Mida arvad plaanitavatest muudatustest väärismetalltoodete regulatsioonis?
Mis on muudatuste peamine eesmärk?
Muudatuste peamine eesmärk on uuendada väärismetalltoodete seadust ning vähendada ettevõtjate halduskoormust.
Keda mõjutab?
- väärismetalltoodete valmistajaid
- väärismetalltoodete sissevedajaid
- väärismetalltoodete hulgi- ja jaemüügiettevõtteid
- aktsiaseltsi Metrosert
Millised on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Nimemärgiste register. Nimemärgis on kohustuslik märgis, mille väärismetalltoote valmistaja või sissevedaja kannab igale väärismetalltootele, võttes seeläbi vastutuse toote väärismetalltoodete seaduses ja selle rakendusaktides sätestatud nõuetele vastavuse eest (§ 8 lg 1). Nimemärgised tuleb registreerida nimemärgiste riiklikus registris, mida haldab aktsiaselts Metrosert. Väljatöötamise kavatsuses sisaldub mitmeid olulisi muudatusi seoses nimemärgiste registriga:
- Esiteks sisaldub väljatöötamise kavatsuses ettepanek muuta nimemärgiste register täielikult elektrooniliseks (vt väljatöötamise kavatsuse lk 9-10). See tähendab, et muudatuse kohaselt ei peaks ettevõtjad enam esitama registrile paberkandjal nimemärgise kujutist, vaid saaksid selle saata digitaalselt. Lisaks on soov muuta seadust selliselt, et ettevõtjad ei pea enam registrile füüsiliselt esitama nimemärgist.
- Teiseks on ministeerium teinud ettepaneku pikendada nimemärgiste registreeringu kehtivust ühelt aastalt kümnele aastale, mille järel saab ettevõtja registreeringut pikendada kuni kümne aasta võrra (vt lähemalt lk 10). Kehtiva seaduse (§ 20) kohaselt peab ettevõtja iga aasta 15. aprilliks teavitama nimemärgitse registrit, et soovib nimemärgist edasi kasutada ja väärismetalltoodete valmistajad peavad iga aasta saatma ka uue nimemärgise näidise metallplaadil.
- Kolmandaks sisaldub väljatöötamise kavatsuses idee anda ettevõtjatele võimalus registreerida mitut olemuselt sarnast nimemärgist, et neid kasutada erineva suurusega toodetel (vt lk 11). Näiteks suuremõõtmelist toodet saaks sellisel juhul märgistada keerulisema märgisega ja väiksemõõtmelist lihtsama märgisega. Hetkel puudub seaduses selline võimalus.
- Väärismetalltoodete jaemüügile kehtestatud piirangud. Väärismetalltoodete seaduse (§ 33) kohaselt on praegu keelatud väärismetalltoodete jaemüük tänavakaubanduses, turul, koduuksemüügil, avalikul üritusel (va üritused, kus väärismetalltoodete jaemüük on ürituse eesmärgist tulenevalt asjakohane) ning kioskis (va ehitises asuvas kioskis). Väljatöötamise kavatsuses sisaldub ettepanek kaotada väärismetalltoodete jaemüügi piirangud (vt lähemalt lk 12). See tähendab, et muudatuse jõustumisel saaks väärismetalltooteid müüa piiranguteta.
- Väärismetalltoote mass. Väärismetalltoodete seaduse (§ 34 lg 1 p 3) kohaselt peab väärismetalltoote jaemüügil maksmist tõendaval dokumendil ja hulgimüügil saatedokumendil olema jae- ja hulgimüügi märgitud toote mass. Jae- ja hulgimüügidokumentides tuleb väärismetalltoote mass esitada vähemalt grammi kümnendikkohani (§ 37). Kuna väärismetalltoodete valmistamine on suures osas käsitöö ja esmatähtis on valmistamisel toote disain mitte mass, siis võib samasuguse nimetuse, disaini ja hinnaga toodete mass erineda rohkem kui 0,1 grammi. Seetõttu on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium teinud ettepaneku eemaldada seadusest kohustuslikud nõuded massi esitamisele müügidokumendil ning muuta seaduse sõnastust selliselt, et müügidokumendi järgi peab olema võimalik tuvastada konkreetne toode (vt lähemalt lk 12). See tähendab, et plaanitava muudatuse kohaselt võib ettevõtja jätkuvalt kasutada massi lisamist müügidokumendile või kasutada muud toodet paremini identifitseerivat viisi, näiteks tootekoodi.
- Väärismetalltoote aastamärgis. Väärismetalltoote aastamärgis on vabatahtlik märgis, millega võib väärismetalltoote valmistaja märgistada toote, et tähistada toote valmistamise aastat (§ 11). Väljatöötamise kavatsuses sisaldub idee kaotada seadusest väärismetalltoote aastamärgise regulatsioon (vt lk 12-13). Muudatuse jõustumisel oleks ka edaspidi väärismetalltootel lubatud kasutada väärismetalltoodete seaduses nimetamata märgistust, kui see ei halvenda oma kuju ega paiknemise poolest seadusega reguleeritud märgiste nähtavust, loetavust ega tähenduse mõistmist.
Millal jõustuvad plaanitavad muudatused?
Eelnõu valmib praeguse plaani kohaselt 2023. aasta teises või kolmandas kvartalis ning muudatuste eeldatav jõustumise aeg on 2024. aasta esimene kvartal. Nimemärgiste registriga seotud muudatused jõustuvad 2025. aasta alguses.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest seoses väärismetalltoodetega. Vasta valikvastustega veebiküsitlusele SIIN või saada oma mõtted vabas vormis hiljemalt 7. veebruariks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.