27.03.2024
Mida arvad toote nõuetele vastavuse seaduse plaanitavatest muudatustest?
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium on koostanud eelnõu, millega tagatakse toote nõuetele vastavuse seaduse kooskõla EL-i üldise tooteohutuse määrusega. Määrusega tagatakse, et kõik ELi turgudel olevad tarbekaubad on ohutud, ning kehtestatakse ettevõtjatele konkreetsed kohustused selle tagamiseks. Anna hiljemalt 12. aprilliks teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärk on viia Eesti õigusaktid kooskõlla üldise tooteohutuse määrusega, jättes toote nõuetele vastavuse seadusest välja sätted, mis dubleerivad viidatud ELi määrust.
Keda mõjutab?
- Kõikide toodete tootjaid, importijaid ja levitajaid
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Plaanitavate muudatustega lisatakse toote nõuetele vastavuse seadusesse viide üldisele tooteohutuse määrusele. Muudatus on vajalik, kuna eelnõu kasutab ettevõtjate üldiste kohustuste sätestamisel üldise tooteohutuse määruse mõisteid, nagu ettevõtja ning internetipõhise kauplemiskoha pakkuja (eelnõu § 1 p 3).
- Üldise tooteohutuse määruse artikli 3 punkti 13 kohaselt on ettevõtja tootja, volitatud esindaja, importija, levitaja, tellimuste täitmise teenuse osutaja või mõni muu füüsiline või juriidiline isik, kes peab kooskõlas määrusega täitma kohustusi, mis on seotud toodete tootmise ja nende turul kättesaadavaks tegemisega.
- Üldise tooteohutuse määruse artikli 3 punkti 14 kohaselt on internetipõhise kauplemiskoha pakkuja vahendusteenuse osutaja, kes kasutab veebiliidest, mis võimaldab tarbijatel sõlmida kauplejatega kauglepinguid toodete müügiks.
- Toote nõuetele vastavuse seadusesse lisatakse viide üldise tooteohutuse määruseartiklitele 6–8, mis reguleerivad edaspidi toote ohutusehindamise kriteeriume ning ohutuse eeldamise tingimusi (eelnõu § 1 p 2 ja 4).
- Üldjoontes tuleb ohutust eeldada olukorras, kus toode vastab mõnele ELi õigusaktile, Euroopa standardile või Euroopa standardi puudumise korral riigisisestele tervisekaitse-või ohutusnõuetele (üldise tooteohutuse määruse artikkel 7).
- Kui selliseid standardeid ega riiklikke nõudeid ei ole, tuleb ohutuse hindamisel arvestada toote omadusi, sh (eksitavat)välimust, disainilahendust, koostist, pakendit, küberturvalisuse omadusi ning kokkupaneku juhendit ning asjakohastel juhtudel paigaldus-, kasutus-ja hooldusjuhendit (üldise tooteohutuse määruse artikkel 6).
- Samuti võib lähtuda ka rahvusvahelistest lepingutest, vabatahtlikest sertifitseerimissüsteemidest, tunnustatud teadusasutuste ja ekspertide arvamustest, tööstusharu hea tava reeglitest, tarbija põhjendatud ootustest ohutuse suhtes (üldise tooteohutuse määruse artikkel 8).
- Eelnõuga tunnistatakse kehtetuks hetkel toote nõuetele vastavuse seaduse §-s 11 toodud tootja kohustused, §-s12 toodud levitaja kohustused ja §-s 13 toodud turujärelevalveasutuste teavitamise kohustused, sest need kohustused kattuvad üldise tooteohutuse määruse samasisuliste otsekohalduvate sätetega. Seega tehakse toote nõuetel vastavuse seaduse §-i 11 viide üldise tooteohutuse määrusele.
- Üldise tooteohutuse määruse III peatükk sätestab ettevõtjate üldised kohustused. Eelkõige peavad ettevõtjad tagama, et ELi turule toodud tooted on ohutud ning toodetega on kaasas teave, mis võimaldab teha kindlaks nende päritolu, ja sisaldab kirjeldust, kas ja kuidas on võimalikke riske hinnatud.
- Võrreldes senisega lisandub ettevõtjatele rida lisakohustusi internetimüügi ja õnnetuste info kogumisega. Näiteks, internetimüügi korral peavad kolmanda riigi tootjad tagama, et probleemide tekkimisel on tarbijatel ja turujärelevalveasutustel ELis asutatud volitatud isik, kelle poole pöörduda ning kes jälgib, et ELi turule suunatud toodetega on kaasas nõuetekohane dokumentatsioon, toote ja tootja teave, juhised ja ohutusteave (artikkel 16)
- Lisaks on uus nõue, et internetimüügi kuulutustes oleks selgelt välja toodud sama info, mille tarbija leiab üldjuhul tavapoes –tootja, toote pilt ning tootel olevad hoiatused ja ohutusteave (artikkel 19).
- Ühtlasi tekib tootjatel kohustus teavitada tema toodetega seotud õnnetustest turujärelevalveasutusi ja ka tarbijaid (artikkel 20).
Millal jõustuvad muudatused?
Muudatused jõustuvad üldise tooteohutuse määruse rakendumise kuupäeval ehk 2024. aasta 13. detsembris.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 12. aprilliks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile.