetust kõrvalsaaduste ringlussevõttu suurendava või suurema lisandväärtusega toodeteks töötlemise võimekust suurendava masina või seadme soetamiseks Anna hiljemalt 5. juuliks teada, mida arvad plaanitavatest toetusmeetmest.
Mis on toetusmeetme eesmärk?
Toetuse üldine eesmärk on ringbiomajanduse edendamine eelkõige maapiirkonnas, selleks vajalike investeeringute toetamine kõrval- ja kaassaaduste ning jääkide väärindamiseks ja kõrvalsaaduste töötlemise võimekuse suurendamiseks.
Keda mõjutab?
- Ettevõtteid, kelle tegevusala on taime- ja loomakasvatus, jahindus ja neid teenindavad tegevusalad ning metsamajandus ja metsavarumine, toiduainete tootmine ja joogitootmine (välja arvatud kala, vähilaadsete ja limuste töötlemine ja säilitamine)
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Eelnõu kohaselt antakse toetust kõrvalsaaduste ringlussevõttu suurendava või suurema lisandväärtusega toodeteks töötlemise võimekust suurendava masina või seadme soetamiseks (eelnõu § 4 lg 1). Masinateks ja seadmeteks loetakse näiteks eeltöötlemise mehaanilised masinad ja seadmed (peenestid, purustajad, kuivatid) Lisaks ei pea masinaid või seadmeid soetama eraldiseisvalt ja spetsiifiliselt kõrvalsaaduste töötlemiseks, vaid investeeringu võib teha ka olemasoleva protsessi täiustamiseks või olemasoleva masina või seadme asendamiseks.
- Koos masina või seadme soetamisega toetatakse ka 1) masina või seadme kasutamiseks vajaliku tarkvara, infotehnoloogilise lahenduse või kõrvalsaaduste töötlemiseks kasutatava patendi, litsentsi või kasuliku mudeli soetamist; 2) masina või seadme paigaldamiseks vajalike ehitustööde tegemist, kui see ei moodusta kogu taotleja kavandatud tegevusest suuremat osa. See tähendab, et projekti kogukulude lõikes peab masina või seadme soetamise kulu olema suurem kui ehitustööde kulu (eelnõu § 4 lg 2).
- Toetuse suurus on kuni 40 protsenti toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest. Kirde-Eestis elluviidava projekti korral on toetuse määr kuni 45 protsenti toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest (eelnõu § 5 lg 1, 2). Abikõlblikud kulud on need kulud, mis on vajalikud toetatava tegevuse elluviimiseks ja tehtud abikõlbliku objekti tähistamiseks ning on sihtotstarbelised, mõistlikud ja majanduslikult soodsaimad. Seega peavad kulud olema vajalikud toetuse eesmärgi saavutamiseks (eelnõu § 6 lg 1).
- Toetuse minimaalne määr on 15% tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest ja seega peab taotleja omaosalus olema 55%-85% (eelnõu § 5 lg 3).
- Maksimaalne toetuse summa on 200 000 eurot taotleja kohta kogu strateegiakava perioodi jooksul. Taotleja võib seega esitada mitu taotlust, kuid nende kogusumma ei tohi perioodil 2023–2027 ületada 200 000 eurot (eelnõu § 5 lg 4).
- Toetust on võimalik saada mikro- ja väikeettevõtjatel, kelle põhitegevusala peab äriregistri andmetel taotluse esitamisele vahetult eelnenud majandusaastal olema kas: 1) taime- ja loomakasvatus, jahindus ja neid teenindavad tegevusalad ning metsamajandus ja metsavarumine (EMTAK-i jagu A alajagu 01–02), või 2) toiduainete tootmine ja joogitootmine (EMTAK-i jao C alajagu 10–11), välja arvatud kala, vähilaadsete ja limuste töötlemine ja säilitamine (EMTAK-i jao C alajagu 102) (eelnõu § 7).
- Toetuse saamiseks peab taotleja esitama selleks ettenähtud tähtajal Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametile (PRIA) elektrooniliselt PRIA e-teenuse keskkonna kaudu taotluse. Taotluse esitamise tähtaja teeb PRIA teatavaks ametlikus väljaandes Ametlikud Teadaanded ja PRIA veebilehel (eelnõu § 8).
- Toetusmeetme „Investeeringud bioressursside väärindamisse” kogueelarve on 3 miljonit eurot, millest Euroopa Liidu kaasrahastus on 60% (1,8 mln eurot) ja Eesti kaasrahastus 40% (1,2 mln eurot).
Millal jõustuvad muudatused?
Määrus jõustub üldises korras. Hetkel ei ole teada, millal määrus jõustub.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 5. juuliks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille edastan regionaal- ja põllumajandusministeeriumile.