06.09.2023
Mida arvad plaanitavatest muudatustest dokumentide elektroonilise kättetoimetamise reeglites?
Rahandusministeerium saatis kooskõlastamiseks maksukorralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu, mis sisaldab mitmeid olulisi muudatusi dokumentide elektroonilise kättetoimetamise reeglites. Näiteks näeb eelnõu ette, et edaspidi loetakse maksu- ja tolliameti poolt juriidilise isiku äriregistrijärgsele e-posti aadressile saadetud dokumendid kättetoimetatuks viie tööpäeva möödumisel arvates dokumentide edastamisest. Anna hiljemalt 7. septembri õhtuks teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Mis on muudatuste eesmärk?
Plaanitavate muudatuste peamine eesmärk on vähendada maksu- ja tolliameti töökoormust ja ressursse seoses dokumentide kättetoimetamisega.
Keda mõjutab?
Plaanitavad muudatused võivad mõjutada kõiki juriidilisest isikust maksukohustuslasi.
Millised on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Eelnõu kohaselt ei ole maksu- ja tolliametil enam edaspidi vaja juriidilise isiku nõusolekut ega tema poolset teavitamist, et saata juriidilisele isikule dokumente läbi äriregistrijärgse e-posti aadressi. Juriidilise isiku nõusolekul võib maksu- ja tolliamet saata dokumendid ka muule e-posti aadressile, mille juriidiline isik on maksuhaldurile teatavaks teinud (vt eelnõu § 2 p 2).
- Eelnõu annab maksu- ja tolliametile võimaluse kasutada dokumentide kättetoimetamiseks ka Eesti teabevärava teenust, kui dokumentide adressaadil on Eesti teabeväravas konto (vt eelnõu § 2 p 3). Praegu puudub maksu- ja tolliametil selline võimalus.
- Hetkel on maksukorralduse seaduses (§ 54 lg 3) kirjas, et e-maksuametisse üleslaaditud dokument loetakse juriidilisele isikule kättetoimetatuks selle avamisel. Eelnõu täiendab seda sätet põhimõttega, et kui juriidilisest isikust e-maksuameti kasutaja ei ole üleslaaditud dokumenti avanud, siis loetakse talle dokument kättetoimetatuks viie tööpäeva möödumisel arvates vastava teate edastamisest (vt eelnõu § 2 p 7). Endiselt jääb kehtima reegel (§ 54 lg 2), et maksu- ja tolliamet saadab juriidilise isiku e-posti aadressile või mobiiltelefonile teate, kui maksu- ja tolliamet on juriidilisele isikule teinud e-maksuametis kättesaadavaks uue dokumendi.
- Kehtiva maksukorralduse seaduse kohaselt loetakse e-posti aadressil saadetud dokument juriidilisele isikule kättetoimetatuks, kui juriidiline isik saadab maksu- ja tolliametile kinnituse dokumendi kättesaamise kohta (§ 54 lg 3). Eelnõu täiendab seda põhimõtet selliselt, et edaspidi loetakse e-posti aadressil saadetud dokument juriidilisele isikule kättetoimetatuks ka viie tööpäeva möödumisel arvates dokumendi edastamisest juriidilise isiku äriregistrisse kantud e-posti aadressil või muul maksu- ja tolliametile teatavaks tehtud e-posti aadressil, mille kasutamiseks on juriidiline isik andnud eelnevalt maksu- ja tolliametile nõusoleku (vt eelnõu § 2 p 8).
- Eelnõu näeb ette, et Eesti teabeväravasse üleslaaditud dokument loetakse juriidilisele isikule kättetoimetatuks selle avamisel, mille registreerib infosüsteem automaatselt (vt eelnõu § 2 p 8).
- Eelnevalt kirjeldatud muudatuste jõustumisel peavad juriidilised isikud hoolitsema selle eest, et nii e-maksuametis kui ka äriregistris oleksid kogu aeg olemas õiged e-posti aadressid juriidilise isiku kohta. Vastasel korral ei pruugi oluline info jõuda õigel ajal juriidilise isikuni.
- Plaanitava muudatuse kohaselt ei ole juriidilistel isikutel edaspidi enam õigust nõuda maksu- ja tolliametilt dokumentide kättetoimetamist posti teel (vt eelnõu § 2 p 9). Edaspidi toimub suhtlus maksu ja tolliametiga üldreeglina elektrooniliselt ehk siis läbi registrijärgse e-posti aadressi, muu e-posti aadressi või e-maksuameti kaudu.
Millal jõustuvad muudatused?
Muudatused on planeeritud jõustuma 2024. aasta 1. jaanuaril.
Anna teada, mida arvad plaanivatest muudatustest dokumentide elektroonilise kättetoimetamise reeglites. Vastust ootan hiljemalt 7. septembri õhtuks e-posti aadressile marko@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan rahandusministeeriumile.