16.10.2023
Mida arvad rohetehnoloogiate arendamise investeeringutoetusest?
Kliimaministeerium on koostanud eelnõu, mille kohaselt on võimalik väike- ja keskmise suurusega ettevõtetel taotleda rohetehnoloogiate arendamise investeeringutoetust, et kiirendada rohetehnoloogiate arengut Eestis. Anna hiljemalt 24. oktoobriks teada, mida arvad plaanitavast toetusmeetmest.
Mis on toetusmeetme eesmärk?
Toetuse andmise eesmärk on panustada majanduse rohereformide elluviimisesse ja toetada ettevõtteid, kes arendavad innovaatilisi rohetehnoloogiaid.
Kellel on võimalik toetust taotleda?
- Eestis registreeritud väike- või keskmise suurusega ettevõttel (edaspidi VKE), kelle arendatav uus, innovaatiline, rohetehnoloogiline kliima ja keskkonnaga seotud lahendus (toode või teenus) aitab kaasa kliimamuutuste leevenemisele või nende mõjudega kohanemisele ja keskkonnaeesmärkide saavutamisele ning lahendus on turul potentsiaalselt skaleeritav (eelnõu § 10).
Mis on olulisemad tingimused?
- Plaanitava teotusmeetme kohaselt annab Sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus toetust VKE-dele prototüüpide arendamiseks ja tehnoloogiate katsetamiseks (eelnõu § 1).
- Eelnõu kohaselt saavad toetust ettevõtteid, kes arendavad innovaatilisi rohetehnoloogiaid vähemalt ühes järgmistest valdkondadest (eelnõu § 2);
- materjaliteadus; ressursside väärindamine, sh tootlikkuse ja tõhususe suurendamine; kemikaalide kasutuse vähendamine. Hõlmab näiteks innovaatilisi lahendusi ressursside väärindamisel ja jäätmetekke vältimist, jäätme kui materjali väärindamist, ringbiomajandust; materjalide keskkonnahoidlikumaks muutmine.
- kohaliku elukeskkonna rohetehnoloogilised lahendused. Näiteks kohalikule tasandile suunatud rohetehnoloogilised lahendused, mis hõlmavad looduspõhiste lahenduste kasutust; elurikkuse kaitset ja võimestust.
- liikuvus ja logistika. Hõlmab näiteks uute logistiliselt keskkonnahoidlike lahenduste loomist; mitut ühiskondlikku väljakutset lahendavat logistikat.
- muud rohetehnoloogiad, mis panustavad oluliselt keskkonnaeesmärkide saavutamisse, sh kliimamuutustega kohanemisse või nende leevendamisse.
- Eelnõu kohaselt peab rohetehnoloogia taotlemise hetkel olema vähemalt TRL 4 tasemel ehk tehnoloogia komponentide töö on kontrollitud laboris. Tehnoloogia olulised komponendid on projekteeritud, arendatud ja laboris testitud (eelnõu § 6).
- Toetatav kulu on rohetehnoloogia arendamise, piloteerimise ja intellektuaalomandi esmakaitse taotlemisega seotud kulu (eelnõu § 7):
- projektijuhtimise kulu (sh raamatupidamine) või projektijuhi töötasu kuni 10% projekti toetatavatest kuludest;
- projekti eesmärgi saavutamiseks kaasatud töötaja või eksperdile makstav töötasu, sh teadus- ja arendustöötaja kaasamisega seotud personalikulu.
- rohetehnoloogia arendamisega seotud tehnoloogilise nõustamise ja ekspertiisi, sh teadus- ja arendusteenuste, insenertehniliste ja disainlahendustega seotud teenuste kulud;
- tehnoloogiliste komponentide arendamiseks ja piloteerimiseks vajalike materjalide, tarvikute ja seadmete soetamise kulud, sh kasutatud seadmete ost või rent
- intellektuaalomandi esmakaitse taotlemisega seotud kulud;
- teavitamise ja avalikustamise kulud
- muud projekti elluviimiseks vajalikud otsesed kulud.
- Toetuse minimaalne summa taotluse kohta on 30 000 eurot ja maksimaalne 300 000 eurot ning toetuse maksimaalne osakaal on 80% projekti toetatavatest kuludest (eelnõu § 9).
- Projekti pikkuseks võib olla kuni 24 kuud. Projekti abikõlblikkuse perioodi lõpp ei või olla hilisem kui 1. veebruar 2026. a, mis tähendab, et selleks kuupäevaks peab olema toetatav tegevus ellu viidud ja maksed toetuse saaja poolt töövõtjatele ja tarnijatele tasutud (eelnõu § 8).
- Toetuse taotlus esitatakse Sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskuse e-toetuse keskkonnas ning toetust saab taotleda vooru põhjal. Ühes taotlusvoorus võib taotleja esitada ühe taotluse, et ettevõte keskenduks ühele rohetehnoloogiale ja selle arendamisele (eelnõu § 14).
Millal jõustuvad muudatused?
Määrus jõustub üldises korras. Hetkel ei ole teada, millal määrus jõustub.
Anna teada, mida arvad plaanitavast toetusmeetmest. Tagasisidet ootan hiljemalt 24. oktoobriks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille edastan kliimaministeeriumile.