10.12.2020
Mida arvad riigi tegevusvarude haldamise uuendamisest?
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium on saatnud kooskõlastamisele eelnõu, millega soovib uuendada riigi tegevusvarude moodustamise põhimõtteid. Näiteks tekib eelnõu kohaselt Eesti Varude Keskus, kes hakkab korraldama riigihankeid varude moodustamise ja haldamise osas. Anna hiljemalt 16. detsembriks teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Mis on muudatuste eesmärk?
Määratleda täpsemalt riigi tegevusvarude moodustamise, haldamise valdkond ning lahendada küsimus seoses kriisireguleerimise koordineerimisega seotud pädevuste osas. Eesmärgiks on luua ühtne kriisiolukordadeks valmistumise ja lahendamise raamistik, mis toetaks riigi julgeoleku tagamist.
Keda mõjutab?
- Potentsiaalselt kõiki ettevõtjaid, kes soovivad osaleda varude moodustamisel/haldamisel (varude moodustamise protsess ja ettevõtjate leidmine toimub vastavalt riigihangete seadusele)
Mis on olulisemad muudatused?
- Riik laiendab vastutusalas tegutseva Eesti Vedelkütuse Agentuuri (OSPA) ülesandeid (hakkab haldama lisaks kütuse varudele ka teisi riigi tegevusvarusid) ning nimi viiakse vastavusse tegevusalaga (uus nimi on Eesti Varude Keskus).
- Eelnõu seletuskirja kohaselt võib Eesti Varude Keskus varu (näiteks toit, käsimüügi- ja retseptiravimid, esmatarbekaubad, isikukaitsevahendid jms) omandada kas selle väljaostmise teel või sõlmitakse delegeeritud varu leping, mis tagab võimaluse varu väljaostmiseks. Kumba moodi teatud liiki varu omandatakse on Eesti Varude Keskuse otsustada. Delegeeritud varu lepingu alusel ostab Eesti Varude Keskus teenusepakkujalt kaupade suuremat Eesti sisest laoseisu lisatingimusega, et Eesti Varude Keskusel on nende kauba osas eelisostuõigus. Leping peab andma kindluse, et igal ajahetkel oleks võimalik kiire varu omandamine ning varu vastaks nõuetele (ei tohi olla aegunud ega riknenud jms). Varu maksumuse kujunemine peab olema selle väljaostmisel kokku lepitud. Ettevõtja, kelle omandis on varu, kohustuste hulka kuulub mh ka varu uuendamine ja kvaliteetsete hoiutingimuste tagamine. Varu hoitakse Eestis.
- Eelnõu määrab karistuse juriidilise isiku varu omavolilise kasutamise eest (kuni 400 000 eurot). Omavoliline kasutamine võib olla tegevus, mis ei ole Eesti Varude Keskusega kooskõlastatud (näiteks varu ebaseaduslik omastamine, müümine, vähendamine, asendamine, rentimine jms).
- Eesti Varude Keskuses moodustatakse varu koguste, logistika, analüüsi jms küsimuste lahendamiseks töörühmad, mille koosseisu kaastakse nii riigiasutuste kui ka ettevõtjate esindajad ning valdkondlikud eksperdid.
- Eelnõu seletuskirja kohaselt on Eesti Varude Keskuse varu moodustamise ja haldamise hangetel osalemine ettevõtjatele vabatahtlik.
Millal jõustuvad muudatused?
Eelnõu kohaselt jõustuvad muudatused eeldatavasti 2021. aasta 1. juulil.
Anna teada, mida arvad hädaolukorra seaduse muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 16. detsembriks e-posti aadressile mari-lii[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumile.