Mida arvad sotsiaalsete hüvede tagamisest platvormitöötajatele?
Mis on muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärk on luua selgust platvormil baseeruvat tööd (nt Bolt, Wolt kullerid) tegevate inimeste töösuhete osas. Eelnõu koostajate sooviks on teha kindlaks, millistel juhtudel on tegemist töösuhtega ning töösuhte korral laiendada neile inimestele ka samasuguseid sotsiaalseid tagatisi, nagu on töölepingu alusel töötavatel inimestel (eelkõige tasustatud puhkus ja ravikindlustus).
Keda mõjutab?
Eelnõu mõjutab eeskätt elektroonilistel platvormidel tegutsevaid ettevõtjaid.
Millised on olulisemad muudatused?
- Liidu tasandil on toodud välja viis kriteeriumit, millest vähemalt kahe olemasolu korral on õigussuhe kvalifitseeritav töösuhtena (vt artikkel 4 p 2). Tööandja jaoks tähendab see ka vastavate sotsiaalsete tagatiste võimaldamist töötajale (mh tasustatud puhkused ja ravikindlustus).
Nendeks kriteeriumiteks on:
1) ülempiiri seadmine töötasule;
2) kindla tööaja või töömeetodite seadmine;
3) töö tegemise või kvaliteedi kontrollimine, sealhulgas ka elektroonilisel teel;
4) piirangute seadmine muuhulgas täidetavate ülesannete valikule ja alltöövõtu lubamisele, ähvardades sellise käitumise korral sanktsioonidega;
5) piirangute seadmine kolmandate isikute heaks töötamisele või kliendibaasi loomisele.
-
Enam ei tohi tehisintellekt võtta vastu otsuseid platvormil töötava inimese sissetuleku osas ilma, et ükski inimene seda otsust üle ei vaata (vt artikkel 8 p 1).
-
Kui ei ole selge, kas platvormi ja sellel töötava inimese vahel eksisteerib töösuhe, siis direktiivi kohaselt tuleb eeldada töösuhte olemasolu. Sellises olukorras lasub platvormil kohustus tõendada, et töösuhet ei ole (vt artikkel 4 p 1).
-
Platvormidele lisandub kohustus teavitada oma töötajaid automaatsetest jälgimisseadmetest, mida platvormid kasutavad (vt artikkel 6 p 1).
-
Platvormidele muutub kohustuslikuks tekitada oma töötajatele suhtluskanal, mille kaudu saavad töötajad üksteisega suhelda ja mis oleks vajadusel abiks töötajatele nende õiguste kaitsmisel (vt artikkel 15).
Millal muudatused jõustuvad?
Kavandatav direktiiv tuleb liikmesriikide poolt üle võtta kahe aasta jooksul pärast direktiivi jõustumist. See tähendab, et kahe aasta jooksul pärast direktiivi jõustumist peavad Eesti seadused olema direktiivi sisuga vastavuses. Direktiivi jõustumisaeg ei ole käesoleval hetkel veel teada. Hetkel käivad direktiivi eelnõus osas alles läbirääkimised ELi tasandil.
Anna teada, mida arvad platvormitöötajate eelnõust. Eelkõige ootan tagasisidet järgmistele küsimustele:
1) Kas toetad Euroopa Komisjoni ettepanekut laiendada platvormi vahendusel teenuseid osutavatele isikutele võrdseid sotsiaalseid hüvesid töölepingu alusel töötavate isikutega, näiteks tasustatud puhkust ja ravikindlustust?
2) Kas Sinu arvates tuleb seaduses täpsustada, millised on platvormi ja selle kaudu teenuseid osutavate inimeste õigused ja kohustused?
3) Kas toetad seisukohta, et platvormidel peaks olema kohustus tõendada töösuhte puudumist enda ja oma töötaja vahel?
Tagasisidet ootan hiljemalt 27. detsembriks e-posti aadressile kaspar@koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan sotsiaalministeeriumile.