28.11.2018
Muudetakse starditoetuse tingimusi
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on saatnud kooskõlastamiseks starditoetuse tingimuste muudatused, mille eesmärk on teha toetuse taotlemine arusaadavamaks.
Mis on eelnõu eesmärk?
Toetuse andmise eesmärk on aidata kasvupotentsiaaliga alustavaid ettevõtjaid. Muudatuste eesmärk on teha määrus arusaadavamaks nii toetuse taotlejatele kui ka EASile.
Keda mõjutab?
Alustav ettevõtja, kes soovib taotleda starditoetust.
Mis on olulisemad muudatused?
- Eemaldatakse piirang, mille alusel ei saanud toetust taotleda äriühing, milles omab osalust Töötukassast ettevõtlusega alustamise toetust saanud füüsiline isik juhul, kui projekti tegevusvaldkond kattub Töötukassast varem toetatud tegevusvaldkonnaga. Seega on võimalus Töötukassast varem ettevõtlusega alustamise toetust saanud isiku ettevõttel tulla starditoetust taotlema juhul, kui Töötukassa projekt on edukalt lõppenud. Lisaks on reguleeritud Töötukassaga seotud projektilõppemise tõendamine.
- Muudetakse „kasvupotentsiaali“ ja „jätkusuutliku ettevõtja“ mõisteid ning toetuse saajale ette nähtud nõudeid tulemuste saavutamisel. Kasvupotentsiaali mõistest eemaldatakse müügitulu kasvamise nõue 20% iga majandusaasta kohta. Seega ei ole määrav, mitu protsenti ettevõtja müügitulu kasvatab, peaasi, et jõutakse müügituluni 80 000 eurot teisel majandusaastal pärast projekti abikõlblikkuse perioodi lõppu. Mõistetes „kasvupotentsiaal“ ja „jätkusuutlik ettevõtja“ muudetakse töötajate arvu nõudeid. Ettevõtja peab olema võimeline maksma palka ühele töötajale esimesel aastal pärast projekti abikõlbliku perioodi lõppu ja kahele töötajale teisel aastal pärast projekti abikõlbliku perioodi lõppu (kummalegi kahele töötajale 50% Statistikaameti poolt avaldatud keskmisest brutokuupalgast).
- Täpsustatakse, et taotlema oodatakse neid taotlejaid, kelle müügitulu ega bilansimaht ei ole ületanud 80 000 eurot.
- Täpsustatakse, et juhul kui ühe ostetava asja või teenuse eeldatav maksumus ületab 5000 eurot, tuleb võtta kolm hinnapakkumist, et saada parim hinnakvaliteedi suhe. Juhul kui ostetava asja või teenuse eeldatav maksumus käibemaksuta jääb alla 5000 euro, siis see nõue ei kehti välistamaks kõrget halduskoormust nii ettevõtjale kui ka riigile.
- Rahvusvahelistumise nõue (ekspordi kohustus) kehtib edaspidi Tallinna linnas.
Millal muudatused jõustuvad?
Määrus jõustub 3. päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 05. detsembriks e-posti aadressile merike.koppel[at]koda.ee. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile.