Mida arvad töötervishoiu ja tööohutuse seaduse muudatustest?
Keda mõjutab?
Muudatused puudutavad kõiki ettevõtjaid, kus on vähemalt üks töötaja.
Mis on muudatuste eesmärk?
Eelnõu peamine eesmärk on võtta kasutusele tööinspektsiooni uus infosüsteem ja vähendada selle abil nii ettevõtjate kui ka riigi halduskoormust.
Mis on olulisemad muudatused?
1) Tööinspektsiooni iseteenindus
- Tööinspektsioon loob tööandjale iseteeninduse, kus kuvatakse tööandjale vajalik teave ja ülesanded. Esmajärgus loob tööinspektsioon tööandjale töötervishoiu ja tööohutuse rollide (töökeskkonna esindajad) määramise võimaluse.
- Iseteenindus annab tööandjale võimaluse esitada menetluses olulised töökeskkonna või töösuhetega seotud dokumendid tööinspektorile juba enne ettevõtte külastamist infosüsteemi kaudu. Tööinspektsiooni järelevalvega seotud tegevused (nt teave puuduse parandamise, ettekirjutuse täitmise või sunniraha tasumise kohta) liigub iseteeninduskeskkonda.
- Arendamisel on ka töökeskkonna riskianalüüsi läbiviimise töövahend, kus suunavad küsimused aitavad tööandjal töökeskkonna riskianalüüsi kiirelt läbi viia.
2) Riskianalüüsiga seonduvad muudatused
- Eelnõu kohustab tööandjaid koostama töökeskkonna riskide hinnangu tööinspektsiooni iseteeninduses või esitama kehtiva riskianalüüsi tööinspektsioonile, laadides faili iseteeninduses üles.
- See tähendab, et edaspidi on tööandjal võimalik koostada riskianalüüs tööinspektsiooni infosüsteemis, kasutades selleks tööinspektsiooni poolt loodud riskide hindamise töövahendit, mis kuvab ettevõtjale tema tegevusvaldkonna võimalikud ohud, pakub välja abinõud ohu maandamiseks ja küsib üle, kas ohud on juba maandatud või tuleks abinõud töösse võtta. Teine võimalus on koostada riskianalüüs muu meetodi abil ning laadida koostatud riskianalüüsi fail tööinspektsiooni infosüsteemi. Jätkuvalt on lubatud ka riskianalüüsi koostamise teenust sisse osta.
- Tööandja on kohustatud töökeskkonna riskianalüüsi tulemused esitama töökeskkonna infosüsteemi hiljemalt 2021. aasta 1. septembriks.
- Tööinspektsioon kontrollib riskianalüüsi sisu ja kvaliteeti siis, kui ettevõte satub tööinspektsiooni järelevalve valimisse.
3) Teenuseosutajatega seotud muudatused
- Kehtiva seaduse kohaselt on tööohutusega seotud õigused ja kohustused üksnes nendel teenuseosutajatel, kes on füüsilisest isikust ettevõtjad. Eelnõu laiendab tööohutusega seotud õiguseid ja kohustusi olukorras, kus inimesed teevad tööd teenuse osutamise lepingu (nt käsundusleping või töövõtuleping) alusel. Olulisemad muudatused:
- Eelnõu näeb ette, et kui teenust osutav isik töötab töökohal koos teise ettevõtja töötajatega, siis peab nende tööandja teenuseosutajat teavitama töökohal esinevatest ohtudest ja juhendama, kuidas neist hoiduda. Samuti tuleb tööandjal teenuse osutamise lepingu alusel töötavale isikule teha teatavaks päästetööde ja esmaabi korraldus. Täna on tööandjal selline kohustus vaid juhul, kui teenuseosutaja on füüsilisest isikust ettevõtja.
- Eelnõu kohustab teenuseosutajat teavitama töid korraldavat isikut või tema puudumise korral tööandjaid oma tegevusega seotud ohtudest ja tagama, et tema tegevus ei ohusta töötajaid. Täna kehtib see nõue vaid füüsilisest isikust ettevõtjate puhul.
- Uue nõudena kohustab eelnõu kahte teenuseosutajat teavitama üksteist oma tegevusega seotud ohtudest ja tagama töötegijate ohutuse juhul, kui tööd tehakse ühes töökeskkonnas. Muudatuse eesmärk on tagada minimaalne kaitse töökeskkonnas, kus ei viibi töötajaid, kuid tegutsevad koos mitu teenuseosutajat.
- Eelnõu järgi peab töid korraldav isik või tema puudumisel tööandja viima läbi tööõnnetusega seotud toimingud, kui teenuseosutajal juhtub õnnetus töökohal, kus töötavad koos teenuseosutaja ja töötajad. See tähendab, et muudatuse kohaselt lasub töid korraldaval isikul või tööandjal tööõnnetuse uurimise ja registreerimise kohustus ja vajadusel ka teavituskohustus.
Millal jõustuvad muudatused?
Muudatused plaanitakse jõustada 1. märtsil 2021. aastal.
Anna teada, mida arvad töötervishoiu ja tööohutuse seaduse plaanitvatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 15. aprilliks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan sotsiaalministeeriumile.
Kui soovid olla kursis olla uue töökeskkonna iseteeninduse arengutega ja/või osaleda keskkonna testimisel, siis anna sellest teada veebiaadressi www.tooelu.ee/uus/ kaudu.