Millised kohustused tuleks ettevõtjatele lisada, et turule lastavad tooted oleksid kestlikumad?
Keda puudutab?
Ettevõtjaid (nt tootjaid, importijaid, turustajaid), kes toovad EL turule elektroonika, IKT, tekstiili, mööbli ja kõrge mõjuga vahetooted nagu teras, tsement ja kemikaalid (toit ja sööt fookuses ei ole).
Komisjoni algatusest
Komisjon plaanib selle aasta lõpus tulla välja EL kestliku toote poliitika algatusega, mille eesmärk on tagada, et EL turule jõuaksid tooted, mis on vastupidavamad, korduskasutatavamad ja kergemini parandatavad, väheneks ohtlike kemikaalide sisaldus toodetes ning suureneks toodete energia- ja ressursitõhusus.
Selle raames soovib komisjon suurendada ringlussevõetud materjali sisaldust toodetes, piirata toodete ühekordset kasutust ja võidelda toodete enneaegse vananemise vastu, kehtestada müümata kestvuskaupade hävitamise keelu, karmistada teabenõudeid ja kehtestada digitaalne tootepass, kuhu ettevõtja peab hakkama esitama erinevaid andmeid toote kohta kogu väärtusahela ulatuses.
Mis on praeguse konsultatsiooni eesmärk?
Praegu soovib komisjon teada, milliste konkreetsemate meetmetega eelpool nimetatud eesmärgid saavutada.
Milliseid meetmeid komisjon kaalub?
- Kehtestada siduvad normid selle kohta, mida on tootjad erinevate tooterühmade korral kohustatud tegema, et muuta oma tooted vastupidavamaks, korduskasutatavamaks, uuendatavamaks ja kergemini parandatavaks (näiteks näha elektroonika- ja IKT-toodete jaoks ette minimaalne tsüklite arv, mille jooksul peab aku nõuetekohaselt töötama)
- Nõuda tootjatelt/importijatelt, et nad eelistaksid oma toodete puhul mooduldisaini, mis võimaldab toodet hõlpsamini parandada, taastoota, uuendada ja lahti võtta (näiteks IKT toodete puhul peaks akusid, ekraane ja tagakaasi olema võimalik eemaldada vähema kui teatava arvu liigutustega).
- Nõuda tootjatelt/importijatelt, et nad pakuksid tootegarantiid, mis võiks sisaldada eelkõige tasuta parandamise kohustust puuduse ilmnemise korral ja kohustust toodet perioodiliselt uuendada
- Nõuda, et tootja/importija pakuks tootegarantiid - kohustus tasuta parandada ja perioodiliselt uuendada.
- Nõuda tootjatelt/importijatelt, et nad esitaksid oma toodetel parandatavusväärtuse, looksid oma toodete parandamise võimaluste võrgustiku.
- Kehtestada, millist infot ettevõtja toote kasutajale esitama peab. Näiteks teave toote kasutusea kohta, parandatavuse ja remonditeenuste kättesaadavuse kohta, tootes sisalduvate materjalide ja ainete koguse, ringlussevõetud materjali sisalduse ja keemilise koostise kohta. Samuti, kus asuvad tootes ohtlikud ained; millistele õigusaktidele või tehnilistele kirjeldustele toode vastab; vastavuskontrolli tulemused; lahtivõtmiseks, hooldamiseks, parandamiseks või uuesti kokkupanemiseks vajalik teave (katseprotokoll, lahtivõtmisprotsess ja - juhend jne); taastootmiseks või varuosadeks vajalikud raalprojekteerimisega (CAD) tehtud tehnilised joonised ja 3D-prinditavad failid; toote keskkonnajalajälg ja/või CO2-jalajälg; teave koostisosade päritolu kohta, materjalide allikate kohta (nt konfliktivabad materjalid, vastutustundlik kaevandamine), kuidas tuleks toodet hiljem ringlusse võtta või käidelda ning kuidas on ettevõtja eelistanud ohutuid ja kestlikke materjale.
- Toetada või reguleerida ringluspõhisemate ärimudelite kasutamist. Nt, tasude eristamine laiendatud tootjavastutuse süsteemide raames, tagada standardimise parem kasutamine, määrata ELi tasandil kindlaks erinevad kestlikkustasemed, edendada vabatahtlike kestlikkusmärgiste (nt ELi ökomärgise) kasutamist, luua paremad võimalused saada rahastust kestlikumate toodete tootmise ja tarbimise soodustamiseks, arendada ja rakendada kohustuslikud rohelise riigihanke kriteeriumid ja eesmärgid.
Avalda arvamust, kas ja mida peaks Euroopa Liit tegema selleks, et turule toodaks kestlikumad tooted. Tagasisidet ootan 12. maiks aadressile kristina@koda.ee. Vastata saab nii otse failis (ja seejärel saates faili mulle) kui lihtsalt avaldades arvamust e-kirja teel. Vastuseid ootan eelkõige järgmistele küsimustele:
-Mis takistab juba täna kestlike toodete tootmist või turule toomist?
-Milline eelpool nimetatud meetmetest aitab kõige tõhusamalt tooted kestlikumaks muuta? Millised ei ole üldse tõhusad või muudmoodi problemaatilised meetmed?
-Kuidas saaks EL kõige paremini toetada ringmajanduse ärimudelite kasutamist? Milliseid regulatsioone või stiimuleid oleks vaja?
-Soovi korral jaga ka enda ettevõtte häid praktikaid antud teemal.
Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukohad, mille edastan keskkonnaministeeriumile ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile. Ministeeriumid esitavad Euroopa Komisjonile omakorda Eesti seisukohad.