19.12.2024
Mida arvad trahvimäärade tõstmisest keelenõuete rikkumisel?
Haridus- ja Teadusministeerium on välja tulnud keeleseaduse muutmise seaduse eelnõuga, millega on muu hulgas plaanis oluliselt tõsta juriidilisele isikule ette nähtud trahvimäärasid keeleseadusest tulenevate keelenõuete rikkumisel kuni 10 000 euroni. Anna hiljemalt 5. jaanuariks meile teada, mida arvad keeleseaduse muutmisest.
Mis on muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärk on kaitsta eesti keelt kui riigikeelt ning tagada eesti keele kasutamine kõikides eluvaldkondades.
Keda muudatused mõjutavad?
Muudatused mõjutavad kõiki äriühinguid, kelle töötajad ei räägi eesti keelt emakeelena ning eesti keele täiendkoolituse pakkujad.
Mis on plaanis teha?
- Eelnõu kohaselt peavad edaspidi ettevõtjad, kes soovivad eesti keele tasemeeksamiks ettevalmistamisele suunatud täienduskoolituse läbiviimiseks tegevusluba taotleda, arvestama, et loa andmise käigus hinnatakse koolitajate kvalifikatsiooni. Kutsekvalifikatsiooni nõuded kehtestab haridus- ja teadusminister määrusega. Näiteks peab tulevikus määruse kohaselt täienduskoolitusasutuse eesti keele kui teise keele koolitaja omama eesti filoloogi või eesti keele kui võõrkeele/teise keele õpetaja haridust kõrghariduse tasemel. (vt eelnõu § 1 p 22 ja eelnõu seletuskiri lk 31).
- Lisaks näeb eelnõu ette, et ettekirjutuse täitmata jätmise korral on asendustäitmise ja sunniraha seaduses sätestatud korras rakendatava sunniraha ülemmäär juriidilisele isikule hetkel kehtiva 640 euro asemel 9600 eurot (vt eelnõu § 1 p 27).
- Samuti tõusevad keelenõuete rikkumise karistuse rahatrahvid. Nimelt, edaspidi karistatakse eesti keele kasutamise kohustuse rikkumise eest äriühingu või füüsilisest isikust ettevõtja asjaajamises, kirjavahetuses, aruandluses, isikutega suhtlemisel või töötajale tööalase teabe edastamisel, samuti pitsatil, templil või kirjaplangil rahatrahviga kuni 10 000 eurot. Ka tõuseb trahvimäär eesti keele nõuete kasutamise rikkumise eest tarbija teenindamisel, eestikeelse märgistuse või kasutusjuhendi puudumise eest kaupadel seniselt 2600 eurolt 10 000 euroni. Lisaks tõusevad trahvimäärad hetkel kehtivalt 1300 eurolt 10 000 euroni, kui tööandja ei rakenda töötaja suhtes keeleoskusnõudeid või ei järgita eesti keele kasutamise nõuet ja kirjakeele normi avalikku kohta paigaldatud viidal ja sildil ning välireklaamis (vt eelnõu § 1 p-d 29-30, 32-34).
Millal muudatused jõustuvad?
Eelnõu kohaselt jõustub seadus üldises korras, kuid uued trahvimäärad ja sunnirahad jõustuvad eelnõu järgi 2026. aasta 1. jaanuaril.
Anna teada, mida arvad keeleseaduse muutmisest. Teie tagasisidet ootan hiljemalt 5. jaanuariks e-posti aadressile ann[at]koda.ee. Vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan Haridus- ja Teadusministeeriumile.